-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Folytatódnak az online múzeumpedagógiai foglalkozások a Deák Gyűjteményben
A csendélet után a portrékészítéssel folytatódik a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény online múzeumpedagógiai sorozata. A 12 éven felüli diákokat hívja fotózásra, megfigyelésre, rajzok vagy festmények elkészítésére Szabóné Szüts Angéla képzőművész, múzeumpedagógus.
Az alkotásra kész fiataloknak szükségük lesz egy élő modellre, egy vállalkozó családtagra, de dolgozhatnak akár egy bábuval vagy próbababával is. Kell még valamilyen drapéria, kendő, esetleg egy kalap, lámpa, illetve telefon vagy fényképezőgép.
A művész javaslata, hogy a fiatal alkotók rakjanak a modellre kendőt, sálat vagy kalapot, és játsszanak bátran a fénnyel – világítsák meg az arcát különböző távolságokból, így más és más kontrasztokat érhetnek el. Lehet olyan portrét készíteni, ahol csak a fej, a nyak és a váll látszódik, vagy akár félalakos kompozíciót is. A modell arcáról több oldalról érdemes fotót készíteni, a fényekkel és a drapériákkal pedig különböző hangulatokat érhetünk el, amitől a kép akár ünnepélyesebb, vidámabb vagy nyugodtabb érzéseket fog közvetíteni. „Szeretném az alkotókat figyelmeztetni arra, ha a modellnek nem tetszik a róla készült fotó, rajz vagy festmény, az nem azt jelenti, hogy az alkotás nem jó, hanem gyakran csak annyit, hogy a modell nem elégedett önmagával.” – fogalmaz a múzeumpedagógus.
Akik végigkövetik a sorozatot, egy saját művészmappát állíthatnak össze maguknak a Gyűjteményben található XX. századi magyar képzőművészek alkotásai által inspirálva – áll a felhívásban. További részletek a portrékészítésről itt olvashatók.