-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Horányi Ottília kapta a Fricsay-díjat
Székesfehérvár közgyűlése 2002-ben alapította meg a Fricsay Richárd Zenei Díjat, amit minden évben a Vörösmarty Színházban, a Zenei Világnapon adnak át azoknak a művészeknek (karnagyoknak, együtteseknek, előadóknak és zenetanároknak), akik több éven át jelentős értékkel gazdagították Székesfehérvár zenei életét. Az idei díjat pénteken este Horányi Ottília, a Primavera kórus karnagya vehette át az ARÉV Sportcsarnokban. A Magyar Kodály Társaság tagját két évvel ezelőtt Székesfehérvárért díjjal tüntették ki.
A Primavera Kórus alapító karnagya és művészeti vezetője Horányi Ottília, Székesfehérvár zenei életének egyik meghatározó alakja, aki a Zeneakadémián Vásárhelyi Zoltán tanítványaként szerzett énektanári és karvezetői diplomát. Tanulmányai befejezése után először az Ének–zenei Általános Iskolában, majd a Vasvári Pál Gimnáziumban tanított, jelenleg a Hermann László Zeneiskola és Zeneművészeti Szakiskola tanára, a szakközépiskola vegyeskarának karnagya.
A Fricsay Richárd-díjat első ízben Somorjai Ferenc zenetanár, a filharmóniai koncertek szervezője vehette át, tavaly pedig az Alba Regia Szimfonikus Zenekar részesült az elismerésben. A díj idei kitüntettje, Horányi Ottilia zenetanár, karnagy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán diplomázott énektanári és karvezetői szakon. Tanári pályafutását a fehérvári Ének-Zenei Általános Iskolában kezdte 1966-ban, majd 1973-tól a Vasvári Pál Gimnáziumban folytatta. 1996 óta a Hermann László Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola tanára. Iskola kórusokkal számtalan országos és nemzetközi fesztiválról hozott el díjakat, emellett 1972 óta vezeti városunk női karát, a Primavera kórust.
Fricsay Richárd 1867. március 24-én született a morvaországi Kremsierben (ma Kromerziz). Zenei tanulmányait is ott kezdte, később pedig Olmützben szerzett zeneszerzői és karmesteri diplomát, majd szülővárosába visszatérve az iskola tanára és a Thonet-gyár tisztviselője lett. Zenetanári munkáját 1896-ban cserélte fel a katona-karmesteri hivatásra. Számos helyőrségben szolgált, az első világháborút követően ő szervezte újjá a magyar katonazenét. Székesfehérvárott megszervezte a filharmóniát és 1913-ban megalapította a zeneiskolát. 1913-tól 1934-ig az I. Honvéd Gyalogezred zenekarának igazgató karnagya volt, emellett 1920-tól alezredesi rangban a Magyar Királyi Honvédség zeneügyi igazgatója is volt. Országszerte népszerű és ismert emberré vált, aki morva származása ellenére ízig-vérig magyarként élt és minden tehetségével a magyar katonazene felvirágoztatásán dolgozott. Művei között tánczenéket (Gavott, Erzsébet-keringő), indulókat (pl. Veni, vidi, vici), fúvószenekari átiratokat is találhatunk.
Zenekarával több ízben szerepelt külföldön is (Bayreuth, Szófia, Konstantinápoly stb.), a Magyar Rádióban pedig több mint ezerszer játszott. Számtalan kitűnő muzsikust nevelt, akik a legrangosabb zenekarokban is megállták a helyüket. 1934-ben vezényelte utoljára a budapesti I. Honvéd Gyalogezred zenekarát: 38 év szolgálat után vonult nyugállományba. Ezután is folytatta a muzsikálást, utolsó rádióhangversenyét 1944. április 3-án adta, és egy év múlva, 1945. március 16-án hunyt el. Munkáját számos hazai és külföldi kitüntetéssel ismerték el.