Hétfőtől szállítja el a Depónia a LOMB feliratú zsákba tett leveleket

 Székesfehérvár Városgondnoksága és a helyi szemétszállító vállalkozás a Depónia idén is elszállítja a kertekben összegyűlt zöldhulladékot a kertvárosi övezetekben. A magánterületen keletkező lombot összekötözve, LOMB felíratú zsákba kell tenni. A Depónia házanként öt darab ’’Lomb’’ feliratú zsákot biztosított ingyenesen, ezeket idén is a Városgondnokságon és a Sörház téri központban lehet átvenni. A szemétszállító térítésmentesen október 15-től december elejéig szállítja el a zöldhulladékot, amit komposztál. A Csalai Hulladéklerakóben és a Depónia Sörház téri ügyfélszolgálatán minden további zsákért 50 forintot kell fizetni.
2007.10.15. 07:48 |
  Székesfehérvár Városgondnoksága és a helyi szemétszállító vállalkozás a Depónia idén is elszállítja a kertekben összegyűlt zöldhulladékot a kertvárosi övezetekben. A magánterületen keletkező lombot összekötözve, LOMB felíratú zsákba kell tenni. A Depónia házanként öt darab ’’Lomb’’ feliratú zsákot biztosított ingyenesen, ezeket idén is a Városgondnokságon és a Sörház téri központban lehet átvenni. A szemétszállító térítésmentesen október 15-től december elejéig szállítja el a zöldhulladékot, amit komposztál.


 A leveleket eltüzelni meghatározott időpontokban lehet – hétköznaponként délelőtt 10 és 12, délután 15 és 19 óra között vasárnap pedig szigorúan tilos égetni. Tavaly is több feljelentés érkezett a Polgármesteri Hivatal Környezetvédelmi Irodájához a frissen lehullott levelek égetése miatt.

A komposztálásról

 Komposztálás során a házban és a kertben keletkező hulladék alkotóelemeire bomlik, és humusszá alakul. Humusz csak a talajban élő baktériumok segítségével jöhet létre, ezért feltétlenül gondoskodjunk arról, hogy a komposzthalomnak legyen kapcsolata az élő talajjal. A baktériumok, gombák, férgek és egyéb parányi élőlények csak így tudnak behatolni a komposztba. A komposztgyűjtő helyen tárolt hulladékok lebomlását korhadásnak nevezzük. Durvább, nagyobb hulladékdarabok (ágak stb.) segítségével gondoskodjunk arról, hogy a komposztot kellően átjárja a levegő, forró nyári napokon pedig egy-egy kanna vizet se sajnáljunk tőle. Levegőtől elzárva - például egy vastag, frissen nyírt fűréteg alatt - megjelennek a rothasztó baktériumok, melyeknek semmi keresnivalójuk a komposztban. A sikeres komposztálás jele, hogy a komposzthalom összeesik.


 A komposztban munkához látnak a giliszták, melyek szó szerint átrágják magukat a komposzton, és fekete, az eredeti talajra emlékeztető illatú humuszt hagynak maguk után. Ezután újabb 2-3 hónap türelemre lesz szükségünk, míg végül felhasználhatjuk a kész komposztot. Mivel az érett komposzt felszínét már nem bolygatjuk, sarkantyúkával, szagos lednekkel, tökkel vagy uborkával is beültethetjük.

 A rostált komposztot ezután ideiglenesen tárolhatjuk más helyen, vagy rögtön szétteríthetjük az ágy felszínén. Kb. 1 cm vastag rétegben terítsük a talajra, majd kultivátorkapával vagy talajlazítóval óvatosan dolgozzuk be.

Komposztálható anyagok

 Kerti hulladékok (a beteg növényeket kivéve!), nyers konyhai hulladék, száraz széna, levelek, sövénynyírásból származó ágak, levelek, szalma, hamu, kartonpapír (mértékkel), kávézacc (mértékkel).

Nem komposztálható anyagok

 Impregnált fahulladék, citrusfélék gyümölcseinek hulladéka (permetezett anyag), magvas gyomok, gyomgyökerek, húsdarabok (csont sem!), főzött konyhai hulladékok.