Hármas jubileumot ünnepeltek a lengyel-magyar barátság jegyében

A Klub Polonia 30 születésnapját, a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat megalakulásának 20. évfordulóját és a lengyel függetlenség visszaszerzésének 100. évfordulóját ünnepelték szombaton a Fejér Megyei Művelődési Központban. Az eseményen részt vett Jerzy Snopek Lengyelország magyarországi nagykövete is.
2018.10.06. 21:06 |
Hármas jubileumot ünnepeltek a lengyel-magyar barátság jegyében

A régió lengyelségének civil szervezete, a Klub Polonia 1988-ban alakult meg, hogy lehetőséget teremtsen a hazájuktól távol élő lengyelek közötti közösségi kapcsolatok kialakítására.

A Fejér Megyei Művelődési Központban a 30 éves évforduló alkalmából köszönő okleveleket adtak át a szervezet támogatóinak. Straszewski Andrzej, a szervezet és a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat elnöke elmondta, hogy Klub Polonia nem lett volna sikeres a tagok áldozatos munkája nélkül, akik számos akadályt leküzdve érték el céljaikat. Reményét fejezte ki, hogy a következő évtizedekben is lesz erejük ahhoz, hogy megvalósítsák elképzeléseiket. Elmondta, hogy a Klub Polonia kezdetben saját tagjai részére rendezett programokat, később a klub működése nyitottabb lett és rendezvényeik célközönségévé váltak a Lengyelországgal szimpatizáló magyarok is.

Straszewski Andrzej a jubileum alkalmából elismerő okleveleket adott át azoknak a magánszemélyeknek, intézményeknek és önkormányzatoknak, akik segítették a szervezet munkáját az elmúlt években.

Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata nevében Róth Péter alpolgármester vette át az oklevelet. Székesfehérvár alpolgármestere egyúttal emléklapot adott át a Klub Polonia elnökének Székesfehérvár polgármesterének megbízásából.

Róth Péter alpolgármester elmondta, hogy nemrégiben Opoléban, egy civil szervezet által szervezett konferencián vett részt előadóként, aminek az volt a témája, hogy hogyan tudnak együttműködni Európa különböző népei nem kormányzati szinten.

Felidézte, hogy a rendezvény végén a közönségtől jött egy kérdés, hogy optimista, vagy pesszimista-e ebben a témában. "Aki ismer, az tudja, hogy általában pesszimista vagyok, mégis azt válaszoltam a kérdésre, hogy optimista vagyok, mert amíg vannak olyan kis közösségek szerte Európában, akik tudnak egymással szót érteni, beszélni, addig nem lesz gond.." - idézte fel Róth Péter alpolgármester, aki annak jelentőségéről is szólt, hogy 30 évvel ezelőtt meg tudott szerveződni a lengyel közösség Székesfehérváron és ez a közösség azóta is várost erősíti.

Az eseményen részt vett Jerzy Snopek, Lengyelország magyarországi nagykövete is, aki a lengyel függetlenség visszanyerésének 100. évfordulójára emlékezett.

Felidézte, hogy 1918. november 11-én valóra vált számos lengyel nemzedék álma – újjászületett a lengyel állam 123 évnyi rabszolgaság, ruszifikáció és germanizáció után. Szólt arról is, hogy 1920 augusztusában, a visztulai csodának is nevezett ütközetsorozat döntő fordulatot hozott az 1919-21-es úgynevezett lengyel-bolsevik háborúban. Ennek tétje az volt, hogy Lengyelországnak sikerül-e megőriznie az első világháború végén visszaszerzett függetlenségét. Kiemelte, hogy a bolsevik propaganda és az európai baloldali pártok nyomására 1920. július 10. és augusztus 25. között Lengyelország csak a magyarországi és a magyar közvetítéssel továbbszállított francia lőszerre számíthatott.

"Hálásak vagyunk, hogy van egy olyan ország, egy olyan nemzet, amelyikre minden válságos helyzetben számítani tudunk és ez kölcsönös. A lengyel nép is tudatában van annak a rendkívüli jelenségnek, amelyet úgy hívunk, lengyel-magyar barátság." - hangsúlyozta a nagykövet.