Hetven diák egy osztályban - Hóman és a ciszter rend kapcsolata

A Városházán hétvégén zajlott konferencián Dékány Árpád Sixtus zirci főapát is előadást tartott, természetesen a ciszterci rend, annak gimnáziuma és Hóman Bálint kapcsolatáról.A főapát elsősorban Békefi Remig ciszterci szerzetes, történész, egyetemi tanár karizmatikus személyén keresztül közelítette meg az 1930-as évek fehérvári történéseit.
2013.04.08. 09:05 |
A Városházán hétvégén zajlott konferencián Dékány Árpád Sixtus zirci főapát is előadást tartott, természetesen a ciszterci rend, annak gimnáziuma és Hóman Bálint kapcsolatáról. A főapát elsősorban Békefi Remig ciszterci szerzetes, történész, egyetemi tanár karizmatikus személyén keresztül közelítette meg az 1930-as évek fehérvári történéseit.
  Az akadémia tagjaként is elismert Békefi tanította az egyetemen Hóman Bálintot, akinek a mestere így példaképpé nőtt, nemcsak a tanulmányok miatt, de mint ember is. Hasonló kötődése volt az ugyancsak egykori tanítvány Klebelsberg Kunónak is Békefihez.
 
Hóman Bálint mivel ezer szállal kötődött ciszterci rendhez, 1932-ben végigjárta valamennyi ciszteres iskolát, így tett Székesfehérváron is. A fehérvári ciszterci gimnáziumban nem pusztán látogatott, de beült az órákra, melyeket végighallgatott. E látogatásakor vette észre, hogy milyen zsúfoltak az osztályok, hiszen nem volt ritka a 60-70 diák sem egy osztályban. Ezért kezdeményezte az oktatási rendszer átalakításakor a fehérvári ciszter gimnázium bővítését, átalakítását a jelenlegi állapotra, e kezdeményezése meghallgatásra talált az akkori kormányban. Az 1938-as események közé már nem fért be a megújított iskola átadása, így 1939-ben adták át jelenlegi formájába.
 
Dékány Árpád Sixtus előadásában kiemelte, hogy a ciszterci rend is kötődött Hóman Bálinthoz és annak elképzeléseihez az oktatás és vallás területén. A főapát elmondta, hogy a rend legfontosabb szolgálata az oktatás, amit hasonlóan vélt Hóman is, hiszen alapszabályának tartotta Szent Benedek gondolatait.