Hősök Napja - megemlékezés a Szentlélek katonai temető létrehozásának 20. évfordulóján

A háborúkban elesett katonákra emlékeztek ma Székesfehérváron. Koszorúzások zajlottak a katonatemetőkben és a Hősök terén. A húsz éve felavatott és a közelmúltban felújított Szentlélek temetőben nagyszabású ünnepi eseményt rendeztek, melyen jelen volt dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter is. Dr. Cser-Palkovics András polgármester város nevében köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik létrehozták a Szentlélek temetőt és külön kiemelte azt az ötven diákot, akik a sírkert felújításán munkálkodtak.
2011.05.28. 13:02 |
A háborúkban elesett katonákra emlékeztek ma Székesfehérváron. Koszorúzások zajlottak a katonatemetőkben és a Hősök terén. A húsz éve felavatott és a közelmúltban felújított Szentlélek temetőben nagyszabású ünnepi eseményt rendeztek, melyen jelen volt dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter is.
KÉPGALÉRIA

 A Hősök Napja alkalmából rendezett eseménysorozat keretében délelőtt koszorúzások voltak az Izraelita és a Rác temetőben, az Orosz katonatemetőben, a Hősök terén, illetve kapcsolódó események zajlottak a Donát utcai Hősök keresztjénél, valamint a Repülős és Ejtőernyős Emlékműnél.

Az I. és II. világháborúban elesett, különböző nemzetiségű katonák nyughelyeként szolgáló Szentlélek temetőben nagyszabású megemlékezést tartottak a sírkert felavatásának huszadik évfordulója és közelmúltban zajlott felújítása alkalmából. A megemlékezésen a honvédelmi miniszteren kívül jelen volt dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkari Főnök, dr. Cser-Palkovics András polgármester és Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, a Magyar Hadisírgondozó Szövetség alapító tagja, Spányi Antal megyéspüspök, Kovács József vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságának parancsnoka és dr. Für Lajos volt honvédelmi miniszter. Az eseményen részt vettek még a Magyar és a Német Hadisírgondozó Szövetség, a történelmi egyházak,, illetve több nagykövetség képviselői.

Az ünnepség az I. világháborús emlékműnél, a történelmi zászlók bevonulásával vette kezdetét. Elsőként dr. Cser-Palkovics András polgármester szólt a résztvevőkhöz. A város nevében köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik létrehozták a Szentlélek temetőt és külön kiemelte azt az ötven diákot, akik a sírkert felújításán munkálkodtak. Elmondta még, hogy Székesfehérvár katonaváros, melynek szerves részét képezi a temető, az utódoknak pedig gondoskodniuk kell a hősökről. Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke meghatottan emlékezett a hős katonákra, akik saját életüket feláldozva teljesítették kötelességüket. A honvédelmi miniszter a beszédét Garay János költő szavaival kezdte, melyek szerint "Csak törpe nép felejthet ős nagyságot.." Dr. Hende Csaba elmondta, hogy emlékeznünk kell arra, amit az előttünk állók tettek családjukért, az alkotmányért és a hazáért. Szavai szerint a hadisírok a béke hírnökei, melyek nemzeteket kötnek össze, és amit Székesfehérváron, mint honvédvárosban tettek, az példaértékű. A beszédek elhangzása után Spányi Antal megyéspüspök megáldotta a felszentelés óta nyugalomra helyezett katonák sírjait, imát mondtak a történelmi egyházak képviselői, majd néma koszorúzásra került sor. Ezt követően a részvevők átvonultak a II. világháborús emlékműhöz, melyet a megyéspüspök felszentelt, itt ugyancsak koszorúkat helyeztek el.

A Szentlélek katonatemetőt 1991. június 1-jén avatták fel és szentelték be Göncz Árpád akkori köztársasági elnök jelenlétében. Az azóta eltelt húsz év alatt a sírkert állapota jelentősen leromlott, rongálások is történtek, ezért vált szükségessé a felújítás. A 2011. márciusában kezdődött és a napokban befejeződött renoválásra Székesfehérvár Önkormányzata négymillió forintot biztosított, a munkálatokat a Városgondnokság és a Poklosi Péter elnök által vezetett Magyar Hadisírgondozó Szövetség végezte fiatalok bevonásával. Az I. világháborús parcella valamennyi betonkeresztjét lefestették, százat kicseréltek, és teljes felújításon esett át az itt található obeliszk. A II. világháborús parcellában hatvan darab, mészkőből készült névtáblát gránitra cseréltek, pótolták a szikla emlékműről ellopott bronztáblát és az ősszel eltulajdonított hatvanegy darab rézsisakot, valamint felújították a temető padjait is. A sírkertet 1988-ban Schulz István tervezte, a tavaly elhunyt építész tiszteletére emléktáblát helyeztek el.