-
Feloldják a látogatási tilalmat
2025. április 03-tól megszűnik a korábban elrendelt látogatási tilalom a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. A hatósági intézkedés a vármegye területén működő valamennyi fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményére vonatkozik.
2025.04.02. -
A Diáktanács szakmai napja
A fiatalok mentális egészsége, a generációk közötti diskurzusok, az Emlékhinta projekt és a nemzetközi közösségszervezés is napirenden volt a Székesfehérvári Diáktanács szerdai szakmai napján. A Városházán rendezett eseményen a város felsőoktatásáról és egy új, frissen indult kortárs segítő programról is hallhattak előadást a résztvevők.
2025.04.02. -
Vörösmarty emlékülés
Mgkezdődött a Vörösmarty emlékév. A jeles évfordulón a költő nevét viselő irodalmi társaaság tekintett viszza a legenda életművére.
2025.04.02. -
Viktória Pódium
Ismét rangos vendégek nyertek meghívást a Viktória Pódium műsorába. A Puszták Népe Frontzenekar, Szikora János a színház igazgatója és Máhr Ferenc képzőművész osztotta meg gondolatait pályafutásáról a közönséggel.
2025.04.02.
Higi robot is ellátogatott a Szent György Kórházba a kézhigiénés világnapon

A WHO 2009-ben május 5-ét jelölte ki kézhigiénés világnapnak annak apropóján, hogy a kézhigiéné az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésének egyik leghatékonyabb módja.
Évről évre a Szent György Kórház is csatlakozik a kampányhoz. Az idén az Alba Innovár segítségével meglátogatta a kórházat Higi, a kis robot is, aki több kórházi osztályon is „elbeszélgetett” az orvosokkal és szakdolgozókkal és ismertette a helyes kézfertőtlenítés módját. A programon részt vett Prof. Dr. Bucsi László, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház intézményvezetője is.A fertőző betegségek 80 százaléka közvetlen érintkezés útján terjed. A külső környezettel közvetlenül érintkezésbe kerülő bőrfelszínek közül a kéz tekinthető a legszennyezettebbnek, esetenként a legfertőzőbbnek. Ezért a gyakori, alapos szappanos kézmosás a fertőzések megelőzésének egyik legegyszerűbb módja. Erre is felhívja a figyelmet az ÁNTSZ a Kézhigiénés Világnapon.
A program szakmai koordinátora, Dr. Pásztor László, a Higiénés osztály főorvosa elmondta, hogy az ötlet megvalósításában szerepet játszott az is, hogy a hagyományos módszereket egy kicsit már unják a kórházban: "Ha jön egy ilyen fura figura, mint ez a robot, akkor jobban megjegyezzük, hogy kezet kell fertőtleníteni. Végigjárjuk vele a kórház osztályait mert ma van a Kézhigiénés világnap, amelyen arra hívjuk fel a figyelmet, hogy mennyire fontos a kéz fertőtlenítése. A WHO jelmondata is erre utal: Fertőtlenítsd a kezedet, ments életet!"
Dr. Pásztor László a helyes módszert is ismertette: kellő mennyiségű fertőtlenítőszert kell adagolni, utána a két tenyeret jó erősen összesikáljuk, majd a kézhát következik, és fontos az is, hogy az ujjainkat ujjtőtől ujjbegyig mindenütt érje a fertőtlenítőszer. Ezt követően meg kell dörzsölni a kezet összekulcsolva, azután a hüvelykujjat, az ujjbegyeket, végül pedig a csuklót. "Ezt a mozdulatsort egy egészségügyi dolgozónak minden körülmények között reflexből tudnia kell!" - hívta fel a figyelmet a a Higiénés osztály főorvosa.
Az ellenőrzést évek óta egy magyar fejlesztésű szkennergép is segíti a Szent György Kórházban.
A Semmelweis Szkenner olyan mesterséges intelligencia alapú szoftvert alkalmaz, melynek segítségével a készülék a speciális Semmelweis Rub alkoholos szerrel megmosott vagy fertőtlenített kezekről egy-egy digitális felvételt készít, ezt kiértékeli és azonnal megjeleníti. Az így kapott képen látható, kezeink hány százalékát vontuk be fertőtlenítővel, hol és mennyi kézfelület maradt ki – kézhigiénés gyakorlatunk ennek köszönhetően fejleszthető. Az adatokat az eszköz egy elemző rendszernek továbbítja, ahol később is visszakövethető és látható a fejlődés. A teljes folyamat a kézfertőtlenítéstől az eredményig mindössze 40 másodpercet vesz igénybe.