-
Szülés és babahordozás
Szombaton rendezték meg a Születés Hetéhez kapcsolódó székesfehérvári programokat a Gárdonyi Géza Művelődési Házban. A rendezvényen számos hasznos információt kaphattak a leendő édesanyák a babavárással, a szüléssel, a gyermekágyas időszakkal, valamint a Szent György Kórház szülészetével kapcsolatban, és volt kézműves vásár is.
2025.04.12. -
700 komposztkeretet osztanak ki
Április második hetében kezdődik azoknak a komposztkereteknek a kiosztása, melyet a Virágos Székesfehérvárért programban résztvevő családi házban élők pályázhattak meg még tavaly szeptemberben.
2025.04.11. -
Ágoston Lajos köszöntése
Ágoston Lajost 90. születésnapja alkalmából köszöntötte Lehrner Zsolt alpolgármester, a Belváros önkormányzati képviselője pénteken délután a Székesfehérvári Papi Otthonban. Az ünnepelt családja körében fogadta a jókívánságokat és vette át a miniszterelnöki emléklapot, valamint Székesfehérvár városának ajándékát.
2025.04.11. -
Német néptánc
A népviselet napjához csatlakozva gyönyörű, német népviseletbe öltözött diákok forgataga táncolt és énekelt a Belvárosban péntek délelőtt. Az ünnepség a Székesfehérvári Németek Emléktáblájánál koszorúzással zárult.
2025.04.11.
Fokozottan védett - ürgéket számolt a Duna-Ipoly Nemzeti Park Börgöndön

Az ürge (Spermophilus citellus) egykor igen gyakori állat volt. Szinte minden nyílt területen előfordult, ahol a magas talajvíz nem akadályozta meg megtelepedését: legelők, útszélek, mezsgyék, kertek, sőt a mélyszántások elterjedése előtt a szántók is. Hazai állománya azonban a múlt század közepe óta lényegében összeomlott. Pusztítandó károsítóból fokozottan védett fajjá vált. Egy hazai vizsgálat alapján az elmúlt hat-hét évtizedben az egykori ürgés területek több mint 99,7 %-áról eltűnt! Kipusztulása több okra is visszavezethető: a mezőgazdaság intenzívebbé válása, vegyszerezés, gyepek felszántása, fásítása, beépítése, a megmaradt legelőkön a legeltetéses gazdálkodás felhagyása.
Az ürge ma már ritka, veszélyeztetett, közösségi jelentőségű faj, ezért természetvédelmi szempontból kiemelt figyelmet érdemel. Állományának nagyságáról azonban igen kevés adatunk van, inkább csak nagyon pontatlan becslésekkel rendelkezünk. Védelme érdekében szükségünk lenne pontosabb állományadatokra, illetve lokális elterjedési területének az ismeretére.
Fejér vármegyében (sőt a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság teljes területén) mára alig maradt néhány életképes populáció.
Az egyik ilyen a Börgöndi reptéren (Székesfehérvár) található, ahol a rendszeres kaszálásnak köszönhetően még ma sem ritka ez az állat. Az állomány ismeretének birtokában az esetleges visszatelepítések is jobban tervezhetők, pontos elterjedését és állománysűrűségét ismerve pedig a tervezett beruházások hatása is jobban becsülhető.
A nemzeti park célul tűzte ki ezért az ürgék felmérését a reptér terjes területén, mely az aktívan használt lyukak számlálását jelenti. Ez igen nagy feladat, mivel ilyenkor alaposan át kell nézni, lényegében négyzetméterről négyzetméterre a hatalmas füves területet, ahol az ürgék gyakran igen jól elrejtik búvóhelyük bejáratát.