-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Fogyasztóvédelmi Világnap - a bírságnak jelenleg sincs felső határa
A Fejér Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség, a Vállalkozási Kereskedelmi és Turisztikai Bizottság, illetve a Székesfehérvári Fogyasztóvédelmi Egyesület a Fogyasztóvédelmi Világnap alkalmából tartott fórumot és képzást kereskedőknek kedden délelőtt a Városházán. Az EU csatlakozás időpontjától nem változnak sem a bírságok, sem pedig az 1998 óta érvényben lévő fogyasztóvédelmi törvény -válaszolta kérdésünkre Fábián László a FM Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője.
A Fogyasztóvédelmi Felügyelőség, a Vállalkozási és Kereskedelmi Bizottság, illetve a Székesfehérvári Fogyasztóvédelmi Egyesület a Fogyasztóvédelmi Világnap alkalmából tartott fórumot és képzást kereskedőknek ma délelőtt a Városházán. Az EU csatlakozás időpontjától nem változnak sem a bírságok, sem pedig az 1998 óta érvényben lévő fogyasztóvédelmi törvény -válaszolta kérdésünkre Fábián László a FM Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője.
Ha egy jétékot, sportszert, vagy bármilyen terméket egy uniós tagállam fogyasztóvédelmi hatósága veszélyesnek nyilvánít, azt ki kell vonni a forgalomból az unió valamennyi tagállamában. A Brüsszeli Bizottság nemrégiben hozott döntése Magyarországra is érvényes lesz májustól A Fogyasztóvédelmi Törvény nem változik jelentősen és a bírságok sem emelkednek a csatlakozáskor, hiszen ez utóbbinak jelenleg sincs felső határa -mondta Fábián László a Fejér Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője a szekesfehervar.hu kérdésére.
Egyre jobban felértékelődik a fogyasztóvédelem munkája, ez meglátszik a panaszügyek számában is?
A panaszügyek száma igen magas, ami arra utal, hogy sok árunak nem megfelelő a minősége, annak ellenére, hogy a vállalkozók megkaphatnak tőlünk minden olyan információt, amire szükségük lehet. Állunk rendelkezésére minden olyan embernek akinek bármilyen termékkel, szolgáltatással panasza van.
Készülnek már a turisztikai szezonra fogyasztóvédelmi szempontból?
Természetesen készülünk, azonban még korai, mert július augusztus lesz az igazi szezon a fogyasztóvédelem szempontjából. A keddi konferencia a Foygasztóvédelmi Világnapon nem ezt a célt szolgálja: tájékoztatást adunk a munkánkról, a Székesfehérvári Fogyasztóvédelmi Egyesület munkájáról és szólunk azokról a jogszabályokról, amik a közelmúltban változtak.
Említette, hogy több a panasz -több a veszélyesnek mondható termék is?
Sok olyan áru kerül forgalomba, amik nem megfelelőek, meg sem közelítik a termékbiztonsági előírásokat. Az elmúlt évben például 150 terméket vontunk ki a forgalomból, ennek ellenére ezek még mindig megtalálhatóak a piacokon. Szerencse, hogy nem történt baleset vagy maradandó egészségkárosodás. Szükség van a vizsgálatokra nem csak a fogyasztóvédelemi hatóságnál, hanem a fogyasztóvédelemmel foglalkozó civileknél is.
Büntetések, szankciók változnak-e az EU csatlakozáskor?
Nem lesznek erősebbek a szabályok, hiszen a mi jogszabályaink már évek óta érvényben vannak. A Fogyasztóvédelmi Törvény 1998 óta hatályos, ennek alapján büntetünk jelenleg is. Hozzáteszem a büntetéseknek nincs felső határa, így arról szó nincs, hogy a csatlakozás miatt bármilyen bírság is emelkedne. Talán az eddigieknél még hatékonyabbaknak kell lennünk, odafigyelni a minőségre és a tájékoztatásra.
A saját munkáját persze szubjektívan értékeli az ember, mégis hogyan minősítené a fogyasztóvédelem tevékenységét?
Úgy gondolom, hogy megfelelő hatékonysággal dolgozunk. Ha az országos statisztikát nézzük akkor előkelő helyen vagyunk, hiszen a felügyelőségek között az első harmadban mindig ott vagyunk, jó minősítést kaptunk.