Fókuszban csontjaink egészsége - a hangsúly a megelőzésen van

  A magyar emberek nem fordítanak elég figyelmet csontjaik egészégének megőrzésére. A lakosság 37 százaléka, azaz nagyjából 3,7 millió az 50 év feletti emberek száma, akiknek javasolt, hogy rendszeresen ellenőrizzék csontjaik állapotát. Ehhez képest, ma hazánkban évente csupán 200 ezer csontsűrűségi vizsgálatot végeznek.
2011.10.24. 14:44 |
 A magyar emberek nem fordítanak elég figyelmet csontjaik egészégének megőrzésére. A lakosság 37 százaléka, azaz nagyjából 3,7 millió az 50 év feletti emberek száma, akiknek javasolt, hogy rendszeresen ellenőrizzék csontjaik állapotát. Ehhez képest, ma hazánkban évente csupán 200 ezer csontsűrűségi vizsgálatot végeznek.

 Ez a szám feltűnően alacsony, főleg ha azt tekintjük, hogy a normál csontsűrűséggel rendelkező felnőtteknek is háromévente javasolt lenne részt venniük szűrésen, hogy nyomon tudják követni a csontjaikban véghezmenő változásokat. Ma Magyarországon évente nagyjából 200 ezer ember vesz részt csontsűrűséget mérő vizsgálaton az országban található 70 szűrőpont valamelyikén.

 A csontsűrűség-vizsgálat nincs korhatárhoz kötve, de 45 év fölött ajánlott háromévenként tesztre jelentkezni ahhoz, hogy csontjaink állapotát pontosan figyelemmel tudjuk kísérni. Ez alapján évente több mint 300 ezer embernek kellene szűrési lehetőséghez jutni, az elvégzett szűrések száma sajnos azonban ettől jelentősen elmarad. A vizsgálatra való bejutásra sokszor akár több hónapot is várni kell, és amennyiben az illető nem jogosult társadalombiztosítási támogatásra a vizsgálat elvégzésére, akkor költséges is lehet.
 
 A rendszeres egészségügyi szűrés pedig nélkülözhetetlen ahhoz, hogy már korán felismerjük az esetleges problémákat, és kezelni tudjuk azokat. A szakemberek szerint azoknak a 40 év felettieknek, akik dohányoznak, rendszeresen fogyasztanak alkoholt, volt már felnőttkori csonttörésük, esetleg izületi- vagy pajzsmirigy problémáik vannak, fokozottan ajánlott, hogy csontsűrűség-mérő vizsgálatra jelentkezzenek. Hölgyek esetében a menopauza után kiemelten fontos, hogy rendszeresen részt vegyenek a szűrésen, mivel az ösztrogénhormon hiánya nagyban csökkentheti a csontok tömörségét. 
 
 Ahhoz, hogy hosszú távon megőrizzük csontjaink egészségét, alapvetően három tényezőt kell szem előtt tartanunk: a kellő mennyiségű kalcium-, és D-vitamin bevitelt valamint a rendszeres testmozgást. Ehhez képest hazánkban a D-vitamin bevitel sajnos nagyban elmarad az előirányzottaktól. A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal 2009-ben készített dietetikus felmérése alapján ugyanis a nők közel 95 százalékánál és a férfiak 80 százalékánál jelentősen elmaradt a D-vitamin bevitel a napi ajánlott értéktől.
 
 A kalcium és a D-vitamin hozzájárul a csontok megfelelő szerkezetének fenntartásához. A kalciumot szervezetünk nem képes magától előállítani, ezért a szükséges mennyiséget táplálékokból kell felvennünk. A tej és a tejtermékek kalciumban gazdag élelmiszerek, így ezek rendszeres fogyasztása jó hatással van csontjainkra. A kalcium felszívódását szervezetünkben a D-vitamin segíti, így ez is nélkülözhetetlen az egészséges csontozat megőrzéséhez. A D-vitamint szervezetünk egyrészt a napsugárzásból nyeri bőrünkön keresztül, valamint D-vitaminban gazdag ételek (pl. tejtermékek, halak és a tojás) fogyasztásával is hozzá juthatunk.