-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Finisszázs - tárlatvezetéssel zárul a Mária, a magyarok Boldogasszonya kiállítás
A Mária, a magyarok Boldogasszonya című kiállítás korunkban, amikor Európában a keresztény értékrendet háttérbe szorítják, éppen a keresztény értékrend megerősítését szeretné szolgálni és hangsúlyozni úgy, ahogy a leghathatósabb védelmezőnket – Boldogságos Szűz Máriát, a Katolikus Egyház a Krisztus misztérium összefüggéseiben ünnepli a liturgikus év során. Ily módon, ebben a tematikus formában eddig még e téma a kortárs magyar szobrászatban, a kerámiaművészetben, nem került feldolgozásra.
A Teremtő rendeléséből, Szent István királyunk által, idén 980 évvel ezelőtt történt országfelajánlása óta, Magyarország Mária országa, mi magyarok pedig Mária népe vagyunk. Ősvallásunk Istenanyja öröklődött tovább a hét boldogasszony – Gyertyaszentelő-, Gyümölcsoltó-, Sarlós-, Földtiltó-, Olvasós-, Nagyboldogasszony, Kisasszony – tiszteletünkben, bár Boldogasszonyunknak ennél több számon tartott ünnepe is van.
A Mária, a magyarok Boldogasszonya című kiállításon a Boldogságos Szűz Máriát 14 mázas kerámia szoborban – mintegy 14 stációban – ismerhetjük meg a születésétől a mennybevételéig, továbbá néhány szobor kapcsán az utóéletét, kultuszát is érintve.
Egyetlen nemzet sem nevezi Máriát Szép Szűz Máriának csak a magyar. És egyetlen nép se nevezi Máriát Nagyboldogasszonynak csak a magyar. Szép Szűz Máriát, őshitünk Napbaöltözött Boldogasszonyát, Erdélyben a székelyek és a csángók Babba Máriaként tisztelik. A Hold, a napbaöltözött égitest elnevezése a Babba, a szépséges pedig így lesz babbás.
E kiállítás ilyen szépséges, „babbás” Máriát tár elénk, az esztendő körének változásrendje szerint, különböző élethelyzetében, erényében és erejében mélyen tisztelt Boldogasszonyt. Azt a Máriát, akinek védelmező palástja alatt nem véletlenül talál menedéket az összmagyarság már sok-sok évszázad óta.