Gyulai Memorial - Sztárparádé Fehérváron két héttel a párizsi olimpia előtt

Székesfehérváron a Regionális Atlétikai Központ adott otthont kedden délután a Gyulai István Memorial - Atlétikai Magyar Nagydíjnak, amelyen 47 ország sportolói álltak rajthoz. Számos olimpiai és világbajnok illetve gyémánt liga győztes is ott volt. Idén az eredménysor igaz nem volt olyan kiemelkedő, mint tavaly a budapesti atlétikai vb előtt, érezhető volt, hogy a már a párizsi olimpiára fókuszálnak a versenyzők.
2024.07.09. 20:45 |

A Bregyóban már 11. alkalommal adhatott otthont Székesfehérvár a rangos versenynek.

A negyedik helyezett Halász Bence a férfi kalapácsvetés döntőjében a Gyulai István Memorial nemzetközi atlétikai versenyen.

Nagy melegben, a férfi kalapácsvetéssel vette kezdetét a 2024.évi Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíj. Az idei évben a tavalyi világbajnokság győztese, Ethan Katzberg aratott győzelmet 81.87 méterrel.

Izgalmas verseny volt női távolugrásban, melyet Natalia Linares új egyéni csúccsal, 6.87 méteres eredménnyel nyert meg. A férfi távolugrás versenyében az olimpiai, világ és Európa bajnok Miltiadis Tentoglou nyert 8.23 méteres eredménnyel.

A női távolugrás után volt a verseny hivatalos megnyitója. Székesfehérvár polgármestere Cser-Palkovics András köszöntötte a verseny réssztvevőit, mint mondta "nagyon megtisztelő számunkra, hogy Fehérváron rendezik idén is a Gyulai Memorialt."

A versenyt Gyulai Miklós a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke nyitotta meg. Márton Anita súlylökőt is köszöntötték a versenyen, aki tavaly ősszel jelentette be viszavonulását.

Az olimpiai bronzérmes, világbajnoki ezüstérmes, fedett pályás világbajnok és Európa-bajnok súlylökőnek, a doppingvétség miatt eltiltott Yevgeniya Kolodko 2014-es Európa-bajnoki ezüstérmét Fehérváron adta át a sportolónak az atlétikai szövetség elnöke.

A női 100m-es síkfutásban Tamari Davis bizonyulta leggyorsabbnak 11.00s eredménnyel. A világ idei legjobb eredményével rendelkező Kishane Thompson pedig 9.91s eredménnyel nyerte a férfi 100m síkfutást. A női 100m gátfutást az olimpiai bajnok, Jasmine Camacho-Quinn nyerte 12.47s idővel.

A férfi 3000m győztese új egyéni csúccsal a német Florian Bremm 7:43.61 idővel.

Női 3000m akadályon az amerikai Logan Jolly ért elsőként a célba 9:29.75 eredménnyel.

Az újdonsült Európa bajnok, Leonardo Fabbri 22.43 méteres eredménnyel magabiztosan nyerte a férfi súlylökést. Férfi diszkoszvetésben a szám világcsúcstartója, Mykolas Alekna győzött 70.20m eredménnyel, magasugrásban pedig a tavalyi ukrán bajnok, Dmytro Nikitin győzött 2.24 méterrel.

Halász Bence negyedik, Bánhidi-Farkas Petra nyolcadik helyen végzett

A magyar olimpikonok közül a kalapácsvető Halász Bence negyedik, a távolugró Bánhidi-Farkas Petra nyolcadik helyen végzett. A férfi kalapácsvetők versengését a tavaly világbajnok, kanadai Ethan Katzberg magabiztosan nyerte a második helyen végző ukrán Mihajlo Kohan és a harmadikként záró lengyel Wojciech Nowicki előtt. Halász Bence fokozatosan, dobásról dobásra javított, de a dobogóra ezúttal nem volt esélye. A további magyar olimpiai résztvevők közül Rába Dániel döntőbe került és 73,20 m-es eredménnyel hetedikként zárt, míg Varga Donát 69,33 m-rel 11. lett.

A női távolugrók izgalmas és kiélezett versenyt vívtak egymással. Végül az utolsó sorozatban elért egyéni legjobbjával a kolumbiai Natalia Linares diadalmaskodott, megelőzve az jamaicai Ackelia Smith-t és az amerikai Quanesha Burksöt. Bánhidi-Farkas Petra egyenletes teljesítményt nyújtott, mindössze az első ugrása volt 6 méter alatti, az is egyetlen centiméterrel. A további magyar résztvevők közül Lesti Diána 9. helyen végzett 6,22 m-rel, míg Nguyen Anasztázia három érvénytelen kísérlettel tizedikként zárt.

A versenyt az M4 élőben közvetítette és a csodás drónos képeket is mutattak a Bregyóról és környékéről.

