Gálaműsor és díjátadás a Magyar Honvédelem Napja alkalmából a Vörösmarty Színházban

  Székesfehérváron nagy hagyománya van annak, hogy a helyőrség alakulatai napközben különböző színes programokon adnak számot képességeikről, a város pedig egy ünnepi esten köszönti a katonákat a Magyar Honvédelem Napján. A „Fehérvár köszönti katonáit” ünnepi gálaest keretében díjátadásokra került sor, majd a „Tisztelet a hősöknek – a Nagy Háború emlékezetére” című műsort láthatta a közönség a Vörösmarty Színházban.
2014.05.21. 21:54 |
Az Összhaderőnemi Parancsnokság, a város önkormányzata, valamint a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete idén is közös programokkal készült a Honvédelem Hetére. Székesfehérváron nagy hagyománya van annak, hogy a helyőrség alakulatai napközben különböző színes programokon adnak számot képességeikről, a város pedig egy ünnepi esten köszönti a katonákat a Magyar Honvédelem Napján. A „Fehérvár köszönti katonáit” ünnepi gálaest keretében díjátadásokra került sor, majd a „Tisztelet a hősöknek – a Nagy Háború emlékezetére” című műsort láthatta a közönség a Vörösmarty Színházban.
KÉPGALÉRIA a színházi gálaestről
Május 21-e a Magyar Honvédelem Napja, amelynek tiszteletére minden évben ünnepi gálával mond köszönetet Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata a városban szolgálatot teljesítő katonáknak.
 
A „Fehérvár köszönti katonáit” estet Vargha Tamás honvédelmi államtitkár nyitotta meg a Vörösmarty Színházban. Mint beszédében kiemelte: "Nemzedékek hitték, hogy a maguk és utódaik boldogabb, békésebb jövőjéért harcolnak. Áldozatok, hősök lettek, a legtöbbet adták: a foglyok a szabadságot, a rokkantak testi-lelki épségüket, milliók az életüket. Emlékezzünk a nemzeti megmaradás érdekében.” Majd így folytatta: „Meggyőződésem, hogy erőt, tartást, öntudatot adó és egységet teremteni képes nemzeti érték az erkölcs. A honvédelem legfőbb feladata, hogy kötelességvállalással, hamis történelemszemlélet helyett a tények igazságával, nemzeti és európai gyökereink vállalásával, a konfliktusok emberséges kezelésével erősítsük és őrizzük nemzeti értékeinket.”
 
A gálaest keretében két díj átadására is sor került, ezekkel is kifejezve a katonáknak a város kulturális és közéletében vállalt fontos szerepét, illetve azt, hogy munkájukkal hozzájárulnak a Honvédelem és Társadalom Baráti Kör tevékenységéhez.

Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése Sipos Gyula-díjjal ismeri el a Magyar Honvédség állományában szolgálatot teljesítők munkáját. 2014-ben a város a kitüntetést Ruff Tamás őrnagynak, a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karnagyának ítélte oda, akinek dr. Cser-Palkovics András polgármester adta át a gálaest keretében az elismerést.
Ruff Tamás őrnagy néhány esztendeje került a Székesfehérvárra, az Összhaderőnemi Parancsnokságra és 2010 augusztusában vette át a nagy múltú Helyőrségi Zenekar vezetését. Mint a díj átadásakor elhangzott: „Székesfehérvár katonai hagyományai és a honvédség zenei tevékenysége miatt is kiemelt figyelem övezi munkáját. Ruff Tamás őrnagy mindezeket szem előtt tartva vezeti a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekart. Ötletei, lendületessége és újításai mind a honvédség, mind a civil lakosság körében még jobban megszerettették a zenekart. Tevékenysége révén, a zene eszközeivel a Magyar Honvédség egy másik arcát ismerhetik meg Székesfehérvár polgárai, szakmai munkájának eredményeként pedig sokfelé elviszi a város jó hírét. A Helyőrségi Zenekar repertoárja sokrétű: a nemzeti ünnepek és kegyeleti alkalmak mellett önálló bemutatókkal is készülnek, amelyekben klasszikus zenekari művek is helyet kapnak, sőt könnyűzenei koncerteket is adnak. Amikor arról beszélünk, hogy Székesfehérvár neve összeforrt a honvédséggel és hogy nemcsak ünnepeinken, hanem a mindennapokban is élő az a kapcsolat, amelyet a város és az Összhaderőnemi Parancsnokság ápol, akkor amögött sok ember munkája rejlik. A katonai szervezetet is reprezentáló Helyőrségi Zenekar Ruff Tamás vezényletével fontos missziót lát el és sokrétű zenei kultúrát képvisel.”
 
A Honvédség és Társadalom Baráti Körök Országos Szövetsége a hagyományokat követve a „Fehérvár köszönti katonáit” gálán adta át a Dr. Gyuricza Béla tábornokról, Székesfehérvár díszpolgáráról elnevezett emlékgyűrűt. 2014-ben ezt két személynek ítélték oda, akik közül dr. Varga József nyugállományú ezredes, a HTBK országos alelnöke személyesen vette át az elismerést.
Szelekovszky Ernő országos elnök méltatta a történelmi Magyarország területét felölelő, 20 éves fennállását ünneplő szervezet, valamint a kitüntetett dr. Varga József tevékenységét. Mint elhangzott: a nyugállományú ezredes korábban több egységnél is teljesített szolgálatot, majd a Honvédelmi Minisztérium Kommunikációs Főigazgatóságán segítette a társadalmi kapcsolatok ápolását. Dr. Varga József ma is fáradhatatlanul dolgozik a szövetségben, amelynek az ezredforduló óta tagja. Most éppen egy jubileumi kiadvány és vizuális anyag összeállítása folyik, amely a jubiláló szervezet munkájáról szól. A Gyuricza Béla-emlékgyűrűt Szelekovszky Ernő elnök és dr. Görög István alelnök adta át.
Az ünnepi gálaest a „Tisztelet a hősöknek - a Nagy Háború emlékezetére” című műsorral folytatódott, amelynek keretében harctéri naplókból, frontversekből, valamint első világháborús tábori és családi levelekből idézték fel az első világháború időszakát, az emberek akkori mindennapjait a Vörösmarty Színház művészeinek és táncosainak közreműködésével. A Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola egykori és mai diákjai is színpadra léptek, részleteket adtak elő a 2012 decemberében a gimnázium alapításának 20. évfordulójára készült Háry János daljátékból.