-
Hazajönni Fehérvárra
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
2024.12.21. -
3 technikumunk a TOP 100-ban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján a napokban megjelent a 2025-ös 100 legjobb magyarországi technikum rangsora, amit idén a Mandiner hozott nyilvánosságra. A Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikuma a 100-as lista 30. helyét foglalja el.
2024.12.20. -
Ünnepség az Adventi Udvarban
A Püspöki Palota udvarán hagyományosan meggyújtották az adventi koszorú negyedik gyertyáját, amely a szeretet fényét szimbolizálja.
2024.12.23. -
Kézműves vásár a Jancsárkertben
Az utolsó ajándékok beszerzése mellett lehetőség volt a legkisebbeknek kézműveskedni, és minden látogatót megvendégeltek egy bögre teával, kávéval, süteménnyel.
2024.12.23.
Figyelemfelhívó séta és örömtánc a fehérvári Alzheimer világnapon
Szeptember 21-e az Alzheimer világnapja. Magyarországon becslések szerint mintegy 250 ezer ember él demenciával, ami az érintett körrel együtt egymillió embert, azaz a lakosság 10 százalékát jelenti.
Idén 30 éve, hogy a Nemzetközi Alzheimer Társaság 1994-ben meghirdette az Alzheimer világnapot. A kezdeményezéshez több mint 80 nemzeti tagszervezet csatlakozott, melyek a kampányt minden évben saját országukban szervezik.
A Katolikus Szeretetszolgálat Országos Papi Otthonában tizedik alkalommal csatlakoztak helyi programokkal a világnaphoz, amelyet az intézmény a Székesfehérvári Egyházmegyével és Székesfehérvár Önkormányzatával közösen szervezte. A katolikus egyház küldetése az emberről szól, akit segíteni, szeretni, támogatni kell mindenféle élethelyzetben, születéstől az élet utolsó pillanatáig – kezdte köszöntőjét az esemény pénteki megnyitóján Spányi Antal. A megyéspüspök beszélt azokról a félelmekről, amelyek egy embert végigkísérnek élete során. Ezek közül egyik a betegségtől való félelem. Az Alzheimer-kór egy félelmetes betegség, amellyel egy családnak szembe kell néznie. Ezért is nagyon fontos a megfelelő információk átadása, a támogatók jelenléte fizikálisan és lelkileg egyaránt, hiszen itt akár hosszú évekig is eltartó ápolásról, gondoskodásról van szó.
Az Országos Papi Otthonban rendezett eseményt dr. Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója, Spányi Antal megyéspüspök és Lehrner Zsolt alpolgármester nyitotta meg.
A gondolkodási képességek – így a memória, a tájékozódás és a beszédfunkciók – folyamatos romlásával, végül demencia kialakulásával járó betegség a fejlett világban a leggyakoribb tartós egészségkárosodáshoz vezető ok és a 6. leggyakoribb halálozási tényező. Napjainkban a globálisan várható életkor növekedésével az Alzheimer okozta demencia előfordulása és az ellátási szükségletek is egyre inkább nőnek, azok minden társadalmi és gazdasági terhével – mondta beszédében Székesfehérvár alpolgármestere. Lehrner Zsolt kiemelte: „éppen ezért tartom fontosnak, hogy lokálisan, városunkban az egészségügyi intézmények, a civil szervezetek és a szépkorúakat tömörítő közösségek, klubok segítségével össztársadalmi szinten sikerüljön eljuttatni azt az üzenetet, hogy nagyon fontos a demencia korai felismerése és korai diagnózisa, a lakosság szűrővizsgálatokon való részvétele és állapotfelmérése.”
Az Alzheimer világnap idei mottója szerint „Szeretni egy embert annyit jelent, mint megtanulni a szívében lévő dalt, és elénekelni neki, amikor elfelejtette.” A program célja nemcsak a figyelemfelhívás, hanem a társadalom tájékoztatása is a betegséggel, illetve a demenciával kapcsolatban. Erről már dr. Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója szólt. Mint mondta, a demenciával az a baj, hogy bezár.
„Hogyha nem figyelünk oda, nem beszélünk róla, tabuként kezeljük, akkor szégyenként éljük meg azt, hogy már nem emlékezünk arra, hogy mi történt az előző percben. A betegség viselkedésváltozásokat hoz, nem úgy követjük a normáinkat, nem úgy viselkedünk, mint ahogy az elvárt lenne. Kiszorulunk a társadalomból.”
A pénteki konferencia kiemelkedő előadásai a zenei és az állatasszisztált terápia, mint gyógyír kérdését járták körbe. Az állatokhoz való kapcsolódás, vagy éppen a zene ugyanis visszahúzza a betegeket közösségeinkben. Nagyon izgalmas nézni és hallgatni, amikor egy súlyos demenciával élő személy, aki nem emlékszik arra, hogy mi történt az előző percben, de emlékszik gyerekkori dallamokra, szövegekre, akár egy imádságra, és el tudja mondani azt. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt tíz év során végzett felvilágosító munkának köszönhetően egyre nagyobb a társadalom fogékonysága a téma iránt.
A nemrégiben megújult demencia.hu weboldalon olyan letölthető szakmai anyagok vannak, amelyek egyszerű nyelvezettel magyarázzák el a hozzátartozóknak, hogy mit lehet kezdeni ezzel a betegséggel, milyen segítséget, támogatást kaphatnak beteg hozzátartozóik ápolása során.
Az Alzheimer világnapon, a betegség ismertetését követően a résztvevők előadást hallhattak a gondnokság alá helyezés menetéről, a hit és a gyógyulás kapcsolatáról, az állatasszisztált terápiáról és a zene jótékony hatásáról, az egészséges táplálkozás és a mozgás szerepéről a betegség megelőzésében, és egy hozzátartozó történetét, tapasztalatait is megismerhették. Az előadások ideje alatt ingyenes szűrővizsgálattal, MMS teszt-demenciaszűréssel, általános állapotfelméréssel várták az érdeklődőket. A program az Országalmához vezető Lila sétával, majd a Városház téren senior örömtánccal zárult.