-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Gálaműsorral köszöntötték Fehérvár katonáit a Vörösmarty Színházban
Székesfehérvár önkormányzata a több mint 20 éves hagyományokhoz híven, a Magyar Honvédelem napjához kötődően a „Fehérvár köszönti katonáit” gálaesttel köszönte meg a helyőrségben szolgáló katonák áldozatos munkáját. A gálaest kettős ünnepet jelentett, hiszen ebben az évben ünnepeljük az Összhaderőnemi Parancsnokság megalakulásának 10. évfordulóját is. A szervezet, a január 1-jei megalakulást követően, pontosan 10 évvel ezelőtt, 2007. május 18-án kapott csapatzászlót a köztársasági elnöktől.
„A családi ünnep nem csak arról szól, hogy a tiszteletünket és köszönetünket mondjuk el egymásnak, hanem a szeretetről is, amely egyfajta tevékeny törődést jelent.” – fogalmazott a honvédelmi miniszter. „Hogyha másokért élünk, akkor bizony akár maradandót is tudunk alkotni. Akkor emlékeznek majd ránk, hogy tettünk valamit a hazánkért, tettünk valamit a közösségünkért.” – tette hozzá ünnepi beszédében Dr. Simicskó István.
A köszöntőt követően a táncé volt a főszerep, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és Zenekar „Táncrapszódia” című összeállítását láthatták a nézők. Az 1949-ben alakult Magyar Örökség és Príma Primissima Díjas Honvéd Együttes tánckara, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Magyarország legnagyobb létszámú, 20 párból álló hivatásos néptánc együttese. Széles repertoárjuk a nagy formátumú történelmi táncjátékoktól az autentikus folklór műsorig, a rockoperáktól a népi hagyományainkon alapuló mesedarabokig terjed.
A gála díjak átadásával folytatódott, elsőként a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Országos Szövetsége által alapított díjat, a Dr. Gyuricza Béla vezérezredes emlékére alapított Gyuricza Béla emlékgyűrűt adták át Móra Józsefnek, aki alapító tagja a Szentesi Baráti Körnek. Másfél évtizeden át segítette a nagy múltú Csongrád-Szentes Tiszai Euro-atlanti Nyári Egyetem munkáját, jelenleg pedig eredményesen irányítja baráti kör kulturális, sport és szabadidő tevékenységét.
Ezt követően Székesfehérvár Önkormányzatának díját, a Sipos Gyula díjat adták át Benkő Tibor vezérezredes részére kiemelkedő katonai pályafutása, a honvédelem ügyének népszerűsítése és Székesfehérvár katonai szellemiségének megtartása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként. A díj átadását követően Székesfehérvár polgármestere köszöntötte a gála résztvevőit. Cser-Palkovics András polgármester beszédében kiemelte, hogy a Sipos Gyula díjat egyhangú döntéssel szavazta meg a város önkormányzata, ami azt is bizonyítja, hogy vannak olyan közös ügyeink amiben össze tudunk fogni. "A több mint ezer éves történelmünk elképzelhetetlen lenne a katonák nélkül, és a katonai hagyományok a város mindennapjaiban is megjelennek. Ez azt jelzi, hogy Székesfehérvár szereti és tiszteli a katonáit és a katonacsaládokat, hiszen ezek a családok minden áldozatot meghoztak annak érdekében, hogy a város és a nemzet biztonságban lehessen, és beszélhessünk több mint ezer éves történelmünkről." A város polgármestere arról is beszélt, hogy Fehérvár küldöttsége Rómában járt az elmúlt napokban. "Az Örök városban fantasztikus volt megélni azt a történelmet, ami szinte minden kőből áradt, azonban páncélos autók és gépfegyveres katonák vigyázták a város biztonságát, békéjét és értékeit. Néhány héttel ezelőtt a déli határnál járhattam, és az ott szolgálatot teljesítő katonákkal találkozhattam. Amikor pedig köszönetet mondunk egy szervezetnek, akkor leginkább azoknak az embereknek szeretnénk köszönetet mondani, akik napokra, hetekre a családjuktól távol szolgálnak, hogy Székesfehérváron ma is békében sétálhassunk végig a Fő utcán, biztonságban lehessünk és biztonságban nevelhessük gyermekeinket, unokáinkat!”
A gálest programja egy zenemű ősbemutatójával folytatódott. Az Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka, a szervezet megalakulásának 10. évfordulója alkalmából egy ünnepi induló komponálására kérte fel Ruff Tamás őrnagyot a székesfehérvári helyőrségi zenekar karmesterét. Az elkészült induló, amely először csendült fel közönség előtt, a kuruc dallamvilágot idézte és a Kuruc díszinduló címet kapta. A bemutató további érdekessége volt, hogy több mint 50 évvel ezelőtt, 1966. május 21-én, itt a Vörösmarty Színházban, Kodály Zoltán jelenlétében csendült fel a zeneszerző Honvéd Díszindulója, az éppen akkor frissen megalakult székesfehérvári honvéd zenekar előadásában.
Az ősbemutató után Huszár János altábornagy köszöntötte a résztvevőket, majd a Székesfehérvári Helyőrségi Zenekart, Fehér Adrienn színművészt és Varga Miklóst, a magyar rockzene egyik legnagyobb hangját hallhatta a közönség.