Hivatalos látogatást tett Székesfehérváron a Német Hadisírgondozó Népi Szövetség elnöke

Magyarországi hivatalos látogatása során Fehérvárra érkezett a Német Hadisírgondozó Népi Szövetség elnöke. Marcus Meckel evangélikus lelkészt, a Német Demokratikus Köztársaság utolsó külügyminiszterét, akit csütörtökön Bethlen Gábor-díjjal tüntettek ki, Róth Péter alpolgármester fogadta pénteken délután a Városházán.
2015.04.10. 18:25 |
Magyarországi hivatalos látogatása során Székesfehérvárra érkezett a Német Hadisírgondozó Népi Szövetség elnöke. Marcus Meckel evangélikus lelkészt, a Német Demokratikus Köztársaság utolsó külügyminiszterét, akit csütörtökön Bethlen Gábor-díjjal tüntettek ki, Róth Péter alpolgármester fogadta pénteken délután a Városházán.
Magyarországon elsőként Székesfehérváron nyílt meg 1991. június 1-jén a német katonatemető. Hazánk 1993-ban kötött hadisír-gondozási egyezményt Németországgal. Ennek értelmében azokat a katonasírokat, amelyek feltételezhetően német katonák maradványait rejtik, csak a Német Hadisírgondozó Népi Szövetség magyarországi megbízottja exhumálhatja. A németek arra törekszenek, hogy minden olyan sírt feltárjanak, ahol feltételezhetően német hősi halottak nyugszanak.
A Szövetség két évvel ezelőtt megválasztott elnöke, Marcus Meckel hivatalos látogatásra érkezett Magyarországra. A látogatás célja többek között annak a közös emlékünnepségnek az előkészítése, amelyet a székesfehérvári német katonatemető 25 éves évfordulóján rendeznek 2016-ban. Többek között erről is szó esett azon a megbeszélésen, amelyet pénteken délután Marcus Meckel folytatott Róth Péter alpolgármesterrel a Városházán.
Székesfehérvár alpolgármestere a találkozó során gratulált a Bethlen Gábor-díjas Marcus Meckelnek. Az elismerést az evangélikus lelkész, a Német Demokratikus Köztársaság utolsó külügyminisztere Lezsák Sándortól, a Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumi elnökétől vehette át csütörtökön, Budapesten.
A megbeszélésen elhangzott, a sírok rendezésében a civil és katonai önkéntesek mellett részt vesznek a fiatalok is. A Szövetség fontosnak tartja, hogy fogékonnyá tegyék a fiatalokat a történelmi eseményekre és felismerjék, hogy az események nem saját maguktól alakulnak, hanem aktív emberi közreműködéssel. Ebben az összefüggésben az ember nem csak azért felelős, amit tesz, hanem azért is, amit megtenni elmulaszt. A feladata pedig adott, hiszen közel 50 országban több mint 800 katonai temetőben mintegy 2,5 millió katona sírja található.