-
Füst a szemében
A Füst a szemében előadás Székesfehérvárra érkezik 2025 június 25-én. Tíz új dallal és történettel elevenedik meg Cseh Tamás élettörténete és dalai Bérczes László beszélgetőkönyve nyomán, Bereményi Géza és Csengey Dénes dalszövegeivel a MET Arénában.Jegyek már kaphatók az előadásra!
2025.04.12. -
„A zene mindenkié”
Tizenegy kórus lép színpadra az Alba Regia Gyermek- és Ifjúsági Kórusfesztiválon. A háromnapos rendezvényre a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI meghívására hat vendégkórus érkezett határon innen és túlról. A program pénteken közös énekléssel és nyitóhangversennyel kezdődött, szombaton fesztiválhangversennyel folytatódik, majd vasárnap folklórprogrammal és díjátadóval zárul.
2025.04.11. -
Középpontban Széchenyi
Folytatódott a Gróf Széchenyi István életművét és hagyatékát feldolgozó Kodolányi Szabadegyetem. Ezúttal A szabadságharc után - Széchenyi Döblingben címmel tartott előadást Csorba László történész.
2025.04.11. -
A magyar költészet napja
Április 11, a magyar költészet napja. Ennek alkalmából számos program várja az irodalomkedvelőket Székesfehérváron is.
2025.04.10.
Hazatérés Ithakába - 400 fiatal vitte színre az Odüsszeuszt

24 ének, 12100 hexameter, egy közel 3000 éve született történet. Homérosz Odüsszeia történetét dolgozták fel, és vitték színpadra egy teljes estét betöltő előadás keretében a fehérvári és Fejér megyei diákok. A cseppet sem egyszerű nyersanyaghoz minden iskola másképp nyúlt hozzá. Így aztán a klasszikus drámától a legmodernebb feldolgozáson át a dallal, hangszeres és gépi zenével gazdagított, sok humorral, ötletes színpadi megoldásokkal fűszerezett jelenetek során kísérhette kalandos útján a hőst haza Ithakába a Vörösmarty Színház közönsége szerda este.

A színház fiatalokkal foglalkozó Atlantisz Programjának részeként négy éve a Bojtárból tündérkirályt, majd a Tündérhon vándorait, a Lúdas Matyit, tavaly pedig a Toldit mutatták be a diákszínpadok több száz gyerek részvételével, valamint a színház szín- és táncművészeiből álló mentorok közreműködésével. Az idén13 iskolai csoport vett részt a beavató-színházi előadásban, a felkészülést a mentorok: Kiss Diána Magdolna, Varga Lili, Keller János, Kelemen István, Kerkay Rita, Tűzkő Sándor, Kozáry Ferenc, Juhász Illés színművészek, valamint Láposi Réka drámapedagógus segítette.
A résztvevő iskolák között volt az Arany János EGYMI (előjáték, a Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium (Kodócska), a Vasvári Pál Gimnázium, a Comenius Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, a Dunaújvárosi SZC Szabolcs Vezér Gimnáziuma és Szakgimnáziuma (Pusztaszabolcs), a Székesfehérvári SZC I. István Szakgimnáziuma, a Székesfehérvári SZC Széchenyi István Műszaki Szakgimnáziuma, a Chernel István Általános Iskola és Gimnázium (Agárd), a Székesfehérvári SZC Árpád Szakgimnáziuma, a Kossuth Lajos Általános Iskola, a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola, a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium, a Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium (Színpadka) és a Ciszterci Szent István Gimnázium.
Az esemény a tavalyi Toldi című nagyszabású produkcióhoz hasonlóan idén is verseny keretében valósult meg. A zsűri elnöke, dr. Cser-Palkovics András polgármester volt, tagjai pedig Török Szabolcs tankerületi igazgatója, dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója és Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum főigazgatója. Az este legizgalmasabb része a zsűri döntésének ismertetése volt.
„Történelemből, irodalomból és drámából egy-egy jelest mindenki megérdemel.” A zsűri elnökének első mondatát nagy tapssal jutalmazta a közel 400 fős gyermeksereg. Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András köszönetet mondott a felkészítő tanároknak, a színház valamennyi munkatársának, hogy idén is előkészítették és segítették az előadást, valamint a mentoroknak, akik vállalták, hogy a napi munka mellett a fiatalokkal foglalkoznak. „Ez Fehérvár, legyünk büszkék a fiataljainkra!” A polgármester bejelentette, hogy a tavaly indult kezdeményezés immár hagyományként folytatódik, vagyis minden iskolának, amelyik részt vett a produkcióban egyenként 100 ezer forint támogatást biztosítanak.
„Az elmúlt években a magyar irodalom nagy alkotásai után az egyetemes irodalomra emeltük a mércét, amit most megléptek a fiatalok.” Így összegezte a produkciókat dr. Szikora János. A Vörösmarty Színház igazgatója elmondta, hogy jövőre a magyar népmesékből összeállított füzér lesz, amelynek címe Kavicsokból gyémánthegyek. Az értékeléseket követően a zsűri tagjai adták át az elismerő okleveleket.
2019-ban az alábbi elismerésekben részesültek a fellépő csoportok:
- Legjobb előadás (középiskolák) – Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola
- Legjobb előadás (általános iskolák) – Kossuth Lajos Általános Iskola
- Legjobb koreográfia (általános iskola) – Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium
- Legjobb koreográfia (középiskola) - Vasvári Pál Gimnázium
- Legjobb rendezés - SZSZC Széchenyi István Műszaki Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája
- Legjobb látvány - Ciszterci Szent István Gimnázium
- Legeredetibb ötlet - SZSZC Árpád Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma és Dunaújvárosi SzC Szabolcs Vezér Gimnázium
- Legjobb együttes - Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium
- Legjobb férfi alakítás – Nyári Zsolt
- Legjobb női alakítás - Király Orsolya
- Legjobb egyéni alakítás (általános iskola) - Antalfy Márk Ákos
- Legjobb egyéni alakítás (középiskola) - Bíró Mózes
- Legjobb mellékszereplők (általános iskola) - Horváth Levente
- Legjobb mellékszereplő 1.(középiskola) – Juhász Dávid
- Legjobb mellékszereplő 2. .(középiskola) – Juhász Áron
Különdíjak:
- Zsűrielnök különdíja – Arany János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény
- Zsűri különdíja – Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium
- Költői előadásmód - Comenius Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Szakgimnázium