Gyermekbántalmazás - van kihez segítségért fordulni!

Az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ, valamint a Székesfehérvári Kríziskezelő Központ szervezésében tartottak a gyermekekkel foglalkozó szakemberek számára konferenciát kedden. Az érdeklődők nagy száma mutatja, valós problémáról van szó, amelynek kezelésében a jelzőrendszer résztvevőinek folyamatos kommunikációja nagyon sokat segíthet. 

2024.11.26. 14:20 |
Gyermekbántalmazás - van kihez segítségért fordulni!

„A szakmai érdeklődés nagysága sajnos azt mutatja, hogy valódi problémáról van szó, amivel érdemben kell foglalkozni, a szakembereknek pedig fel kell tudniuk ismerniük azokat a szituációkat, jeleket, amikor lépni kell az adott területen dolgozóknak. Ezt segíti például, hogy az összes városi fenntartású bölcsödében, illetve az óvodáink túlnyomó részében is lezajlott már a nevelőket képző, a bántalmazás felismerését, megelőzését célzó, interaktív szemléletformáló rendezvény.” – fogalmazott a szakmai találkozó kapcsán dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.



A konferencián részt vett a Fejér és Komárom-Esztergom vármegye területén működő szakmatámogatási konzorcium képviseletében Szőke Szabó Mónika, az esztergomi Korona Integrált Szociális Intézmény vezetője, aki kiemelte, a konzorcium éves szinten több mint ezer szakdolgozót szólít meg. Ebbe a sorba illik bele a keddi konferencia, amelynek célja a bántalmazás felismerésének és megelőzésének a fókuszban tartása, a jelzőrendszeri információs és támogató munka segítése.

„Nem mindig egyszerű észrevenni a gyermekbántalmazást, éppen ezért igyekszünk a gyermekekkel nap mint nap dolgozó pedagógusok, óvodai, bölcsődei dolgozók, védőnők számára többlettudást adni. A konferencia abban segít a résztvevő szakembereknek, hogy hatékonyabban tudják felismerni a fizikai, illetve a lelki bántalmazás különböző formáit.” – mondta Tisztl Henrik, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője. Megtudtuk, évente 7-800 jelzés érkezik hozzájuk gyermekbántalmazással kapcsolatban, ami ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ennyi valós bántalmazási eset van. „Ha egy óvodában, iskolában ilyen gyanú felmerül, azt javaslom, a gondozók konzultáljanak a szociális segítőkkel: a járásban minden egyes köznevelési intézményben van olyan szakemberünk, aki elérhető ezügyben.”

Az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ szó szerint zsúfolásig telt előadótermében a konferencia szakmai programja előtt a november 12-i szociális munka napjához kapcsolódóan Polgármesteri Elismerő Oklevéllel köszönte meg dr. Cser-Palkovics András hét, ezen a területen kiemelkedő munkát végző szakember tevékenységét. Elismerést vehetett át Somogyi Zsuzsanna, a Polgármesteri Hivatal munkatársa; Miklós Kinga és Horváth Tibor Sándorné, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ dolgozói; Erdős Attiláné és Suplicz Dóra, a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény munkatársai; valamint Vincze Mária és Holl Márta, a Székesfehérvári Kríziskezelő Központ szakemberei. A kitüntettek áldozatos, kitartó munkáját Erdélyi Zsuzsanna, a fehérvári Családok Átmeneti Otthonának vezetője méltatta.

A találkozó szakmai részében egyrészt a bántalmazás fizikai, fiziológiai tüneteiről, vetületeiről tartott előadást Dr. Kassai Tamás osztályvezető főorvos, majd a bántalmazás lelki következményeiről Kozma Krisztinaszociológus, tanácsadó szakpszichológus beszélt. A gyermekbántalmazás büntetőjogi következményeit pedig Budavári Árpád rendőr ezredes, a vármegyei rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese vette górcső alá.