-
Éjféli mise a Bazilikában
December 24-én, Karácsony éjjelén az éjféli püspöki szentmisét a Fehérvár Televízió élőben közvetíti a székesfehérvári Szent István király-székesegyházból. A karácsonyi éjféli misét Spányi Antal, megyés püspök celebrálja. Az éjféli mise zárja le az adventet, föloldja a karácsonyi böjtöt és bevezeti az egész ünnepkört.
2024.12.20. -
Kodályos karácsony
Karácsonyi hangversenyt adtak a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI diákjai a Szent Imre templomban. A koncerten az ének-zenei tagozatra járó diákok és valamennyi énekkari formáció fellépett. A tiszta, csengő gyermekhangok betöltötték a templomot és ünnepi hangulatot varázsoltak a zsúfolásig megtelt padsorokban ülő hallgatóság szívébe.
2024.12.20. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Forradalmi bajuszok - az elmúlt öt év produkcióit felidéző tárlat nyílt a belvárosban
Székesfehérváron hagyomány, hogy a márciusi nemzeti ünnepen székesfehérvári diákok, néptáncos fiatalok és helyi kulturális műhelyek tagjainak részvételével készült szabadtéri előadással emlékezik a város a történelemfordító napra.
Idén a járványhelyzet miatt erre nem lesz lehetőség, ezért a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) a korábbi évek produkcióiról készült fotókkal idézi fel a belvárosban a minden esztendőben sikeres bemutatókat.
A következő évben Együtt verő szíveink címmel láthattak előadást a fehérváriak a belvárosban: az öt színpadon bemutatott történelmi játék rendezője az SZKKKK művészeti intendánsa, Matuz János volt, aki azóta is írója-rendezője az ünnepi műsoroknak. 2017-ben Őrzők címmel készült az az előadás, amelyben a Bory Jenő Általános Iskola ötödikesei szerepeltek a Városház téren a diákszínjátszók mellett; 2018-ban A forradalom színeit a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium tanulói mutatták meg; 2019-ben a Vasvári Pál Gimnázium diákjai Márciusi Ifjak címmel „csináltak forradalmat”. (Tavaly a vírusjárvány megakadályozta az Én, Petőfi című darab szabadtéri bemutatóját, ebben az évben az eredetileg színpadra készült darab tévéfilmre írt változatát láthatja majd a közönség március 15-én, hétfőn 18 és 20 órakor a Fehérvár Televízióban.)
A színpadi előadások mellett az elmúlt években – a Fehérvári Programszervező Kft. szervezésében – egyéb programok is várták az ünneplőket: huszárbemutató, ágyúsimogató a Palotavárosban, az ünnephez kapcsolódó kézműves foglalkozások és egész napos József-napi vásár a belvárosban.
A foglalkozások között több alkalommal is szerepelt egy, amelynek ötletgazdája a Terembura Kulturális Egyesület volt: ennek során forradalmi bajuszt készíthettek maguknak a résztvevők. A kiállítás másik részében – alkalmazkodva a lehetőségekhez, a jelenleg érvényes jogszabályokhoz – az ötletet felhasználva ezt a játékot igyekeztek feleleveníteni a szervezők.
A tablókon öt, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc meghatározó személyiségéről – Batthyány Lajosról, Deák Ferencről, Kossuth Lajosról, Jókai Mórról és Petőfi Sándorról – olvashatnak rövid ismertetőt és láthatnak képet a járókelők. Ők mindannyian a korban jellegzetes bajuszt viseltek, és egy trükkös tükrös megoldással a játékos kedvű érdeklődő a saját arcára varázsolhatja majd a forradalmi arcszőrzetet.
A kiállítás március végéig látható a Fő utcán és a Városház téren, valamint az intézmény közösségi oldalán.