Házi módszerek köhögés ellen

A köhögés gyakori kísérője a bakteriális, vagy vírusos fertőzéseknek is. A változékony időjárás és a hideg időszak velejárói a felső légúti megbetegedések, mint az influenza, vagy a megfázás. A legtöbbet akkor tehetjük ellenük, ha a megelőzésre fektetjük a hangsúlyt, vagyis gyakori kézmosással és az immunrendszerünk erősítésével igyekszünk távol tartani őket.
2020.01.28. 22:42 |
Házi módszerek köhögés ellen

Ha mégis megtörtént a baj és lebetegedtünk, sok esetben már tüneti kezeléssel is sokat tehetünk a gyógyulásunkért. Nem mindegy azonban, hogy a köhögés különböző típusait milyen módszerekkel próbáljuk csillapítani. Az alábbiakban a száraz és hurutos köhögésre is ajánlunk néhány természetes gyógymódot.

Száraz köhögés

A köhögés a szervezet természetes reakciója arra, ha egy idegen anyagot érzékel. Ez lehet valamilyen kórokozó, nyák, folyadék is, ezért jár például erős köhögéssel az is, ha félrenyelünk. A száraz köhögés mögött gyakran áll a légutak gyulladása, például garatgyulladás, légcsőgyulladás, vagy tüdőgyulladás, ami ingerli a nyálkahártyát. Attól függően, hogy mi okozza a köhögést, más tünetek is jelentkezhetnek. Ezek közé tartozik a torokfájás és egyfajta kaparó érzés a torokban.

Néhány gyógyszer, például vérnyomáscsökkentők is okozhatnak köhögési ingert, ezért minden esetben érdemes elolvasni a gyógyszerek betegtájékoztatóját, vagy a háziorvost, esetleg a gyógyszerészt megkérdezni a lehetséges mellékhatásokról. Az elhúzódó, vagy rendszeresen visszatérő tünetek hátterében az egyszerű megfázásnál, vagy torokgyulladásnál komolyabb problémák is állhatnak. A reflux, az asztma és a tüdőfibrózis például csak néhány azok közül a krónikus betegségek közül, amik köhögést okozhatnak.

A tünetek csillapításához először a kiváltó okot kell megkeresni, mivel a köhögés elfojtása önmagában nem oldja meg a problémát. Az orvosok akkor szokták köhögéscsillapító gyógyszerek szedését javasolni, ha a betegség miatt például nem tudunk aludni. Mivel ez csak a tünetet enyhíti, de az okát nem szünteti meg, ezért a kezelést általában váladékoldókkal kezdik.

Sok növény rendelkezik olyan természetes összetevőkkel, amik köptető hatásúak. Ezek közé tartozik a lándzsás útifű, az orvosi ziliz és az izlandi zuzmó is, amelyeket gyakran szirup formájában is megtalálhatunk. Néhány gyógynövény teaként is jól kifejti a hatását, a kakukkfű, az ánizs és az édeskömény például nemcsak a váladékoldást segíti, de a gyulladást is csökkentheti. A sós vizes gargalizálás és a forró fürdő szintén sokat segíthet a légutak felszabadításában, míg a citromos tea enyhülést hozhat a fájó toroknak.

Hurutos köhögés

A hurutos köhögés a szárazzal ellentétben váladékkal jár. Ez vírusos, vagy allergiás köhögés esetében átlátszó, míg bakteriális fertőzésnél sárgás, zöldes árnyalatú. Ennél a típusnál a legtöbbször a váladék sűrűsége okozza a gondot, amit számos természetes módszerrel és otthoni praktikával lehet higítani. Az egyik közkedvelt és igen hatásos technika a sós vizes inhalálás, habár a hagyományos forró vizes változatot ma már kevesen ajánlják. A forró gőz ahelyett, hogy kitisztítaná a légutakat ugyanis égési sérüléseket okozhat, ami miatt csak még betegebbnek érezheted magad.

Helyette érdemes lehet egy kompresszoros vagy ultrahangos módszerrel működő készüléket beszerezni, ami a víz felforralása nélkül segít a légutakba juttatni a sós oldatot (párologtató+Salvus víz). Ez a technika annak az elvén működik, hogy a sószemcsék pára formájában egészen a léghólyagocskákig jutnak a tüdőben, ahol a nyálkahártyára tapadva segítik a váladék távozását a szervezetből.

Ennél a típusú köhögésnél fokozottan figyelni kell a folyadékbevitelre, így sok víz és tea fogyasztása ajánlott. Utóbbi hatását növelheti, ha gyógynövényből készül. A kakukkfű és a hagymatea sok mézzel nemcsak a köhögést, de a torokfájást is enyhítheti. A méz amellett, hogy antibakteriális határú erősen tapadó fehérjéket is tartalmaz, amik bevonva a garatot megkönnyebbülést okoznak a gyulladt toroknak.

A megfázásos tünetekkel járó betegségek sokszor társulnak orrdugulással is, amit vény nélkül kapható orrcseppek és spray-k segítségével tudsz könnyen enyhíteni. Ezek alkalmazásával ugyanakkor óvatosnak kell lenni és mindenképp be kell tartani a használatukra vonatkozó előírásokat. Ha ezeknél is fontosak számodra a természetes módszerek, használhatsz helyettük illóolajakat is. A borsmenta, eukaliptusz és teafa segít a légutak tisztításában és a váladékoldásban.

Ha tüneteid egy hétnél tovább tartanak, vagy lázzal, rossz közérzettel, levertséggel párosulnak, mindenképp érdemes felkeresned egy orvost.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.