Főhajtás az 56-os hősök előtt - a forradalom 59. évfordulójára emlékeztek Fehérváron

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 59. évfordulójának tiszteletére ünnepi ülést tartottak a Megyeháza dísztermében, ahol a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és Székesfehérvár polgármestere mondott ünnepi beszédet. A résztvevők „Tiszta szívvel” címmel láthattak ünnepi összeállítást, majd az ünnepség folytatásaként elismeréseket adtak át.
1956 Székesfehérváron - ritka fényképek kerültek elő a múzeumból
2015.10.23. 12:32 |
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 59. évfordulójának tiszteletére ünnepi ülést tartottak a Megyeháza dísztermében, ahol a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és Székesfehérvár polgármestere mondott ünnepi beszédet. A résztvevők „Tiszta szívvel” címmel láthattak ünnepi összeállítást, majd az ünnepség folytatásaként elismeréseket adtak át. A megemlékezés az 56-osok terén koszorúzással folytatódott.
KÉPGALÉRIA az ünnepi ülésről és 56-os emlékműnéltörtént megemlékezésről
Az ünnepi ülés a Himnusz hangjaival kezdődött a Megyeházán a Vox Mirabilis Kamarakórus előadásában, majd dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondta el ünnepi beszédét, amelyben kiemelte, hogy a magyar nemzet ezer év alatt megtanulta, hogy a szabadságról, a hazáról nem elég csak beszélni. „Ezekért harcolni kell, és tenni a békés hétköznapokban is. Megtanultuk ezt, és emiatt vagyunk ma itt, Európa szívében, az ezeréves magyar államban. És tegyük hozzá azt is, talán éppen ezért lehet még itt, viheti tovább kereszténységben gyökerező hagyományait, értékeit egész Európa is.” – fogalmazott a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke. „Úgy tűnik, ezeken a végeken emberöltőről emberöltőre meg kell az országot védeni. Európa szerencsésebb részein ezt gyakran nem értik, hisz nekik több száz éve eleve adott ez a szabadság, sok-sok nemzedék óta nem kellett küzdeniük érte.” – tette hozzá. „Köszönjük 1956 forradalmárainak, hogy tetteik, a nemzet iránti elkötelezettségük még ma is, több mint fél évszázad múltán is zsinórmértékként szolgálhatnak utódjaiknak! A legkevesebb, amit mi tehetünk, hogy igyekszünk méltók lenni hozzájuk!” – zárta gondolatait dr. Molnár Krisztián.
 
Cser-Palkovics András polgármester ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy talán eddig egy évben sem került oly érzékletesen a szemünk elé az ember szabad, kényszerektől, elnyomatástól mentes életének akarata, joga és szükségessége, mint az idén. „Úgy tűnik hát, hogy a vágy az önmagunk fölötti szabad rendelkezésre kor- és kultúra-független, mert az a gondolkodó, magát valamire tartó emberben mindenütt és mindenkor felébred.” – fogalmazott Székesfehérvár polgármestere kiemelve, hogy az olyan alapvető fogalmakat sem könnyű tisztázni, hogy mi az önkény, mi az elnyomás vagy mi a szabadság. Ennek definiálására a Nobel-díjas Octavio Paz-t  idézte, aki egyszerűen csak annyit mondott, hogy a szabadság nem más, mint két szó, az igen és a nem közötti választás, amelyek közti döntés lehetőségét senkitől sem szabad elvenni.

A megemlékezésen koszorúzással tisztelgtek az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emléke előtt. Közös koszorút helyezett el Vargha Tamás parlamenti államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Önkormányzat elnöke, dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, majd dr. Simon László kormánymegbízott Petrin László főigazgató és Dancs Norbert, a Székesfehérvári Járási Hivatal vezetője. Ezt követően a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága,  a rendvédelmi szervek, a történelmi egyházak, pártok, civil szervezetek, képviseletében helyeztek el koszorút az 56-osok terén.
„56-os szüleink, nagyszüleink rádöbbentek, a nagy szavak, a hamis ideológiák, a mindennapossá tett erőszak, a testi és a lelki terror egyáltalán nem a nép felszabadítását, felemelését szolgálták! Nem a nemzet minden fiának közös hatalma volt a cél, hanem a nemzet alávetése egy gyilkos eszmének és kevesek korlátlan uralmának! A lánccsörgés pedig nem a rothadó kapitalizmus igába hajtott proletárjai felől hallatszott oda..” – mondta ünnepi beszédében dr. Cser-Palkovics András. „A hazugságról egyre többen mondták ki, hogy hazugság, gondolkodóink nem csak kutatni, hanem hangoztatni is kezdték az igazságot, mögéjük pedig növekvő tömegben sorakoztak fel az átlagemberek, akikben parázslani kezdett a szabadság és a méltóság utáni vágy tüze. Felismerték és tudták, hogy mire szeretnének igent és nemet mondani.” – folytatta gondolatait Székesfehérvár polgármestere, aki Martin Luther King mondatát idézte, mely szerint  „abban a percben, abban a másodpercben, amikor elkötelezed magad a szabadságnak, függetlenségnek és igazságnak, akár meg is ölhetik a tested, a lelked akkor is győzni fog.” „1956 forradalma – amíg lesz magyar – nem egy elvont eszmére tanít minket. 1956 maga az eszme! Tisztesség, felelősség, önfeláldozás, szabadság. Legyünk mindig méltók hozzá! Kötelez bennünket!” – zárta ünnepi beszédét a polgármester.
A megemlékezés a történelmi zászlók bevonulásával és a Himnusz hangjaival kezdődött, majd Sinka Jenő, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége Fejér Megyei Szervezetének elnöke mondta el megemlékező beszédét, aki fiatal suhancként a rettegett jelképet, a vörös csillagot verte le iskolája homlokzatáról egyik tanárja segítségével.
Az ünnepi gondolatokat követően „Tiszta szívvel” címmel láthattak ünnepi összeállítást a résztvevők. Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa rendezésében fehérvári fiatalok, Szabó Diána Irma, Kurucz Flóra, Szigethy Norbert, Börcsök Olivér, Komlódy Márk, Körmendi Kristóf, Strasszer Domonkos és Detre Soma idézték fel a több mint fél évszázaddal ezelőtti korszakot rendkívüli hitelességgel és izgalmas karakterekkel.
Az ünnepség folytatásaként elismeréseket adtak át. A Fejér Megyei Közgyűlés elnökének dicséretében részesült Barabás János címzetes rendőr alezredes és  Bor Norbert címzetes rendőr főtörzsőrmester a határaink megvédéséért nyújtott színvonalas rendőri munkájukért. Elnöki dicséretben részesült Kovács Balázs szakaszvezető, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság állományában kiemelkedő hivatástudattal és elkötelezettséggel teljesített szolgálataiért és Oláh József ezredes, a migránshelyzet idején, a déli határszakasz védelme érdekében teljesített magas színvonalú szervező és koordináló munkájáért.