Hol jó gyereknek lenni? - szakmai nappal folytatódott a Gyermekvédelmi Napok

 A Fejér Megyei Gyermek- védelmi Napok "Szakmai Nap” program keretében „Hol jó gyermeknek lenni? Települési Önkormányzat a gyermekekért” címmel tartott előadást szerda délután Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere. A félórás ismertetőben az érdeklődők a város szociális, oktatási és nevelési területéről is hallhattak információkat.
2014.11.19. 17:48 |
A Fejér Megyei Gyermekvédelmi Napok "Szakmai Nap” program keretében „Hol jó gyermeknek lenni? Települési Önkormányzat a gyermekekért”címmel tartott előadást szerda délután Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere. A félórás ismertetőben az érdeklődők a város szociális, oktatási és nevelési területéről is hallhattak információkat. A többnapos programon a résztvevők részletes tájékoztatást kaphatnak a gyermekeket érintő legfontosabb kérdésekről.
 
 „Hol jó gyermeknek lenni? Települési Önkormányzat a gyermekekért” címmel tartott előadást szerda délután a Fejér Megyei Kormányhivatal Dísztermében Mészáros Attila. A város ifjúsági ügyeiért is felelős alpolgármester kiemelte, hogy Székesfehérváron jó gyermeknek lenni. A félórás előadásban több szakmai szempont alapján magyarázta meg ezt az állítást Mészáros Attila.
 Ahogy Székesfehérvár alpolgármestere fogalmazott, fontos ez a kérdés, ezt mi sem támasztja alá jobban, mint hogy a város majd’ 100 ezer lakosának közel 20 %-a fiatalkorú. A 18 éven aluliak népességszáma 17.689 fő – és ez a számadat a köznevelési intézményekbe bejáró Székesfehérváron kívüli településen élő gyermekek számát nem tartalmazza. A félórás ismertetőt a szociális területtel kezdte Mészáros Attila, hiszen a legalapvetőbb szempontok ezen múlnak. Nagyon fontos eredménynek nevezte az ellátórendszert, amely Székesfehérváron és Fejér megyében működik. Magasfokú szakmai munka és még inkább sok emberség jellemzi az itt dolgozókat, amelyet ezen a fórumon is megköszönt. Szerencsére elmondható, hogy az ország legtöbb térségéhez viszonyítva Székesfehérváron a családok többsége megfelelő körülmények között él és neveli gyermekeit. Összességében megállapítható, hogy Székesfehérváron az anyagi ok miatt rászorult gyermekek száma csökkenő tendenciát mutat, mára a 18 év alatti lakónépesség mindössze 6,1 %-a tartozik emiatt veszélyeztetett kategóriába. A hátrányos helyzetű, illetve halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek számának értékelése kapcsán elmondható, hogy Székesfehérváron a 18 év alatti lakónépesség mindössze 1,4 %-a hátrányos helyzetű és mindössze 0,9 %-a halmozottan hátrányos helyzetű.
 
 Következő szempontként az intézményi hátteret emelte be Mészáros Attila, hiszen a család mellett a nevelési és oktatási intézmények száma, típusa és a speciális igényeket kiszolgáló intézmények megléte, valamint hozzáférhetősége is fontos szempont a gyermekek fejlődésében. Székesfehérváron szerencsére mindenre van lehetőség, annak ellenére, hogy 2013 óta az önkormányzat feladatai ezen a területen átrendeződtek. Az iskolák átkerültek a KLIK-hez, a bölcsődék és óvodák pedig maradtak. Ennek ellenére nagyon jó együttműködésben tud együtt dolgozni a város és az intézmények.
 
 Mészáros Attila hangsúlyozta, hogy Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a 2014. évi költségvetése terhére a városban történő óvodai férőhelybővítésről döntött, melynek megvalósítására a fenntartásában lévő Maroshegyi Óvodában kerül sor. A fejlesztéssel az óvoda meglévő épületéhez csatlakoztatva 2 új csoportszoba, sószoba, tornaszoba és kiszolgáló helyiségek épülnek, melynek eredményeként összesen 60 kisgyermek részére biztosítható a lehetőség a 2015/2016-os nevelési évtől. A város 18 éves kor után is szeretne a fiataloknak segíteni és Székesfehérváron tartani őket, ebben játszott nagy szerepet az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar létrehozása. Ezzel párhuzamosan lényeges a középiskolások lehetőségeit növelni a duális képzésben, ösztöndíjrendszerrel a város erős iparára építve, amelyet az itt működő cégekkel közösen dolgoz ki a város vezetése. Nagyon fontos továbbá a szabadidő eltöltése, a kultúra és sport terén nyújtott lehetőségek megléte, mint például a Fehérvár Hangja, a FEZEN, a Versünnep.
 
 Előadásában Mészáros Attila kitért az országosan egyedülálló Nyitott tornatermek programra, amelynek keretében ingyenesen lehet sportolni, számos sportágban és helyszínen a hét minden napján. Végezetül a Székesfehérvári Diáktanács létrehozását és munkáját méltatta Mészáros Attila, amelyet mintaértékűnek nevezett. Az ismertető végén megemlítette továbbá az Országos Diákparlamentet is, amelyre a hétvégén kerül sor Székesfehérváron. Ez a képviseleti demokrácia, a város hírnevének öregbítése, illetve a város diákságért végzett tevékenységének méltó elismerése.