Gálaműsor a Vörösmarty Színházban Fehérvár katonáinak tiszteletére

„Fehérvár köszönti katonáit” címmel gálaműsort rendeztek a Vörösmarty Színházban, amelynek keretében az Alba Regia Táncegyüttes bemutatta a Mozdulatlan legendák című, régmúlt korok történelmét megidéző táncjátékát. A Sipos Gyula-díjat Fucsku Sándor vezérőrnagy, a Gyuricza-Emlékgyűrűt, a Honvédség és Társadalom Baráti Körök elismerését Ruff Ferenc nyugalmazott ezredes kapta.
2016.05.19. 19:30 |
„Fehérvár köszönti katonáit” címmel gálaműsort rendeztek a Vörösmarty Színházban, amelynek keretében az Alba Regia Táncegyüttes bemutatta a Mozdulatlan legendák című, régmúlt korok történelmét megidéző táncjátékát.
KÉPGALÉRIA a gálaestről és az elismerése átadásáról


„Fehérvár köszönti katonáit” gálaműsorral mondott köszönetet a városban szolgálatot teljesítő katonáknak Székesfehérvár Önkormányzata Magyar Honvédelem Napja alkalmából.
Vargha Tamás honvédelmi államtitkár a Magyar Honvédelem Napjához kapcsolódó ünnepi beszédét követően elismeréseket adtak át: a Sipos Gyula-díjat Fucsku Sándor vezérőrnagy Cser-Palkovics András polgármestertől, a Gyuricza-Emlékgyűrűt, a Honvédség és Társadalom Baráti Körök elismerését Ruff Ferenc nyugalmazott ezredes Szelekovszky Ernőtől, az Országos Szövetség elnökétől és Görög István alelnöktől vette át. 
Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára ünnepi beszédében a haza védelmével kapcsolatban Zrínyi Miklóst idézte, aki századokra meghatározta a honvédelem mikéntjét és hogyanját, majd Buda várának visszavételére és Görgey Artúrra, a honvédség fővezérére emlékezett. Az államtitkár tiszteletét és köszönetét fejezte ki azoknak a férfiaknak és nőknek, akik ma katonai szolgálatot teljesítenek, és áldozatvállalásukat hangsúlyozta. „A Magyar Honvédség, a Honvédelem legfőbb feladata, hogy nemzeti és európai gyökereink védelmében őrizzük és erősítsük nemzeti értékeinket. A múlt példája kötelez: a hazát, az országot, a nemzetet meg kell védeni. Ma már megsokszorozódott a feladat szövetségeseink által ránk ruházott kötelességgel, közös határaink védelmével is. Meggyőződésem, hogy katonáink, a Magyar Honvédség áldozatvállalása, szolgálata mindannyiunknak biztonságot, erőt, tartást és öntudatot adó nemzeti érték.” – fogalmazott Vargha Tamás.
A Magyar Királyi 17. Honvéd gyalogezred parancsnokának tiszteletére, az Önkormányzat által alapított Sipos Gyula-díjat Cser-Palkovics András polgármester Fucsku Sándor vezérőrnagynak adta át: kiemelkedő katonai pályafutása, a honvédelem ügyének népszerűsítése és Székesfehérvár katonai szellemiségének megtartása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként.
 
Fucsku Sándor vezérőrnagy, az Ulm városában települt Többnemzeti Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnok-helyettese 25 évig teljesített szolgálatot a székesfehérvári helyőrségben. Békefenntartó missziókban és NATO beosztásokban korábban többször szolgált, és jelenleg is külföldi, németországi megbízatást lát el. A hivatásos szolgálat mellett mindig segítette a honvédelem ügyét képviselő civil szervezetek munkáját, hozzájárult a város katonai múltjának kutatásához és megörökítéséhez, továbbá jelentős szerepet vállalt a Pákozdi Katonai Emlékpark szellemiségének kialakításában, a hagyományőrző rendezvények megszervezésében és a fiatalok hazafias és honvédelmi nevelését szolgáló Hazafiság iskolája programban. Fucsku Sándor vezérőrnagy szerény emberi magatartásával, segítőkészségével, munkájával és annak eredményességével példaként állhat minden katona és fehérvári polgár előtt – hangzott el a díjazott laudációjában.
A Honvédség és Társadalom Baráti Körök Országos Szövetsége Gyuricza Béla-emlékgyűrűvel tüntette ki Ruff Ferenc nyugalmazott ezredest, a győri Baráti Kör elnökét. Ruff Ferenc tanulmányai befejezését követően a katonaságnál pénzügyi területen dolgozott, 2007-ben vonult nyugállományba. Munkája elismeréseként a Honvédelemért érdemérem kitüntetésben részesült. A Szövetségbe elsőként bekapcsolódó győri Baráti Kört ő alapította; a szervezeti életben a fő hangsúlyt a tartalmas katonai-civil kapcsolatokra helyezik: megismertetik a lakossággal a honvédség aktuális célkitűzéseit, feladatvállalásait, nagy hangsúlyt fordítanak a hagyományőrzésre és az emlékhelyek gondozására, valamint jelentős szerepet töltenek be a fiatalok honvédelmi ismereteinek bővítésében. Ruff Ferenc két éve elnöke az Országos Szövetség Felügyelő Bizottságának. A díjat a HTBK Országos Szövetsége képviseletében Szelekovszky Ernő elnök és Görög István alelnök adták át.
 
A gálaest folytatásaként a megjelentek egy nem mindennapi utazás részesei voltak: az Alba Regia Táncegyüttes Mozdulatlan legendák című táncjátékában régmúlt korok pillanatai elevenedtek meg a színpadon. Az előadás a történelmi múlthoz kapcsolódó köztéri alkotások, szobrok köré épül – a magyarság néptánchagyományával ötvözve. A nézők bepillanthattak a nagy háborúk katonáinak életébe, a szolgálatba vonulástól a csatatér borzalmas élményiig. A produkció zeneszerzője Szirtes Edina”Mókus”, a zenei rendező Cserta Balázs, a rendező Majoros Róbert.

Az ünnepi gálán részt vett Dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója, Huszár János vezérőrnagy, az Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott parancsnoka, Gyuricza Béláné, Gyuricza Béla tábornok, Székesfehérvár díszpolgára, a Gyuricza-emlékgyűrű névadójának özvegye, továbbá országgyűlési képviselők, Fejér megye és Székesfehérvár város képviselői, tisztségviselői, a társfegyveres és rendvédelmi szervek vezetői, az egyházak képviselői, valamint a Székesfehérvár Helyőrségben szolgáló katonák és a Honvédség és Társadalom Baráti Kör tagjai.