-
Felsővárosi fórum
Csütörtökön este a Felsővárosban élőknek tartottak lakossági fórumot a Felsővárosi Közösségi Házban. Szó volt gyalogos átkelőhelyek építéséről, a Gugásvölgyi utca felújításáról, a Malom utca és a Szent Vendel uitca közlekedéséről és arról is, hogy jövőre gyűjtőparkolót építenek a Depónia volt Sörház téri telephelyének nagy részén. Itt is felhívták a figyelmet az egy órás ingyenes parkolási lehetőségre!
2024.11.14. -
Színes diplomások
49 „színes” diplomás pedagógust köszöntöttek csütörtökön a Hiemer-ház báltermében tartott ünnepségen. Az ötven, hatvan, hatvanöt, hetven és hetvenöt évvel ezelőtt diplomát szerzett óvónőknek, tanítóknak és tanároknak dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere adta át az oklevelet.
2024.11.14. -
Gazdaságfejlesztési fórum
Gazdaságfejlesztési Fórumot tartott a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara. Az eseményen arról a gazdaságpolitikai akciótervről is hallhattak a résztvevők, amelyet a kormány januárban indít útjára.
2024.11.14. -
Tűz Feketehegyen
Kigyulladt egy ház melléképülete Feketehegy-Szárazréten. A családi ház wellness részlegében csaptak fel a lángok, melyeket a tűzoltók több vízsugárral fékeztek meg, nem sérült meg senki.
2024.11.14.
Fenntartható Fiatalság: hasznos tudásanyagot kaptak a tolnais diákok
A Fúzió Egyesület Fenntartható Fiatalság kampányának második állomása a Tolnai Utcai Általános Iskola volt, ahol a szervezők azt tűzték ki célul, hogy az alsós és felsős diákokat egyaránt bevonják a programba. Az egy hét során számos programon vehettek részt a gyerekek, és megtanulhatták a legalapvetőbb tudnivalókat a környezettudatos, fenntartható életmóddal kapcsolatban. Az egyesület célja az, hogy a gyermekek a megkapott tudást szüleik számára is tovább adják.
2011.12.03. 12:06 |
A Fúzió Egyesület Fenntartható Fiatalság kampányának második állomása a Tolnai Utcai Általános Iskola volt, ahol a szervezők azt tűzték ki célul, hogy az alsós és felsős diákokat egyaránt bevonják a programba. Az egy hét során számos programon vehettek részt a gyerekek, és megtanulhatták a legalapvetőbb tudnivalókat a környezettudatos, fenntartható életmóddal kapcsolatban. Az egyesület célja az, hogy a gyermekek a megkapott tudást szüleik számára is tovább adják.
A Tolnai Utcai Általános Iskola diákjai az egy hét során részt vehettek mindazokon a programokon, melyeket már a korábbi cikk kapcsán bemutattunk. Itt sem volt másképp, mint a Munkácsy Mihály Általános Iskolában. A diákok figyelmét egy komplex kiállítási anyaggal keltette fel, illetve minden osztály részt vett a program speciális játékain. A program része volt Levente Péter és a Hahó zenekar koncertje. A játékos és szórakoztató programok mind arra szolgáltak, hogy a gyermekek nem formális oktatási modelleken keresztül tanulják meg a Fúzió Egyesület által kialakított tudásanyagot. Ez négy témakörből áll, melyek az élő környezethez való viszonyulást, a tudatos vásárlást, a szelektív hulladékkezelést és a fenntartható energiahasználatot járják körbe. A gyermekek az első téma során megismerték azt, hogy az őket körülvevő természetes környezet mennyire fontos és sérülékeny, s figyelmüket a környezetünkben található természeti értékekre (a teljesség igénye nélkül: Sóstói Természetvédelmi Terület, Velencei tó és a Balaton, Bakony, Gaja Völgy…) irányította. A második modul során megtanulták, hogy vásárláskor milyen tulajdonságokra fontos odafigyelni (származás, szezonalitás, csomagolás, vegyi anyag tartalom), majd bevezettek számukra olyan fogalmakat, mint túlfogyasztás, pazarlás. Innen vezették tovább a szálat, hogy a fogyasztásunk összefügg a hulladékkezeléssel, hiszen a számos megvásárolt és elhasznált felesleget kezelni kell, mert lassan eljuthat egy-egy város olyan szintre, hogy a hulladéktelepek az élő környezet rovására növekednek.
A gyermekek megtanulták, hogyan gyűjthetik helyesen a hulladékokat szelektíven, illetve felhívták figyelmüket arra is, hogy nem minden esetben kell szemétté válnia bizonyos termékeknek. Így bemutatták nekik, hogy a megunt játékokat, ruhákat a szüleikkel ajándékozzák el szegényebb családoknak, illetve gyakorlati tanácsokat kaptak arra, hogyan lehet újrahasznosítani bizonyos hulladékokat. A pazarlás fogalma jelen van az energiafelhasználás területén is, hiszen számos felmérés bizonyítja, hogy a lakosság jelentős hő és villamos energiát pazarol el feleslegesen. A gyermekek megtanulták az energiafelhasználás alapelveit a program során, illetve az egyesület bemutatta nekik, milyen fontos is az energiaforrások és az ivóvíz védelme.
Az Fenntartható Fiatalság program vezetője, Silye Zoltán elmondta: „A tapasztalatunk az, hogy a gyermekekben megvan a szülői intés, hogy ne pazarolj, kapcsold le a villanyt, ne szemetelj, de igazából nem tudják, hogy miért nem szabad mindezt csinálni. Olyan alapvető hiányosságokat tapasztaltunk a játékok során, hogy a gyermekek többsége egyszerűen nem talált választ arra, hogy miért nem szabad télen szőlőt vásárolni. Ha megadtuk is azt a segítséget, hogy télen csak külföldön terem meg, és ezért szállítani kell, akkor sem tudtak arra asszociálni, hogy a szállítás környezetszennyező, inkább arra gondoltak, hogy a szállítás alatt megromlik a gyümölcs. Az ilyen és ehhez hasonló problémák miatt fontosnak tartom, hogy a programunk minél szélesebb körhöz jusson el, hiszen az egyhetes program során nagyjából tisztába tettük ezeket a kérdéseket úgy, hogy a gyerekek nem unatkoztak, nem érezték azt, hogy meg akarják mondani nekik, mit kell csinálni.” A Fenntartható Fiatalság projektet az egyesület szeptemberig összesen 7 iskolában és 3 gyermektáborban mutatja be.