Fűts okosan - vigyázzunk a levegő tisztaságára!

A fűtési időszakban jelentősen növekszik a levegő szennyezettsége a helytelen tüzelésnek köszönhetően, mely súlyos egészségkárosító hatással is bír, ezen felül a nem megfelelő tüzelés jelentős többletkiadást is jelenthet. Szilárd anyagok helytelen tüzelésekor, tökéletlen égésekor, illetve a tüzelő berendezések rossz hatásfoka, elavultsága miatt nagy mennyiségű káros anyag kerülhet a levegőbe, ezzel is fokozva annak szennyezettségét, különösen városi környezetben, ahol a közlekedés révén amúgy is terheltebb.
2014.12.10. 09:34 |
A fűtési időszakban jelentősen növekszik a levegő szennyezettsége a helytelen tüzelésnek köszönhetően, mely súlyos egészségkárosító hatással is bír, ezen felül a nem megfelelő tüzelés jelentős többletkiadást is jelenthet. 
Fűts okosan! - a Földművelődési Minisztérium kiadványa (.pdf)
Szilárd anyagok helytelen tüzelésekor, tökéletlen égésekor, illetve a tüzelő berendezések rossz hatásfoka, elavultsága miatt nagy mennyiségű káros anyag kerülhet a levegőbe, ezzel is fokozva annak szennyezettségét, különösen városi környezetben, ahol a közlekedés révén amúgy is terheltebb. A levegősszennyezésen kívül további probléma a nagy mennyiségű energiaveszteség.
 
A helytelen tüzelés veszélyei

Tüzelőberendezések: kazánok
A kazánok ipari és lakossági téren is a leggyakrabban használt berendezések közé tartoznak. Egyrészt a fűtési hőigény fedezésére, másrészt olyan termelési folyamatoknál használják őket, mint például a fémek hőkezelése, kémiai anyagok melegítése és szárítása, a textil- és az élelmiszeripar, a kerámia- és az építőanyag-ipar.
 
Működési elv
A levegőben található oxigén és a tüzelőanyag közötti égési folyamat az égőtérben megy végbe. Az erősen exoterm reakció szilárd hulladék (hamu és salak) és nagy hőmérsékletű, gáz halmazállapotú égéstermék (200 és 1000°C közötti) kialakulását okozza.
Az égéstermék energiatartalmát hőcserélő segítségével nyerik vissza annak érdekében, hogy fel lehessen melegíteni a folyamathoz felhasznált közeget, amely lehet levegő, víz vagy olaj. Az égéstermék végül a kéményen keresztül távozik
 
Kazántípusok
A kazánok különböző tulajdonságok szerint csoportosíthatók:
• Az égéstől függően
• A hőcserélő fajtájától függően
• A hatásfoktól függően
A hatásfok a kazán egyik legfontosabb tulajdonsága, amelyet a hasznos (a veszteségeket is figyelembe véve) és a befektetett energia (tüzelőanyag) hányadosa ad meg. A hatásfok időben nem állandó mennyiség. Az évek múlásával folyamatosan csökken, addig, amíg a kazánt ki nem kell cserélni a kora vagy működési hiba miatt.
 
A kazán cseréje
Amennyiben a kazán elavulttá válik, és a hatásfok az alsó határon mozog, ajánlott a kazánt jobb hatásfokúra cserélni. Lehetséges, hogy egy kazán nem működik megfelelően a helytelen beállítások vagy a nem megfelelő szigetelés miatt, de ez könnyen megoldható a helyes karbantartással és a szigetelés javításával.
 
Amire figyelni kell az energiatakarékosság, levegővédelem szempontjából:
- a kéményből kilépő égéstermék színe: Ha sötét, akkor a kazán tüzelőanyagot bocsát ki égés nélkül. Ez az égési levegő hiánya, rossz eloszlása vagy a tüzelőanyag nem megfelelő porlasztása miatt lehetséges.
- el nem égett tüzelőanyag: Folyékony tüzelőanyagok esetében fontos az égők beállítása és megtisztítása, hogy megfelelő legyen a porlasztás. Szabályozzuk a tüzelőanyag viszkozitását; melegítsük elő, ha csökkenteni kell a viszkozitást (tüzelőolajok esetében gyakori). Gáz halmazállapotú tüzelőanyagok esetében az égő helyes beállítása elegendő a jobb hatásfok eléréséhez.
- A fakó égéstermék: nem jelent helyes működést. Lehetséges, hogy túl sok a levegő, amely költséget jelent, hiszen azt mutatja, hogy túl sok hő távozik a kéményen át, anélkül, hogy fűtésre használnák fel.
- Hőmérséklet: Ha a kazánt elhagyó égéstermék hőmérséklete nagyobb, mint 230°C, érdemes a víz vagy égési levegő fűtésére felhasználni. Az ehhez szükséges berendezés megtérülési ideje csak 1 vagy 2 év, míg a megtakarítások jelentősek lehetnek.
- A tüzelőanyag hatékony használata: A hőcserében részt vevő felületeket (csövek) tisztán kell tartani a tüzelőanyag teljes kihasználásához.
- Szakemberrel való konzultáció: Segítségre lehet a megfelelő takarékossági lépések kiválasztásában a berendezés hatásfokának növeléséhez.
- Alternatívák: Tekintsük át, hogy van-e lehetősége előnyösebb vagy olcsóbb tüzelőanyag használatára (pellet, brikett, fűtésrásegítés)
- Átvizsgálás: A rendszer átvizsgálása és megfelelő karbantartása pénzmegtakarítást eredményez. Légtelenítsük a köröket, ellenőrizzük a szivattyúkat és ventilátorokat, és vizsgáljuk át a szabályozórendszer beállításait. Ahol lehetséges, használjunk automata szabályozókat.
- Terhelés: a kazánok részterhelésen sokkal kisebb hatásfokkal működnek. Éppen ezért érdemes meggondolni több kisebb kazán használatát egy nagy kazán helyett. Így az igényeknek megfelelően beállítható, hogy hány kazán működjön (maximum terhelésen). Ezt a módszert gyakran alkalmazzák a 300kW-nál nagyobb teljesítményű kazánok esetében. A nagy teljesítményű (kis hőmérsékletű vagy kondenzációs) kazánok 10-20%-os tüzelőanyag-megtakarítást eredményeznek, különösen, ha részterhelésen működnek.
- Folyadékszállítás: A folyadékszállítás is energiafelhasználással jár. Minden kazánnak szüksége van folyadékszállító berendezésekre (szivattyúk, ventilátorok, kompresszorok stb.), amelyek rendszerint sok áramot fogyasztanak.