-
Szociális intézményvezető köszöntése
A Városházán köszöntötték kedden a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény nyugdíja vonuló igazgatóját. Mészáros Józsefné 2011 decembere óta vezette a több egységből álló, idősgondozással foglalkozó és összesen mintegy 200 főt foglalkoztató intézményt. Nagy felelősséggel járó, áldozatos munkáját Polgármesteri Elismerő Emlékéremmel köszönték meg.
2024.12.03. -
Adventi jótékonysági est
December 6-án, pénteken este a Szent István Művelődési Házban rendezik meg – immár 19. alkalommal – az adventi jótékonysági estet, amelynek célja ezúttal a kárpátaljai Szent Anna Karitász és a Borzsovai Református Egyház segítése.
2024.12.03. -
Adóváltozások 2025
Kis és középvállalkozásokat érintő támogatásokról, a 2025-ös év adóváltozásairól tartottak konferenciát a Városházán. Mint elhangzott, komoly változások várhatók az adózási rendszerben jövőre.
2024.12.03. -
Három javaslattal készülnek
Három javaslattal készül a fehérvári ellenzék a pénteki közgyűlésre. A előterjesztések között van egészség megőrzést és közvilágítást érintő téma is.
2024.12.03.
Hatékony jelzőrendszer, mentális egészség - gyermekvédelemről tanácskoztak
Az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ önállóan működő Család- és Gyermekjóléti Szolgálat szakmai egységének feladata, hogy figyelemmel kísérje a településen élő családok, gyermekek, személyek életkörülményeit, szociális helyzetét, gyermekjóléti és szociális ellátások, szolgáltatások iránti szükségletét, gyermekvédelmi vagy egyéb hatósági beavatkozást igénylő helyzetét.
Ennek érdekében a gyermek veszélyeztetettségét, illetve a család, a személy krízishelyzetét észlelő és jelzőrendszert működtetnek. Az aktív jelzőrendszeri együttműködés, a köznevelési intézmények, a város önkormányzata, a gyámhivatal, a szociális intézmények és a védőnők között lehetővé teszi, hogy az időben megküldött jelzések segítséget nyújtanak abban, hogy a veszélyeztetett gyermekekről a lehető leghamarabb tudomást szerezzenek a szakemberek és ezzel jelentősen javulhat a beavatkozás sikeressége.
„Székesfehérváron évek óta kiválóan működik a gyermekvédelmi jelzőrendszer. Az ellátást végző intézmények mellett az egészségügyi szolgáltatók, a védőnői hálózat, a közintézmények és a hatósági területen dolgozó szakemberek együttműködésének köszönhetően a felmerülő problémákra, az összetett ellátást igénylő esetekre a lehető leggyorsabban érkezik a megoldás.” Mészáros Attila köszöntetet mondott mindenkinek, aki részt vesz a jelzőrendszeri munkában, hiszen nyilván fontos, hogy az a mintegy 30 ezer, 18 év alatti gyermek, aki Székesfehérváron él, biztonságban, megfelelő körülmények között nőjön fel. Az Önkormányzat igyekszik saját intézményrendszerén belül is megbecsülni azokat a szakembereket, akik ezeken a területeken elhivatottan látják el feladataikat. „A bér mellett egyéb juttatásokat tudunk biztosítani, hiszen elsőként a szociális szektorban vezettük be a hűségjutalmat néhány évvel ezelőtt, és az eddigi cafeteria juttatás több mint dupláját biztosítottuk erre az évre. Ezzel is elismerve munkájukat.” – tette hozzá az alpolgármester.
A vendégeket Tisztl Henrik, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetője az köszöntötte és összefoglalta a 2023. év szakmai tevékenységét és szólt a jövőbeli tervekről. Az elmúlt évről szólva elmondta: „Az energiaárak emelkedése miatt a tavalyi év nem hasonlítható a korábbi időszakokhoz, de azt gondolom, hogy az észlelő és jelzőrendszert ez az év már talán nem állította olyan extrém kihívások elé, mint az ukrán menekültekkel vagy a covid19 vírussal kapcsolatos többletfeladatok. Az együttműködéseket, a kapcsolattartást többségében személyesen, kisrészben, pedig az online térben tudtuk megvalósítani. A jelzések száma kismértékű, lineáris csökkenő tendenciát mutat. A veszélyeztetett gyermekek száma szintén csökkenő tendenciát mutat, mely mögött sajnálatos módon magas számban vannak jelen a gyermekek, fiatalok lelki, mentális nehézségei. Az idei évben a tavalyival megegyező módon ezen nehézség kezelését tartjuk a fókuszban.” – zárta előadását az intézmény vezetője.
A jelzőrendszeri tagoknak minden évben, így idén is kiküldtek egy dokumentumot, amelyen értékelhetik a szolgálat tevékenységét, az eltelt egy évet és megfogalmazhatják a véleményüket, javaslatokat tehetnek a jövőbeli együttműködésre. A jelzőrendszeri tagok döntő többségében pozitív véleményt alkottak a szolgálatról, többek között erről is szólt Vágóné Nehrebeczky Mariann. Miután Székesfehérvár jelzőrendszeri felelőse összegezte az elmúlt év jelzőrendszeri szakmai tapasztatait, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktatókórház Gyermek Pszichiátriájának intézetvezető főorvosa, dr. Ficsor Beáta a Veszélyeztetett gyermekek a gyermekpszichiátriai gyakorlatban címmel tartott előadást. A hallgatóság átfogó képet kapott a gyermekek, fiatalok mentális egészségéről, amelyről Füzes Nóra pszichológus, a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója szólt. Az előadásokat követően lehetőség nyílt kérdésfeltevésre, véleménynyilvánításra és szakmai beszélgetésre is.
A rendezvényt dr. Kincses Zsolt Dávid, a Polgármesteri Hivatal Hatósági Főosztály főosztályvezetője zárta. Összefoglalóját köszönetnyilvánítással kezdte a szakterületek közötti példa- és mintaértékű együttműködésért. Rávilágított az ezzel járó kihívásokra, amely szerint ennek a kooperációnak a szinten tartása, fejlesztése sokkal nagyobb munkát és energiát igényel, mint a felépítése. Beszélt a gyermekvédelem céljáról, kiemelten arról, hogy ez a terület ma már nem egy elszigetelt terület, hanem a felnőttvédelemmel együtt mozog. Jó példa erre, hogy 2016. január elsejétől létrejöttek a szociális és gyermekjóléti szolgálatok, és ennek keretében egységes szakmai utat járhat be e két terület, amely azonos célokért dolgozik és azonos kihívásokkal küzd.