Julian Alfred idei legjobb eredményének beállításával, 22.16 másodperces eredménnyel nyerte meg a női 200m versenyszámát. A férfiaknál pedig 2021 után ismét André De Grasse győzött a férfi 200m síkfutásban 19.98 másodperces szezonbeli legjobb eredményével.

A női 400m gátfutásban Kemi Adekoya győzedelmeskedett 54.13 másodperces idővel.

A férfi 400m síkfutás idén is Steven Gardiner sikerét hozta. A bahamaiak olimpiai bajnoka 44.50s idővel ért célba. A férfiak 110m gátfutását, 13.21s eredménnyel Trey Cunningham nyerte.

A Spiriev Bozsidár-díjat, ami a verseny abszolút értékelés szerinti legjobbjának jár, a diszkoszvetés győztesének, a litván Mykolas Aleknának a névadó fia, Spiriev Attila sportigazgató adta át.

Eredmények:

Férfiak

Kalapácsvetés: 1. Ethan Katzberg (kanadai) 81.87 m, 2. Mihajlo Kohan (ukrán) 80.50, 3. Wojciech Nowicki (lengyel) 79.36, 4. Halász Bence 78.81, 5. Pawel Fajdek 76.60.
100 m: 1. Kishane Thompson (jamaicai) 9.91 mp, 2. Letsile Tebogo (botswanai) 9,99, 3. Akani Simbine (dél-afrikai) 10.01, ...8. Deák Zalán 10.69
Súly: 1. Leonardo Fabbri (olasz) 22.43 m, 2. Jordan Geist (amerikai) 21.72, 3. Chukwuebuka Enekwechi (nigériai) 21.59
3000 m: 1. Florian Bremm (német) 7:43.61 perc, 2. Eduardo Herrera (mexikói) 7:44.71, 3. Isaac Ndiema (kenyai) 7:46.59... Szögi István 7:48.76
400 m: 1. Steven Gardiner (bahamai) 44.50 mp, 2. Sean Bailey (jamaicai) 44.64, 3. Lythe Pillay (dél-afrikai) 45.24, ...5. Molnár Attila 45.76
110 m gát: 1. Trey Cunningham (amerikai), 2. Cordell Tinch 13.35, 3. Dylan Beard (amerikai) ... 8. Eszes Dániel 14.01
200 m: 1. Andre DeGrasse (kanadai) 18.98 mp, 2. Andrew Hudson (jamaicai) 20.37, 3. Kendal Williams (amerikai) 20.52 13.43
Diszkosz: 1. Mykolas Alekna (litván) 70.20 m, 2. Kristjan Ceh (szlovén) 67.99, 3. Andrius Gudzius (litván) 66.57, ...8. Szikszai Róbert 59.55, 9. Huszák János 58.73.
Távol: 1. Miltiadisz Tentoglu 823 cm, 2. Mattia Furlani (olasz) 808, 3. Anvar Anvarov (üzbég) 802... 10. Szabó László 758, 11. Pap Kristóf 757
Magas: 1. Dmitro Nikitin (ukrán) 224 cm, 2. Brian Raats (dél-afrikai) 224, 3. Oleh Doroscsuk (ukrán) 224, ...5. Jankovics Dániel 221.

Nők

Távol: 1. Natalia Linares (kolumbiai) 687 cm, országos csúcs, 2. Ackelia Smith (jamaicai) 683, 3. Quanesha Burks (amerikai) 676, ...8. Bánhidi-Farkas Petra 641, 9. Lesti Diána 622.
400 m gát: 1. Kemi Adekoya (bahreini) 54.13 mp, 2. Zenéy Geldenhuys (dél-afrikai) 54.86, 3. Cassandra Tate (amerikai) 55.59, ... 6. Mátó Sára 56.45
100 m: 1. Tamari Davis (amerikai) 11.00 mp, 2. Tia Clayton (jamaicai) 11.06, 3. Krystal Sloley (jamaicai) 11.15, ... 7. Takács Boglárka 11.35.
3000 m akadály: 1. Logan Jolly (amerikai) 9:29.75 perc, 2. Aneta Konieczek (lengyel) 9:30.48, 3. Gracie Hyde (amerikai) 9:30.69.
100 m gát: 1. Jasmine Camacho-Quinn (puerto ricó-i) 12.47 mp, 2. Nia Ali (amerikai) 12.54, 3. Maribel Caicedo (ecuadori) 12.69, ...7. Kerekes Gréta 13.13, 8. Tóth Anna 13.21.
200 m: 1. Julien Alfred (Saint Lucia) 22.16, 2. Daryll Neita (brit) 22.36, 3. Lanae-Tava Thomas (jamaicai) 22.54, ... 5. Takács Boglárka 23.15, 6. Sulyán Alexa 23.64, 7. Guba Liliána 24.01

A magyar különdíjasok: Kerekes Gréta (100 m gát) és Halász Bence (kalapácsvetés).