-
PICi hősök, orvosok és ápolók
Zsúfolásig megtelt idén is a Gyermekosztály aulája és folyosója - vasárnap délután a koraszülöttek világnapja alkalmából színes programmal várta volt koraszülöttjeit és családjaikat a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Újszülött-, Csecsemő- és Gyermekosztálya.
2024.11.17. -
Színes aréna és Városháza
November 17-én, vasárnap a koraszülöttek világnapján lila, míg november 20-án, a gyermekjogok világnapján világoskék színű megvilágítást kap a Városháza és az Alba Aréna.
2024.11.17. -
A lakosság véleményét kérdezi a kormány
A Fidesz-KDNP frakciószövetség felkérésére a kormány nemzeti konzultációt indított. Fejér vármegyében november 27-étől postázzák a kérdőíveket. A konzultáció céljáról Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők tartottak sajtótájékoztatót.
2024.11.15. -
Átadták az emlékdiplomákat
Idén is átvehették emlékdiplomájukat azok a pedagógusok, óvónők és oktatási szakemberek, akik ötven, hatvan, hatvanöt, hetven, vagy éppen hetvenöt évvel ezelőtt szereztek diplomát. A "színes" diplomások a Hiemer-ház Báltermében gyűltek össze az ünnepségre.
2024.11.15.
Föld Napja - Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?
Április 22-én és az azt megelőző hétvégén világszerte, így Fehérváron is megannyi programmal ünnepeljük a Föld napját. Több mint egymilliárd ember cselekszik egy időben 192 országban - a Föld napja ma már a világ legnagyobb környezeti eseménye. Április 22-e az egyetlen olyan környezetvédelmi jeles nap, amit nem valamilyen világszervezet hozott létre, hanem alulról jövő kezdeményezéssel alakult.
2013.04.22. 05:45 |
Április 22-én és az azt megelőző hétvégén világszerte, így Székesfehérváron is megannyi programmal ünnepeljük a Föld napját. Több mint egymilliárd ember cselekszik egy időben 192 országban - a Föld napja ma már a világ legnagyobb környezeti eseménye. Április 22-e az egyetlen olyan környezetvédelmi jeles nap, amit nem valamilyen világszervezet hozott létre, hanem alulról jövő kezdeményezéssel alakult.
A szárazföldek a Föld felszínének 30%- át adják, a fennmaradó 70%- ot pedig a tengerek és óceánok teszik ki - mindezeket és még ehhez hasonló fontos dolgokat megtanítottak nekünk az iskolában. Elméletben mindent tudunk a Földről, amit egy jó diáknak tudni kell, de ez mind nem elég. Sokan megfeledkeznek arról, hogy a mi mozgó kis űrjárművünk minden egyes apró részlete maga az élet. Az eldobált szemét, a mérgező gázok, az állatok és növények pusztítása együtt jár a mi környezetünk pusztításával. Pedig nem mai darab a Föld: pontos életkorát nem tudjuk, de számos bizonyíték van arra, hogy bolygónk kb. 4,6 milliárd éves. Korához képest, pedig meg kell hagyni, hogy már rengeteg mindent kibírt. Ha még évek múlva is szeretnék madarak zenéjére ébredni reggel, vagy ha szeretnénk nyuszit látni az erdőben, akkor tennünk kell nekünk is érte valamit. Fel kell szednünk a szemetet, védeni kell a növényeket, állatokat és figyelmeztetni kell másokat, hogy ne tegye. Igyekezzünk tudatosabban vásárolni, hiszen mindenkinek törődnie kell a a környezetével.
1970-ben egy amerikai egyetemista, Denis Hayes nagy megmozdulást szervezett egyes növényvédő szerek ellen, amelyek a táplálékláncon át felhalmozódva beépülnek és károsítják az emberi szervezetet. Ezzel felhívta a figyelmet a szerek felelőtlen használata ellen. Neki és barátainak akkor 25 millió amerikait sikerült az utcára vinnie. Húsz évvel később, Denis Hayes, látva, hogy nem változott semmi – sőt a túlfogyasztás tovább nőtt, a Földünket pedig egyre durvábban zsákmányoljuk ki – 1989-ben Kaliforniában létrehozta a Föld Napja Nemzetközi Hírközpontot. Innen havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába, hogy sokféle akcióval ünnepeljék április 22-én a Föld napját. Az elhivatott Denis Hayesnek köszönhetően több mint 140 ország 200 millió környezetért aggódó polgára, civil szervezetek válaszoltak a felhívásra.
Az, hogy évente legalább egy napon tudatosan odafigyeljünk a Földünkre, és környezetünkre, egyre égetőbb szükség. A Föld véges erőforrásait a növekvő életszínvonal és a növekvő lélekszám egyaránt megterheli. 2012-ben a 7,1 milliárdos emberiség 1,5 Földnek megfelelő ökológiai kapacitást fogyasztott (azaz a jelenlegi fogyasztási szinten legfeljebb 4,7 milliárd ember élhetne bolygónk ökológiai határain belül). 2050-re a Föld népessége eléri a 9 milliárdot” - mondta az mno.hu-nak Varga Éva a Föld Napja Alapítvány munkatársa.