Határtalanul - Kárpátalján voltak a Tópartis diákok

 A Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola 7.C osztálya a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Határtalanul! pályázatán négynapos kárpátaljai kirándulást nyert. Beregszászon, a Vereckei-hágónál, Huszon és megannyi kárpátaljai településen jártak a fehérvári diákok.
VIDEÓ a cikkben!
2012.05.29. 18:19 |
A Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola 7.C osztálya a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Határtalanul! pályázatán négynapos kárpátaljai kirándulást nyert, amelyre májusban került sor a Grosz Utazási Iroda közreműködésével.
 
A pályázati pénzből az utazási költséget és a szállást lehetett finanszírozni. Mint azt az osztályfőnök, Csertő Erika tanárnő elmondta, a gyerekek rengeteg izgalmas és érdekes programon vettek részt. A négynapos kirándulás első megállója Beregszász volt, ahol idegenvezetőjük egy órás városi séta keretében megmutatta többek közt az Illyés Gyula Nemzeti Színház épületét, a hajdani Úri Kaszinót is. Beregszászról egyenesen a szálláshelyre utaztak, Benére. Minden családnál tiszta, rendes szállás várta a diákokat és kísérőiket, finom vacsorákat és reggeliket ehettek, megkóstolva a helyi konyha jellegzetes ételeit. A második napon a munkácsi várat indultak megnézni, majd a Vereckei-hágóhoz mentek. A nevezetességek megismerésén kívül itt közhasznú munkát is végeztek: több zsák szemetet szedtek össze az emlékmű környékén. A legnagyobb sikere azonban az íjászkodásnak volt. Kész Barnabás segítségével a diákok a honfoglalók egyik kedvelt tevékenységének hódolhattak. A harmadik nap először a legtávolabbi úti célhoz igyekeztek, a Szinevéri Nemzeti Parkba, ahol Kárpátiné Barna Réka tanárnő vezetésével vízmintát elemeztek, botanikai vizsgálatokat végeztek, Radnai Béla tanár úr vezetésével pedig túráztak a gyönyörű környezetben. Következő állomásukon, Huszton, a rossz idő ellenére tartották meg a szavalóversenyt, ahol a fiatalok a Himnuszt, illetve a Huszt című epigrammát szavalták el. Péterfalván először az óvodások, majd a művészeti iskola növendékei bűvölték el műsorukkal a tópartis diákokat. Ezt követően a vendégtanárnő, Kokas Erzsébet irányításával táncház kezdődött, amin mindenki lelkesen részt vett.
 
Utolsó napra három, viszonylag rövid program várta a diákokat: a csetfalvi református templom, a tiszaújlaki Turul-emlékmű és a nagyszőlősi városnéző séta. Csetfalván, a református templomban a gyerekek és a kísérők közösen elénekeltek egy zsoltárt. Tiszaújlakon, a II. Rákóczi Ferenc első győztes csatájának emlékére állított 1989-ben restaurált emlékművet tekinthették meg. Végül az utolsó állomás Nagyszőlős volt, ahol kívülről láthatták a volt Perényi-kastélyt, valamint a középkori eredetű katolikus templomot.
 
Az iskola a jövőben reméli a további pályázatok sikerességét, hogy növendékeik minél több tapasztalattal s élménnyel gazdagodjanak. – írta beszámolójában Bába Barbara a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola 12/d osztályos diákja.