Hagyomány és közösség - KALOT- találkozó a Felsővárosi Közösségi Házban

  A Katolikus Agrárifjúsági Legény- egyesületek Országos Testülete az-az a KALOT tagja az 1930-as évek közepétől a felsővárosi legényegylet. Szent Sebestyén napját megelőzően szombaton KALOT konferenciát szerveztek a Felsővárosi Közösségi Házban, melyre az országban működő KALOT csoportok képviselői is eljöttek.
2013.01.19. 12:42 |
 A Katolikus Agrárifjúsági Legényegyesületek Országos Testülete az-az a KALOT tagja az 1930-as évek közepétől a felsővárosi legényegylet. A rendszerváltás után újrainduló katolikus mozgalom a már közösségi házként funkcionáló épületben folytatja tevékenységét. Szent Sebestyén napját megelőzően szombaton KALOT konferenciát szerveztek a Felsővárosi Közösségi Házban, melyre az országban működő KALOT csoportok képviselői is eljöttek.
KÉPGALÉRIA a KALOT-találkozóról

  A 2013-as Szent István Emlékév keretében rendezett egész napos program keretében mutatták be a Felsőváros, a közösségi ház és a KALOT múltjának tárgyi- és írásos emlékeit egy kiállítás formájában, valamint előadásokat terveztek a mozgalom múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
 
Székesfehérvár különösen büszke a Felsővárosra, hiszen a város talán leginkább hagyománytisztelő része – mondta Cser-Palkovics András polgármester a rendezvény megnyitóján. Mindez a népviseletben, a gasztronómiában és a vallásos hagyományokban is tetten érhető. Egy ilyen történelmi városban élünk, mint Székesfehérvár az felelősséggel is jár és ebben mutat nekünk példát a Felsőváros hagyománytisztelete.
 Nyárai-Horváth István atya a KALOT közösségteremtő erejéről beszélt a szombat délelőtti programon. Csurgai Horváth József a Városi Levéltár vezetője a felsővárosi hagyományokról tartott előadást. Kiemelte a város legrégebbi fogadalmi ünnepét, mely ebben a városrészben maradt fent, de szólt arról is, hogy a török kiűzése után talán az egyik legmagyarabb városrésze volt Fehérvárnak a Felsőváros. A Belvárosban többségében németek, a Rácvárosban pedig leginkább szerbek éltek. Voltak persze német ajkúak a Felsővárosban is, de ők általában a környező sváb falvakból települtek be.
 
Mózessy Gergely a Székesfehérvári Püspöki Levéltár igazgatója a KALOT közösségteremtő erejéről is beszélt előadásában. Kiemelte, hogy a Felsőváros önerőből hozta létre száz esztendeje a maga közösségi házát, melyben a felsővárosi öntudat is megtestesült