Gyere haza fiatal - program a külföldön munkát vállalók hazatéréséért és munkavállalásáért

 Szerda délelőtt közös sajtótájékoztatón jelentették be a "Gyere haza fiatal" országos program elindítását. A "Gyere haza fiatal" program a külföldön élő magyar állampolgárokat kívánja megszólítani. Legfőbb cél, hogy a kivándoroltak számára lehetőséget kínáljanak arra, hogy Magyarországon színvonalas munkát vállalhassanak, egzisztenciát teremthessenek.
2015.04.22. 13:44 |
Szerda délelőtt közös sajtótájékoztatón jelentették be a "Gyere haza fiatal" országos program elindítását. A "Gyere haza fiatal" program a külföldön élő magyar állampolgárokat kívánja megszólítani. Legfőbb cél, hogy a kivándoroltak számára lehetőséget kínáljanak arra, hogy Magyarországon színvonalas munkát vállalhassanak, egzisztenciát teremthessenek.
 Az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. az Egyesült Királyságban élő magyar állampolgárok hazatérését, hazai foglalkoztatását elősegíteni hivatott programot indít 2015-ben. Olyan felsőfokú végzettséggel, vagy piacképes/speciális szakmával rendelkező kivándorolt állampolgárok számára szeretnének itthon az egzisztencia teremtésében, hosszú távú berendezkedésben, karrierlehetőség biztosításában segítő kezet nyújtani, akik kamatoztatni tudják a külföldön szerzett tapasztalataikat, a felsőfokú oktatásban szerzett tudásukat, illetve gyakorlati nyelvtudásukat. A célcsoport további jellemzői, hogy a programban részt venni szándékozó a munkavállalás céljából tartózkodik az Egyesült Királyság területén, az Egyesült Királyságban van bejelentett állása, és rendelkezik Egyesült Királyságbeli egészségbiztosítási kártyával.
 Az eseményen Dr. Czomba Sándor munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár is részt vett. „Azt gondolom, hogy nagyon fontos eseménynek vagyunk ma a részesei, mivel ezzel a programmal rést szeretnénk ütni a pajzson. Magyarországon azt tapasztaljuk, hogy miközben nagyon sok regisztrált álláskereső van, addig a vállalkozások egyre nagyobb mértékben panaszkodnak arra, hogy nem találnak megfelelő számban és minőségben szakképzett munkaerőt. Nagyon szeretnénk, ha azok a fiatalok, akik Magyarországon végeznek, idehaza, az országhatáron belül találnák meg a számukra legkedvezőbb lehetőséget. Természetesen borzasztóan nehéz a nyugati bérekkel versenyezni, de a külföldön munkát vállalók helyzete jóval több, mint bérkérdés. A megkérdezett, több éve külföldön élők többsége arról számolt be, hogy erős honvágyuk van. A hazajövetelükhöz azonban megfelelő a lakhatási körülményeket, a munkafeltételeket is meg kell oldani. Nyilván ahhoz, hogy ez a program sikeres legyen, több feltételnek is teljesülnie kell. Egyrészt olyan munkáltatókra van szükség, akik epekedve várják azokat a fiatalokat, akik nyelvet beszélnek, és megbízható szakképzettséggel rendelkeznek” – mondta Dr. Czomba Sándor, aki azt is kiemelte, hogy a migrációnak lehetőségként és nem kényszerként kell végbemennie. Hozzátette továbbá, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium által működtetett program keretében nagyságrendileg 100 millió forint áll annak a rendelkezésére, hogy 50 fiatal térhessen haza dolgozni.
 
 Pákozdi Szabolcs, az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a "Gyere haza fiatal" program a külföldön élő magyar állampolgárokat kívánja megszólítani. Legfőbb cél, hogy a kivándoroltak számára lehetőséget kínáljanak arra, hogy Magyarországon színvonalas munkát vállalhassanak, egzisztenciát teremthessenek. „Alternatívát kínálunk a külföldi élettel szemben, segítő kezet nyújtunk a hazatéréshez. Rendkívül hasznosnak és előnyösnek tartjuk a külföldi munkavállalást, a nyelvtanulást, a tapasztalatszerzést. Szeretnénk, ha Magyarország egy versenyképes, állampolgárainak egzisztenciális biztonságot nyújtó ország lenne. Partnercégeinkkel elkötelezett hívei vagyunk a programnak, mert mi hiszünk abban, hogy megéri” – mondta Pákozdi Szabolcs.
 Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András szerint a városnak alapvetően két okból is a kezdeményezés mellé kellett állnia. „Külön szeretném megköszönni a cégek képviselőinek, hogy ismét egy olyan programhoz csatlakoztak, amelyben újfent együtt tudunk működni. Első hallásra is teljesen egyértelmű volt, hogy Székesfehérvárnak legalább két ok miatt illik ehhez a programhoz csatlakoznia. Az egyik ok szimbolikus, hiszen a nemzet történelmi fővárosának felelősséget kell éreznie a város és az ország határain túl is. Ebben az esetben úgy, hogy azokat a fiatalokat, akik különböző okok miatt külföldön élnek és dolgoznak, segítsük őket a hazatérésben, hogy adott esetben Székesfehérváron telepedhessenek le. A másik ok, hogy a város ipari és gazdasági ereje okán azzal a nehézséggel küzdünk, hogy folyamatosan zajlanak új beruházások, amelyekhez egyre nehezebb szakképzett munkaerőt találni. Ha együtt tudunk dolgozni a mostani, szakképzett munkaerőhiányból fakadó problémának a megoldásában, kezelésében, akkor az azt fogja eredményezni, hogy a következő években újabb ipari beruházások jöhetnek Székesfehérvárra. A nemzeti és az Európai Uniós pályázati forrásokon kívül abból tudunk fejleszteni, amit a helyi a gazdaság megtermel. Ha a helyi gazdaság a beruházásokkal együtt folyamatosan növekedne, akkor az Önkormányzat bevétele is nőne, amelyet a város üzemeltetésére és fejlesztésére tudna fordítani” –mondta dr. Cser-Palkovics András, aki azt is elárulta, hogy az Önkormányzatnak is ki kell dolgoznia azt a támogatási lehetőséget és formarendszert, aminek keretében a Fehérvárra érkező fiatalokat támogatni tudja. Ennek keretében egyre több bérlakást kívánnak átcsoportosítani a hivatásukat végző, hiányszakmát végzők letelepedésére.