-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Folytatódik a Deák Gyűjtemény online múzeumpedagógiai foglalkozása
A csendélet és a portrékészítés után egészalakos ábrázolással folytatódik a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény online múzeumpedagógiai sorozata.
A Deák-mappa következő állomásán is a 12 éven felüli diákokat hívja megfigyelésre, rajzok vagy festmények elkészítésére Szabóné Szüts Angéla képzőművész, múzeumpedagógus.
Az alkotásra kész fiataloknak az ötödik alkotás elkészítéséhez szükségük lesz A3-as vagy A2-es akvarellpapírra, rajztáblára, festék- vagy pasztellkészletre, palettára vagy fehér tányérra színkeveréshez, különböző méretű ecsetekre, vizesedényre vagy befőttesüvegre, papírtörlőre vagy rongyra az ecset törléséhez és egy lámpára a megvilágításhoz. No meg egy minimum háromszor negyvenöt percig mozdulatlanul maradni tudó élő modellre vagy vállalkozó szellemű családtagra.
A művész javaslata, hogy a fiatal alkotók a modellek számára kényelmes mozdulatot válasszanak – az oldalsó megvilágítással pedig segíthetnek maguknak, hogy könnyebben megjeleníthessék a teret és a formát a festményükön, a fények és az árnyékok segítségével. Ha problémát jelent a megfelelő kompozíció kiválasztása, jó trükk lehet egy fotó készítése a beállításról. „Vázold fel magadnak a mozdulatot a papírra egy erősen vizes halvány színnel. Ha kell, ezt többször is átfestheted, módosíthatod, növelheted vagy csökkentheted a méretét. Addig ne menj tovább, amíg akkora méretben és olyan kompozícióban nem látod a vázlatodat, amilyenbe szeretnéd! Minél nagyobb a papírod, annál lendületesebben, felszabadultabban lehet alkotni, és minél kisebb, annál jobban az apró részletekre lehet figyelni.” – fogalmaz a múzeumpedagógus.
Akik végigkövetik a sorozatot, egy saját művészmappát állíthatnak össze maguknak a Gyűjteményben található XX. századi magyar képzőművészek alkotásai által inspirálva – áll a felhívásban. További részletek az egészalakos festményről az intézmény közösségi oldalán olvashatók.