Fejér megye népegészségügyi helyzetét értékelték a szakemberek

A Fejér Megyei Kormányhivatal egészségügyi szakemberei a múlt év eredményeit, gondjait elemezték, és a következő év teendőiről tájékoztattak. Az eseményen a megyei tiszti főorvos, a járási tiszti főorvosok és a megyei szakigazgatási szerv osztályvezetői áttekintették a 2016. évi szakmai munkát és a következő hónapok feladatait is.
2016.01.15. 12:07 |
 A Fejér Megyei Kormányhivatal vezető népegészségügyi szakemberei évzáró-évnyitó tájékoztatójukon a múlt év eredményeit, gondjait elemezték, és a következő időszak eseményeiről, teendőiről szóltak. Az eseményen a megyei tiszti főorvos, a járási tiszti főorvosok és a megyei szakigazgatási szerv osztályvezetői áttekintették a 2016. évi szakmai munkát és a következő hónapok feladatait is.
Dr. Müller Cecília megyei tiszti főorvos kiemelte, hogy 2015-ben ünnepelte megalakulásának 100. évfordulóját a hungarikumként számon tartott védőnői szolgálat. A tavalyi év kiemelkedő eseményeiről szólva elmondta, hogy a WHO szakértői csoportja látogatott Fejér megyébe, a bicskei befogadó állomáson tanulmányozták a menekültek elhelyezését, egészségügyi ellátását és a védőoltási rendszert. 2016-ban rendkívüli eseményre készülnek, május 5-én, a WHO kéztisztasági világnapján szeretnék megdönteni a kézmosás - oktatás Guiness világrekordját.
Dr. Almási Ferenc, székesfehérvári járási tiszti főorvos beszámolt arról, hogy a Fejér Megyei Szent György Kórházban átadott új műtóblokkot, intenzív osztályt, haemodinamikai részleg és az új pszichiátriai részleg használatbavételi eljárásában vettek részt. A Liget soron megkezdte működését az Alba Medical Hotel, átadtak, illetve felújítottak Fejér megyében több rendelőt, ezzel kapcsolatban is számos feladtaa volt a népegészségügyi szakembereknek. Az egyik legsikeresebb rendezvényüket a Civil Központban tartották tavaly, ahol december 1-jén az AIDS világnapján rendeztek vetélkedőt a felelős szexuális magatartásról.
Dr. Krisztián Erika járványügyi osztályvezető értékelése szerint kedvező volt Fejér megye járványügyi helyzete az elmúlt évben. Nagyobb számban a bárányhimlő-megbetegedés fordult elő az ország egész területén, ez Fejér megyét is érintette. Elmondta, hogy Fejérben az életkorhoz kötött kötelező védőoltások eredményei igen jók és kiváló, 80%-os eredményt értek el a méhnyakrák megelőzési program részeként bevezetett térítésmentes HPV oltás esetében is. Elmondta, hogy hazánkban még nincs influenza járvány, azonban Fejér megyében több mint kétszeresére növekedett az influenza-szerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma.
 
Dr. Belláné Apostol Mária közegészségügyi osztályvezető elmondta, hogy nem szereztek tudomást tavaly olyan megbetegedésről ami ivóvízzel, vagy fürdővízzel lett volna összefüggésben. A laboratóriumi vizsgálatok szerint az ivóvizek közel 90%-a kifogástalan. Nőtt viszont az előző évhez képest az élelmiszer eredetű megbetegedések száma. Folytatódtak a nemdohányzók védelmében végzett ellenőrzések, Fejér megyében tavaly 881 ellenőrzést folytattak le és összesen 4 alkalommal szabtak ki bírságot. tiltott helyen történt dohányzás miatt.
 
Dr. Pásztor László egészségfejlesztési koordinátor hangsúlyozta, hogy a Semmelweis- emlékév legfontosabb gondolata az antibiotikumok megvédése, mert túlzott használatuk miatt a mikrobák egyre ellenállóbbakká váltak. Elmondta, hogy sok ország, köztük Magyarország tanárai fogtak össze és dolgozták ki az e-Bug.eu-t, az ingyenes internetes program új módszerekkel ismerteti meg a fiatalokkal a mikrobák világát és a Z-generáció médiafogyasztási szokásaihoz alkalmazkodik. Ennek része a játékos tudomány elnevezésű modul, amely élménnyé teszi az új ismereteket.