-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Házimozi az ötvenes évekből
Az ötvenes évek politikai meséiből tartott diavetítést felnőtteknek az Eleuszisz Színház a Barátság Klubmoziban. Az öt diafilm vetítése során „színművész elvtársak” is közreműködtek a kor politikai verseivel és munkásmozgalmi dalaival.
Az ötvenes évek politikai meséiből tartott diavetítést felnőtteknek az Eleuszisz Színház a Barátság Klubmoziban. Az öt diafilm vetítése során „színművész elvtársak” is közreműködtek a kor politikai verseivel és munkásmozgalmi dalaival.
A délelőtti zsúfolt és pótszékes diákelőadások után meglepő volt, hogy az esti előadásra milyen kevés érdeklődő volt kíváncsi. Az Eleuszisz Színház társulata alaposan kitett magáért: már az első percektől a nézők elé varázsolták az ötvenes évek kultúrházi hangulatát, és ezt meg is tartották az előadás végéig: a produkció humoros, irónikus formában mutatta meg az 50-es évek ideológiai „harcát”, amikor még a népművelők diavetítőikkel felvértezve, a falvakat járva hirdették a Népköztársaság győzelmét. A délelőtti diákközönség vette a lapot, és a társulattal énekelte a korabeli tömegrendezvények nélkülözhetetlen kellékét, az Internacionálét.
A műsorban öt korabeli diafilmet vetítettek le: a nézők megismerkedhettek az alkohol káros hatásával, a néprádió (és egy füst, illetve diafilm alatt a tsz-ek) áldásos tevékenységével, a kolorádóbogarak elleni harc mikéntjével és a hulladékgyűjtés fontosságával. Az est utolsó diafilmjében bátor magyar tengerészek verték le a ludovikások ellenforradalmát és küzdöttek meg a gaz imperialistákkal 1919 nyarán a Tiszánál. A filmek között korabeli (dilettáns) verseket szavaltak el a színművész elvtársak, természetesen mély átéléssel, a kor hangulatának megfelelően berendezett színpadon, amelyről csak az „ikonosztázok” (Rákosi, Sztálin, Marx és Engels portréi) hiányoztak.
„Elvtársak, énekeljük el az Internacionálét!” |