Hivatás, amely egy életre szól - negyven színes diplomás pedagógust köszöntöttek

Negyven pedagógus vette át „színes” diplomáját a Városháza Dísztermében tartott ünnepségen kedden délután. Az ötven, hatvan, hatvanöt és hetven évvel ezelőtt diplomát szerzett pedagógusoknak Székesfehérvár polgármestere adta át az oklevelet. Az ünnepelteket Jámbor Ferencné, a Pedagógusok Szakszervezete Fejér Megyei Szervezetének elnöke is köszöntötte, kiemelve, hogy a jövőbe vetett hit optimizmusával és folyton megújuló energiával mutattak irányt generációk számára.
2014.12.02. 18:24 |
Negyven pedagógus vette át „színes” diplomáját a Városháza Dísztermében tartott ünnepségen kedden délután. Az ötven, hatvan, hatvanöt és hetven évvel ezelőtt diplomát szerzett pedagógusoknak Székesfehérvár polgármestere adta át az oklevelet.
KÉPGALÉRIA
A Pedagógus Szakszervezet és Székesfehérvár Önkormányzata évek óta megemlékezik a város óvónőiről, tanítóiról és tanárairól. Az idei emlékdiplomákat a Városháza Dísztermében adták át Székesfehérvár 50, 60, 65 és 70 éve diplomázott pedagógusainak. Az ünnepelteket és családtagjaikat Jámbor Ferencné, a Pedagógusok Szakszervezete Fejér Megyei Szervezetének elnöke köszöntötte, kiemelve, hogy az ünnepelt pedagógusok a jövőbe vetett hit optimizmusával és folyton megújuló energiával mutattak irányt generációk számára. Jámbor Ferencné hangsúlyozta, hogy a pedagógusok számára a legfontosabb, hogy elégedett, sikeres emberek legyenek az egykori tanítványokból és a legnagyobb dolog a gyermekeket tudásra, szívbéli jóságra nevelni. A megyei szervezet elnöke arról is szólt, hogy a hagyományos ünnepség, amelyen átadják a színes diplomákat nem elsősorban a pályakezdés óta eltelt évtizedeknek szól, hanem a társadalom háláját, szeretetét és tiszteletét fejezi ki.
"Óvodák és iskolák jelentik a bizonyítékot arra, hogy egy értékteremtő közösség milyen mély gyökerekkel rendelkezik, és hogy gyermekeink jövője minden erőfeszítést megérdemel. Azt azonban csak a pedagógusok tudják igazán, hogy a mindennapok valóságában ez mit is jelent. Mennyi türelem kell ahhoz, hogy az épületek és az eszközök valódi értelmet nyerjenek. Hálásak vagyunk, hogy nap mint nap féltő, okos szóval, de ha kellett, segítő szigorral bővítették ismereteinket és adtak nekünk biztos tudást és tartást az életben a megfelelő eligazodáshoz.” – mondta a Pedagógusok Szakszervezete Fejér Megyei Szervezetének elnöke.
Az idei évben ARANYOKLEVELET (50év) vehetett át Balla Istvánné, Jávor Mátyásné, Kleisz Mihályné, Lánczos László, Makóné Kiss Éva, Matók Károlyné, Práger Ferencné, Radács Ferencné, Romsits Lajosné, Szabó Jánosné, Ujházi Gyuláné, Vörös Béláné, Wolkensdorferné Poór Erzsébet, Zentai Béláné. GYÉMÁNTOKLEVÉL (60 éves) birtokosa lett Ágoston Istvánné, Bálint Jánosné, Barthos Béláné, Cseh Józsefné, Cserhalmi Istvánné, Dénes Istvánné, Dr. Farkas Gábor, Fehérvári Gyula, Füle Gizella, Halász Viktorné, Dr. Horváth Ernőné, Illó István, Kabai Mária, Kelemen Józsefné, Kozma Lajosné, Ludányi Antalné, Papp Károlyné, Radics Andrásné, Rekvényi Tiborné, Szabó Károly Béláné. VASOKLEVELET (65 éves) vehetett át Erdei Józsefné, Kovács Lajosné, Láng Hugóné, Lórántfy Jánosné, Pálmai Zoltánné, míg Csehi István RUBINOKLEVELET (75 éves) kapott. 
A Kossuth Lajos Általános Iskola diákjainak zenés-verses műsorát követően dr. Cser-Palkovics András polgármester Gyergyai Albert szavaival mondott köszönetet az ünnepelteknek az évtizedeken át tartó munkájukért. „A tanári pálya minden más pályánál tágasabb, határtalanabb, s mint a Nílus termékeny vize, túlárad saját partjain. A jó tanár nemcsak pedagógus, hanem kertész, filozófus, esztétikus lélekbúvár, művész és mesterember egy személyben, s nemcsak tudását közvetíti- bár ez sem kevés- Hanem példát ad, jellemet formál, ültet, gyomlál, olt és szemez, mint a kertész, életet visz a könyvekbe, a könyveken keresztül a tanításba, állandó s eleven hidat épít az eszmény és a mindennap, az elvontság és tapasztalás közé.” – mondta a XX. században alkotó tanár, író, műfordító a pedagógus hivatásról.
Székesfehérvár polgármestere a városi ünnepek közül a legszebbnek nevezte az emlékdiplomák hagyományos átadását. Kiemelte, hogy pályafutásuk évtizedei alatt a pedagógusok nevelték azokat az embereket, akiknek sokat köszönhet Fehérvár, akik vitték vagy ma is viszik hátukon a várost. dr. Cser-Palkovics András örömét fejezte ki, hogy az idei ünnepségen még több tanárt, tanítót ünnepelhetünk, mint tavaly, mert kétszer annyi pedagógus vehet át „színes” diplomát 2014-ben.
Székesfehérvár polgármestere egykori diákként is köszönetet mondott azoknak, akiktől tudást, megbecsülést, tiszteletet és szeretetet kapott az évek során és akik a tantárgyak ismerete mellett emberségre is nevelték a diákokat. „Miközben a történelmet, vagy éppen a matematikát oktatták a diákoknak, aközben mást is szerettek volna: egy kis emberséget átadni, amelyet tartósabban magunkkal vihetünk. Hiszen a tantárgyak egy részét már én magam is valószínűleg elfelejtettem, de azt a tiszteletet, szeretet és megbecsülést, amelyet a tanáraimtól kaptam, azt mind a mai napig viszem magammal. A lelkemben, a szívemben, sőt a teljes személyiségemben. Azt hiszem, mindenki így van ezzel.” - emelte ki dr. Cser-Palkovics András. Hozzátette: „Az ő érdemük, hogy generációk nőnek fel ebben a városban úgy, hogy szeretik Székesfehérvárt és szeretnék szolgálni, továbbvíve a szép hagyományokat, az Önöktől kapott értékeket. Nagyon sok tanárnak van oka büszke lenni egykori diákjaira és nagyon sok diáknak van oka büszkének lenni egykori nevelőjére.”
 
Az ünnepség zárásaként Földi Zoltán, a Humán Közszolgálati Szakbizottság elnöke mondott pohárköszöntőt. Mint elhangzott, az ünnepség keretében átadott jubileumi emlékdiplomák a társadalom és a régi tanítványok háláját, megbecsülését, tiszteletét és szeretetét fejezik ki.