Felsővárosi hagyományok a Katalin napi ünnepségen

2008.11.25. 19:50 |
 Több százan gyűltek össze kedden este a Liszt Fernc utcában Kati néni szobránál Székesfehérvár Katalin napi ünnepségén. A Tilinkó zenekar muzsikája után a város polgármestere Warvasovszky Tihamér köszöntötte a Katalinokat, majd Kati nénire, a felsővárosi fertályos asszonyra emlékezve a városrész hagyományos ételeit kóstolhatták meg a résztvevők.
KÉPGALÉRIA

 Az ünnepi műsort követően zsíros kenyérrel, almával, felsővárosi savanyú káposztával vendégelték meg a köszöntőket és a felköszöntötteket. Székesfehérváron immár hagyomány, hogy Katalin napján az egykori piacon liba- és kacsafertályt áruló fertályos, vagy - ahogy annak idején nevezték őket - fertás néniknek emléket állító szobornál ünneplik a név viselőinek napját. 





 Forralt borról, harapnivalóról a Hagyományos Piacokért Egyesület, a Fehérvári Polgárok Egyesülete és a Ring Ker Bt. gondoskodott az est folyamán. Katalin napjához egyébként férjjósló hiedelmek és praktikák kapcsolódnak: ilyen például a katalinág, katalingally. A vízbe tett gyümölcság, ha kizöldül karácsonyig, a leány közeli férjhezmenetelét jósolja.

 A felsővárosi fertályos asszony, Kati néni szobrát 2001. november 25-én avatták fel többéves kálvária után, hiszen a szakhatóságok többször is elutasították azt a tervet, hogy Kocsis Balázs műve a jelenlegi helyén álljon. A Városszépítő- és Védő Egyesület a kilátásba helyezett büntetéssel dacolva 2001 elején helyezte el a szobrot a Liszt Ferenc utcában, és a fehérváriak véleményét kérte a szoborról. Három hónap leforgása alatt a város polgárai több mint 1600 írásos véleményt dobtak be a szobor mögötti üzlet ajtaján elhelyezett ládába: a városlakók szerint Kati néni szobrának ezen a helyen kell állnia. A közvélemény nyomásának engedve az év szeptemberében végleges „letelepedési engedélyt” kapott Kati néni, akinek szobrához 3,3 millió forintot adtak össze fehérvári vállalkozók, önkormányzati képviselők és magánszemélyek.