-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Hamvas 125. - egy este Müller Péterrel az "Életről" a Múzeumban
A találkozások színtere volt szerdán este a Szent István Király Múzeum Díszudvara. A megnyitón Pokrovenszki Krisztián múzeumigazgató úgy fogalmazott, hogy nem titkolt célja az intézménynek, hogy az itt élők, a fehérváriak múzeuma legyen.
"A múzeum Rendház épülete csodálatos újjászületésen ment keresztül. Egy igazán látványos és szép beruházás készült el. Ennek az épületnek azt gondolom az ékköve a díszudvar, ami attól él, ha a fehérváriak birtokba veszik!" - fogalmazott a múzeumigazgató.
A program főszervezője az Értékmentők csapata volt. Pletser Ádám, az az iGenerációért Egyesület elnöke köszöntőjében a közösségek erejéről beszélt. Ahogyan elhangzott Hamvas Béla, a XX. századi magyar gondolkodás és irodalom egyik legkiemelkedőbb és máig megkerülhetetlen hatású alakja. Születésének 125. évfordulója tiszteletére számos kezdeményezés, program született, ezek egyike az Értékmentők által szervezett Hamvas Béla 125 sorozat.
Müller Péter személyes élményeit osztotta meg Hamvas Béláról. "Tolnay Klári által ismertem meg Hamvas Bélát. Együtt dolgoztunk a Madách Színházban. A Klárika volt az, aki begépelte nekem éjszakánként a Hamvas kéziratokat és tőle kaptam meg kenyérpapíron." - idézte fel Müller Péter.
A beszélgetésen elhangzott, hogy Hamvas egy kimagasló géniusz volt, akinek a tájékozottsága univerzális volt, és a legősibb, legmélyebb szövegeket is ismerte, sőt volt hogy még a nyelvet is megtanulta hozzá. Hamvasnál ott az igazság, a valódiság, amit egész életével igazolt az író. Nehéz felnőni ahhoz a fajta tartáshoz, tisztességhez, bátorsághoz, amit Hamvas felvállalt.
Az élet minden területét érintette Müller Péter. A boldogság, a közösség, a szeretet, a hit vagy éppen a fejlődés és a világ jelenségei is középpontba kerültek. "Az ember aszerint derűs és vidám, hogy a mulandóságot mennyire képes elfogadni, illetve attól, hogy megérti-e azt, hogy nincs halál. Elmúlás van. Úgy is megfogalmazhatom, hogy egy szerep befejeződik, mint a színházban. Ha vége az előadásnak, a színész leveszi a maszkját, a parókáját, és annak a darabnak vége." - mondta Müller Péter. "Szabadok vagyunk, miénk a világ és a túlvilág! A föld és az ég." - fogalmazott az író.