Helyi érték - harminc éves a Fehérvár Televízió

 December 1-jén, a nézők is részesei lehettek a Fehérvár Televízió harmincadik születésnapjának. Vendégek voltak a szerkesztőség alapító tagjai, egykori és mostani kollégái is. Sztorikban sem volt hiány és megannyi régi képsor is előkerült. Kevesen tudják, hogy Fehérváron az országban elsők között, - pontos adatok nincsenek - nagy valószínűséggel elsőként indult helyi televízió.
2014.12.02. 10:18 |
December 1-jén, a nézők is részesei lehettek a Fehérvár Televízió harmincadik születésnapjának. Vendégek voltak a szerkesztőség alapító tagjai, egykori és mostani kollégái is. Sztorikban sem volt hiány és megannyi régi képsor is előkerült.
A Fehérvár Televíziónak négy helyisége és négy korszaka volt az elmúlt harminc esztendőben. Amikor elindult a fehérvári televíziózás, az anyagokat Miegend Árpád operatőr az Egészségügyi Szakközépiskolába hordta be, ahonnan az első filmek elindulhattak a kábelek útján a nézőkhöz. Ez volt a VHS-korszak. A nyolcvanas években Magyarországon is alkalmazott technika alacsony szinten szolgálta a televíziózás igényeit, hiszen kimondottan házi felhasználásra fejlesztették ki ezt a technológiát. A professzionális televíziók a megfizethetetlen colos rendszert használták ekkortájt. A szakközépiskola második emeletén a Szentgyörgyi Tamás által berendezett ministúdió mégis alkalmas volt arra, hogy elinduljon a kép- és hangszolgáltatás. A kábelrendszer és a stúdió összes hibája ellenére megnőtt az igény a helyi televíziózásra.

Csoportkép a szerkesztőségben a hétfői születésnapi ünnepség előtt.
A Magyar Honvédelmi Szövetség (MHSZ) épülete mögötti tetőtérben alakítottak ki a következő időben egy stúdiót a Koch László utca egyik belső udvarán. Az 1984-ben ideköltöző Fehérvár Televízió ezzel függetlenedett más intézményektől, és önálló lábra állt. A tetőtérben már megjelent az a technológia, amit a nyugati és a távol-keleti világ fejlesztett ki a házi és a professzionális rendszerek közé. Ez lett a U-matic korszak. A nyugati országokban tiltólistán lévő eszközök jutottak be a szocialista országokba, így Fehérvárra is. Ezekkel már kiváló képeket és hangokat lehetett előállítani. Ugyanakkor e nagyszerű stúdió komoly hiányossága az volt, hogy a mellékhelyiséget pusztán egy gyönyörű platánfa biztosította. Ezt az épületet közel három év múlva hagyta ott a televízió stábja.
A Fehérvár Televízió legismertebb épülete a Jókai utcában volt. Huszonhat éven keresztül működött itt a helyi tévé. A Jókai utcai épületben már különválhatott az előkészítés, az utómunka és a stúdió. 1987-től 2013-ig a belvárosi épületben szolgált a város televíziója. Ideköltözésük idején vívta harcát a VHS technológia a japánok új, Betamax technikájával szemben. A televízió az újat vette igénybe és kezdődött a Beta-korszak. Ez a technika lényegesen jobb minőségű képet produkált, ezért tartósan megvetette lábát a félprofesszionális videózásban.

A születésnapi ünnepségen a Fehérvár Médiacentrum igazgatója Hagymási András emléklapot adott át azoknak a kollégáknak, akik a kezdetektől napjainkig a Fehérvár Televízióban dolgoznak: az alapító csapat tagja volt Halász István (a képen), Sági István és Nagy Zoltán Péter is.
2013-ban a Városgondnokság jóvoltából egy új, korszerű épületet vehetett igénybe a helyi televíziós stáb. Külön szerkesztőségi épület, külön stúdióépület. Jelenleg a Szent Vendel utcában működik a Fehérvár Televízió, megkapva az összes munkához szükséges lehetőséget. A Szent Vendel utcai telephelyre már csak a digitális technikát építették be, ezért nyugodtan mondhatjuk, most van a helyi tévé a digitális korszakban. A számítástechnikai és távközlési forradalom eredménye lett, hogy már elektronikus csomagokban szállítják a képet és a hangot is. Azaz memóriák gondoskodnak a tárolásról, így nincs szükség a kamerákban, magnókban mozgó alkatrészre, amitől azok csendesebbek, hosszabb életűek, könnyebbek lettek.