Fejér megye várai az őskortól a kuruc korig

A Castrum Bene Egyesület és a Civertan Bt. közös munkája során jelenik meg a "Fejér megye várai az őskortól a kuruc korig" című vártopográfiai munka. A könyv egyszerre ajánlható a szakembereknek, az érdeklődő laikusoknak és a lokálpatriótáknak. A könyvet záró légi felvételek végül egyfajta étvágygerjesztőnek is tekinthetőek, hogy az olvasó személyesen is felkeresse a bemutatott Fejér megyei erődítéseket.
2011.11.01. 19:19 |
A Castrum Bene Egyesület és a Civertan Bt. közös munkája során jelenik meg a "Fejér megye várai az őskortól a kuruc korig" című vártopográfiai munka. A könyv egyszerre ajánlható a szakembereknek, az érdeklődő laikusoknak és a lokálpatriótáknak, hogy belőle megismerhessék az egyes objektumok elhelyezkedését, terepi jellemzőit, a kutatás eddigi eredményeit és a legfrissebb irodalmát is.
 
Az első részben a lokalizálható várak, erődítések kerülnek bemutatásra. Ezt követi az elpusztult, lokalizálható és nem lokalizálható erődítmények bemutatása, majd a további kutatást igénylő, bizonytalan-, illetve tévesen várnak tartott helyszínek, objektumok és adatok kerülnek sorra. A kötet utolsó nagy fejezetében a közel száz felmérési rajz, légifotó és térkép teszi teljessé a bemutatást.
 Fejér megye esetében sok, eddig sehol sem közzétett várat mutatnak be a szerzők és a korábban már ismert helyszínekről is sok új kutatási eredmény kerül most a nagyközönség elé. A legjelentősebb változás azonban az, hogy az eddig vizsgált őskor, középkor és korai újkor erősségek mellett egy további korszak, a római kor változatos, a többitől teljesen elütő erődítései is megtalálhatóak a kötetben.
 
A kötet teljes terjedelmében színes, így a szövegek közti térképek is jobban értelmezhetőek. A könyvet záró légi felvételek végül egyfajta étvágygerjesztőnek is tekinthetőek, hogy az olvasó személyesen is felkeresse a bemutatott Fejér megyei erődítéseket.