Hanghullámokkal mérhetik fel a fák állapotát - magyar fejlesztésű műszer Fehérváron

A fák roncsolódás-mentes vizsgálatát, a rejtett üregek és korhadások feltárását segíti az a magyar fejlesztésű műszer, amit ezen túl a fehérvári szakemberek is használhatnak.  A Fakopp 3D Akusztikus Tomográf a hanghullámok terjedési idejének elemzésével vizsgálja a fák állapotát. Székesfehérváron mintegy hatvanezer fa van, amelynek ápolását segíti a műszer.
2015.10.16. 14:10 |
A fák roncsolódás-mentes vizsgálatát, a rejtett üregek és korhadások feltárását segíti az a magyar fejlesztésű műszer, amit ezen túl a fehérvári szakemberek is használhatnak.  A Fakopp 3D Akusztikus Tomográf a hanghullámok terjedési idejének elemzésével vizsgálja a fák állapotát. Székesfehérváron mintegy hatvanezer fa van, amelynek ápolását segíti a műszer.
KÉPGALÉRIA a bemutatóról
Dr. Divós Ferenc fejlesztése, a fák roncsolás-mentes vizsgálatát lehetővé tevő műszer a hanghullámok terjedési idejének elemzésével szemlélteti a fák állapotát. A Fakopp 3D akusztikus tomográf kimutatja a fákban lévő rejtett üregeket és korhadásokat is. A műszer használatát minden esetben a fa szemrevételezése előzi meg, a favizsgálat során észlelt problémákat a mérési eredmények megerősítik, vagy a nem látható belső elváltozásokra mutatnak rá. 
Használata segítséget jelenthet a faápolás ütemezésének összeállításában, a fák ápolási munkáinak meghatározásában és az esetleges vitás kérdések eldöntésében is. A tomográfot pénteken a Hiemer-ház Gesztenyés udvarában mutatta be Dr. Divós Ferenc  fejlesztő, Cser-Palkovics András polgármester, Juhász László környezetvédelmi tanácsnok és Kálmán Lilla, a Polgármesteri Hivatal Környezetvédelmi Irodájának vezetője.
Székesfehérvár polgármestere a Fakopp 3D Akusztikus tomográfról elmondta, hogy most már olyan szerkezete is van a városnak, amellyel a nagyvárosok életében különös értéket képviselő faállomány védelmét és az ehhez kapcsolódó hatósági eljárásokat is meg tudják könnyíteni.  „Nem lesz szükség ezentúl arra sem, hogy alvállalkozókat vegyünk igénybe a szükséges vizsgálatok elvégzéséhez. Több mint másfél millió forintos eszközről beszélünk, ami az önkormányzat tulajdonába kerül.” – tette hozzá Cser- Palkovics András. "Hatvanezer fa van Székesfehérváron, ezeknek az ellenőrzése, vizsgálata időigényes munka. A lakossági fórumokon is gyakori kérdés, probléma a fák esetleges kivágásának vagy éppen nem kivágásának kérdése; a tomográf használata objektív szakvéleményt biztosít a továbbiakban a problémás esetekben. A felmerült igények kapcsán így tud a város a leggyorsabban véleményt formálni és döntést hozni. A gyakorlatban való alkalmazás első hónapjai döntik el, kiszolgálja-e Fehérvárt egy darab Fakopp 3D Akusztikus Tomográf, vagy szükséges lesz-e további eszközbeszerzésre." - folytatta a polgármester, aki nem ment el szó nélkül az E-on, fehérvári fákat érintő tevékenysége mellett.
„Messzemenőkig tiltakozásomat fejezem ki az E-on irányába, mert vérlázító módon teszik tönkre a fákat Székesfehérváron. Volt alkalmam körülnézni a Móricz Zsigmond utcában, barbarizmus az, amit ez a szolgáltató közszolgáltatás címen végez a fákkal. Minden lehetséges jogi eszközzel azon leszünk, hogy ezt megakadályozzuk. Ha ez jogszerű, akkor pedig a jogszabályok módosítása szükséges. Nem lehet elfogadni , hogy egy vezeték védelmében a törzséig elvágják a fákat. Nem hiszem azt sem, hogy az E-on ezt a saját hazájában meg merné tenni.” – fogalmazott Székesfehérvár polgármestere.
dr. Divós Ferenc fejlesztő, mint a Magyar Faápolók Egyesületének vezetőségi tagja a következőket fűzte hozzá a polgármester véleményéhez: „Az egyesületünk nyilvánvaló célja a fák minőségi gondozása. Egy város életében sok egyébhez hasonlóan vannak jogai a vezetékeknek – a fáknak azonban nincsenek. Remélhetőleg lesz változás ebben a tekintetben, hiszen nem megoldás az, hogy a számunkra oxigéntermelő forrásként működő élő fákat a vezetékjog miatt nem méltó módon kezelik. Hogy mit tudunk a műszerrel biztosítani? A városbeli fákat nem szabad mindenáron fenntartani, hiszen balesetforrások lehetnek; és természetesen nem szabad őket idejekorán kivágni sem – a jó döntéshez elengedhetetlen az a tudás, ami a fák egészségi állapotát mutatja meg számunkra. A tomográf az ezzel foglalkozó erdészek, kertészek számára a vizuális felméréshez ad kiegészítő információt, milyen állapotban vannak a növényeink. Így szolgálja ez a műszer a minőségi és biztonságos faápolást.”
Juhász László környezetvédelmi tanácsnok megköszönte a Környezetvédelmi Iroda munkatársainak, hogy felvetették a tomográf beszerzésének igényét, valamint az Önkormányzatnak, hogy ez megvalósult: „Nagyon fontos eszközt szerzett be a Város. A műszer használata hosszú távon költséghatékonyságot garantál, és a megelőzésben is fontos szerepet kaphat: a nem magalapozott véleményeket kiküszöbölhetjük ennek segítségével, és a balesetveszélyes helyzetek is megelőzhetőek lesznek a segítségével.”