-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Óriásbábok és hagyományőrzők vonultak fel a nándorfehérvári diadal évfordulóján
Szombaton ismét megjelentek az óriásbábok a színház előtt, hogy hagyományőrzőkkel közösen népszerűsítsék a Koronázási Ünnepi Játékokat. Ezúttal Könyves Kálmán, Álmos herceg, II. (Vak) Béla és II. István alakjaival találkozhattak az érdeklődők. A bábokat kikiáltó mutatta be és a menettel tartottak a felvonulás elmaradhatatlan kísérői a Sub Rosa régizene együttes, a Bandiera zászlóforgató csoport is. A hagyományőrzők közül a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje tartott bemutatókat.
2017.07.22. 19:27 |
Újra felvonultak a népszerű történelmi óriásbábok szombaton este a Belvárosban. A Vörösmarty Színház elől induló program keretében bemutatót tartottak a Varkocs szobornál, a Mátyás király Emlékműnél és a Városház téren is. A hagyományőrző programnak külön aktualitást adott a nándorfehérvári diadal évfordulója: 1456. július 22-én győzedelmeskedtek Hunyadi János várvédő vitézei és Kapisztrán János keresztes seregei a Nándorfehérvárt ostromló II. Mehmed szultán hadai felett. A diadalról is megemlékezett a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje, akik a királyi óriásbábokat kísérték és páros harcokkal tűzdelték meg a felvonulást. A 2006 óta működő fehérvári rend a középkor, a „végvári kor” magyar és különböző országokból hazánkba érkezett „hideg” fegyvereinek alkalmazásait mutatta be arra törekedve, hogy a tanult technikák beépítésével érzékeltessék a különböző fegyverekben rejlő lehetőségeket.
A menet a Vörösmarty Színház elől indult az Országalma felé, a harcászati bemutató helyszíne a Mátyás király-emlékműnél volt. A kardforgatók bemutatóját az agárdi Bandiera zászlóforgató, zászlódobáló csoport tagjai színesítették, akik az Országalmánál is porondra léptek. Az aláfestő zenét ezúttal is a Sub Rosa régizenei együttes szolgáltatta, az óriásbábok által megjelenített személyiségeket Horváth Gergely mutatta be a közönségnek.Az óriásbábok sétája ezúttal a Magyar Király Szállónál ért véget, ahol fél héttől a Musica Sacra idei koncertjéről, Verdi Requiem című darabjáról hallhattak beszélgetést az érdeklődők Drahos Béla karmester, Selmeczi Gábor, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar koncertmestere és Vakler Anna, Székesfehérvár művészeti vezetője részvételével.Az órásbábok családja nemrégiben újabb párral bővült, pénteken a Vörösmarty Színházban mutatták be III. Béla és Antiochiai Anna alakját, akikkel tizenhétre nőtt a bábok száma. a Koronázási Ünnepi Játékok idei főszereplőit Majoros Gyula szobrászművész, Blattner Géza-díjas bábkészítő mintázta meg. A ma már népes – tizenhét tagú – bábcsalád a 2013-as Szent István Emlékév óta a Székesfehérváron megrendezett Koronázási Ünnepi Játékok egyik legfőbb jelképének számít.
Óriásbábok és hagyományőrzők a Belvárosban