Ha fél a ráktól, tegyen ellene! - a megelőzés fontosságára hívták fel a figyelmet

Február 4-ét 2000-ben nyilvánították Rákellenes Világnappá. Január utolsó hete pedig a méhnyakrák elleni küzdelem jegyében zajlik világszerte. A KSH adatai szerint Fejér megyében 2013-ban 1317 ember hunyt el rákban, közülük 744 férfi és 573 nő. A fehérvári egészségügyi szakemberek folyamatosan dolgoznak azért, hogy ezek a számok csökkenjenek.
2015.01.29. 11:51 |
Február 4-ét 2000-ben nyilvánították Rákellenes Világnappá. Január utolsó hete pedig hagyományosan a méhnyakrák elleni küzdelem jegyében zajlik világszerte. A KSH adatai szerint Fejér megyében 2013-ban 1317 ember hunyt el rákban, közülük 744 férfi és 573 nő. A fehérvári egészségügyi szakemberek folyamatosan dolgoznak azért, hogy ezek a számok csökkenjenek.
Csütörtökön sajtótájékoztató keretében hívta fel a figyelmet a Rákellenes Világnapra és számolt be fehérvári programokról, szűrési rendszerekről Dr. Müller Cecília megyei tiszti főorvos, Dr. Szántó István, a Szent György Kórház Onkológiai Osztályának osztályvezető főorvosa, Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok és Dr. Pásztor László, az FMKH NSZSZ Egészségfejlesztési Osztályának osztályvezető főorvosa.
A rosszindulatú daganatos megbetegedésekben elhunytak között 2013-ban továbbra is vezető helyen állt a tüdő és hörgőrák 356 halálos kimenetelű megbetegedéssel. Ezt követi a vastagbél és végbélrák 200 esettel, míg a hematológiai rákos megbetegedések 96 esetben bizonyultak végzetesnek. Igen magas az emlőrákban elhunytak száma 85 fővel, míg a megelőzhető méhnyak rákban 17-en haltak meg 2013-ban.
Östör Annamária egészségügyi tanácsnok elmondta, hogy Székesfehérvár Önkormányzata 2011 óta nagy erőfeszítéseket tesz azért, hogy beszéljünk ezekről a kérdésekről. Az Egészségfejlesztési Terv segítségével szeretnének tenni azért, hogy a leggyakoribb halálokok között szereplő megbetegedésekre felhívják a figyelmet, szűrővizsgálatokat szervezzenek és tudatosítsák a fehérváriakban, hogy ők is tehetnek azért, hogy időben felfedezzék ezeket a betegségeket. Az idén nem a világnapra szervezik majd a szűréseket, hanem a február 13-i közgyűlést követően fogadják el az intézkedési tervet. Márciustól a megszokott szűrésekkel várják majd a nőket és férfiakat egyaránt.  "Ha valaki fél a ráktól, egyszerűen tegyen ellene! A daganatos betegségek egy részének kialakulása igenis megelőzhető!" – fogalmazott Dr. Pásztor László, a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve Egészségfejlesztési Osztályának osztályvezető főorvosa. Az általa bemutatott grafikonból kiderült, hogy 2013-ban összesen 1317-en haltak meg rákban Fejér megyében. Kimagaslóan sok, 356 ember tüdőrákban, 200 beteg pedig vastagbél-, vagy végbélrákban hunyt el. A daganatos megbetegedések jó része szűrhető, és egészséges életmóddal megelőzhető. Fontos, hogy hetente három-négy alkalommal mozogjunk fél órát, ne dohányozzunk és étkezzünk egészségesen!
Dr. Szántó István, az Fejér Megyei Szent György Kórház Onkológiai Osztályának osztályvezető főorvosa kiemelte, hogy a jelenlegi tudásunk alapján a rák megelőzésében a hagyományos módszerek a legjobbak: a heti háromszori testmozgás, dohányzás mellőzése és a mediterrán diéta (sok zöldség, főleg paradicsom, sok hal, durumlisztből készült tészta és olívaolaj). "Ha optimálisan működnének a szűrések, egyetlen hölgynek sem kellene meghalnia méhnyakrákban, de nem helyettesíthető semmilyen más vizsgálattal a mammográfia és a vastagbéltükrözés sem, különösen családi halmozódás esetén. Bizonyos ráktípusok egészen korai felfedezése megoldatlan, mert van ugyan módszer, de nincs rá pénz és elég szakember. Erre még a magyarnál sokkal gazdagabb egészségügyi rendszerek sincsenek teljesen felkészülve, pedig ez lenne a legfontosabb." – tette hozzá a főorvos.
 
Magyarországon évente körülbelül 1.500-an betegszenek meg, 500-an pedig meg is halnak méhnyakrákban annak ellenére, hogy ez az elváltozás nagyon jól szűrhető. A magyar hölgyeknél két és félszeres a betegség kialakulásának kockázata az európai uniós átlaghoz képest. – ismertette a legfrissebb kimutatást Dr. Müller Cecília megyei tiszti főorvos, a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve vezetője. Szervezett, háromévenkénti szűrést a 25-64 év közöttiek számára biztosítanak országszerte, a részvételi arány azonban nem egyforma az egyes országrészekben. Az elsődleges megelőzésnél, az életmódbeli változtatásokkal és HPV elleni oltással nem adunk teret, időt és lehetőséget sem a méhnyakrák kialakulásának. A másodlagos megelőzés eszközei közé tartozik a szűrés. Ezt követi szükség szerint a gyógyítás és a rehabilitáció, amelyek azonban már nemcsak az egyén, hanem családtagjai és általában a társadalom életét is nagyban befolyásolják.
 
A megyei tisztifőorvos hangsúlyozta: 2014-ben kötelezően felajánlandó lett a méhnyakrákot okozó humán papillomavírus elleni HPV elleni oltás. A két oltásból álló megelőzési módot a 12 éves lánygyermekek szüleinek kínálják fel. Dr. Müller Cecília köszönetét fejezte ki Székesfehérvár Önkormányzatának azért, hogy példamutatóan már 2009 óta saját forrásból biztosítja a HPV elleni oltást, és úgy tűnik, hogy a program sikeres, hiszen a családok mintegy 80 százaléka élt eddig a lehetőséggel. Mint mondta: a leghatékonyabb a szexuális élet megkezdése előtti immunizálás, de a rendszeres szűrés a korábban beoltott, felnőtté vált hölgyeknél is nagyon fontos, főként a HPV vírusok változó típusai és az általuk okozott kóros állapotok miatt.