Huszonkétezer látogató egy év alatt az Igézőben

 Egy évvel ezelőtt, Vízkeresztkor, a Háromkirály Ünnep meg- rendezésével nyitotta meg kapuit a Fő utca – Basa utca sarkán található közösségi tér, amelyet az üzemeltető Szín- Tér Egyesület Igézőre keresztelt. A különböző programelemek maximálisan beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, amit az példáz a legjobban, hogy az egyes programelemek összesített látogatószáma huszonkétezer fő.
2015.01.08. 06:17 |
Egy évvel ezelőtt, Vízkeresztkor, a Háromkirály Ünnep megrendezésével nyitotta meg kapuit a Fő utca – Basa utca sarkán található közösségi tér, amelyet az üzemeltető Szín- Tér Egyesület Igézőre keresztelt. A különböző programelemek maximálisan beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, amit az példáz a legjobban, hogy az egyes programelemek összesített látogatószáma huszonkétezer fő.
 A volt banképület közösségi térré alakítását nagy örömmel fogadták a székesfehérváriak, és az ide látogató magyar és külföldi turisták is. Az Igézőbe tervezett tevékenység és a különböző műfajú programelemek maximálisan beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, amit az példáz a legjobban, hogy az egyes programelemek összesített látogatószáma huszonkétezer fő. A Szín- Tér Egyesület által naponta gondosan vezetett táblázatából az is kiolvasható, hogy az irodalmi, színházi, zenei, táncos, képzőművészeti programokon kívül nagy népszerűségnek örvendenek a különböző korosztályok számára szervezett képességfejlesztő foglalkozások is; így pl. a magyar, német, és angol nyelvű drámapedagógia, gyermekcsoportos foglalkozások, kreatív műhelyek, valamint a civil partner szervezetek által szervezett családi-. csoport-, és társadalmi kérdéseket feszegető klubfoglalkozások is. ilyen pl. a Civil Centrum Közhasznú Alapítvány által szervezett „Igenekből nemek” klub, vagy a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár együttműködésében létrejött könyvcsere, vagy mesemondó programok.
 Nagy sikere van a vasárnapi bábszínházi és gyermekszínházi produkcióknak, amelyeknek jelentős számú törzsközönsége alakult az elmúlt egy évben, ez részben köszönhető annak is, hogy ez évben sikerült lerakni egy székesfehérvári báb- és gyermekszínház művészeti alapjait. Az egyesületi tevékenység mellett a Szabad Színház társulata a művészeti munkát sem hanyagolta el, az alternatív színház egy év alatt összesen 134 produkciót számlált, amelyből 105 produkció színházi, a többi rendezvény-típusú műsor ( pl. Koronázási Ünnepi játék középkori piacterének megvalósítása, hetedhét Játékfesztivál, Koronázási Park animációi , Tündöklő Csillagünnep,Vízkereszt –Háromkirály Ünnep, cseh kulturális napok, stb.), illetve irodalmi és filmalkotás.
 A színházi előadások húsz százalékát a környező megyei településeken, további 40 %-át pedig valamelyik, Székesfehérvári Önkormányzat által fenntartott közművelődési intézményben, vagy nyitott színpadon teljesítette a társulat. A társulat legfőbb partnere továbbra is az idén 40 éves A Szabadművelődés Háza. Összesen öt új produkció született a különböző korosztályok számára, így a repertoáron tartott előadásokkal együtt átlépte a húszat a produkciós választék. A bábszínház mellett újdonság volt az idén az „éjszakai színház” bevezetése, amely eddig szintén nem volt Székesfehérváron. Ebben a sorozatban kizárólag 16 éven felülieknek szánt produkciókkal jelentkezett a társulat. Az Igézőben tartott előadások óvatos becslések alapján is két, háromszorosára emelték a Szabad Színház törzsközönségének létszámát, és ehhez jön még azon díjnyertes filmek látogatószáma, amelyek a világhálón láthatóak. Ezek a számok még nem is nem tartalmazzák a több ezres látogatószámmal bíró nagy turisztikai események-pl. Koronázási Ünnepi Játékok, vagy Hetedhét Játékfesztivál látogatószámát.
 Így szinte biztosra vehető hogy mára sikerült a regisztrált lakosság 10 %-át elérni valamilyen kulturális, vagy ismeretterjesztő programmal. Ez azért nagyon fontos, mert ez a szám már egy átlag, azaz a visszatérő, - több programra betérő- látogatók számát mutatatja, és egyben azt is, hogy az Igéző az egyik legfontosabb találkozási ponttá vált a családok számára, azaz mérhető módon közösségfejlesztő erővel bír. Ez még a kulturális értelemben vett legfejlettebb városokhoz mérten is szép eredmény, még akkor is, ha tudható, hogy a tavaly Pro Cultura Albae Regiae díjjal kitüntetett társulat nagy múltú, az idén már 58 éves. A helyi családok és turisták nagy kedvencévé vált a Fő utcán hallható esti mese, amely szintén városi arculatot, kulturális negyedet, és városhoz kötődő identitást is formál. Az esélyegyenlőség jegyében örömmel számolhatunk be arról is, hogy a fogyatékkal élő fiatalok, és családjaik is egyre több programra látogatnak el az Igézőbe, illetve a Szabad Színház előadásaira, ami az alternatív színházi kultúra óriási integráló erejére utal. A Szabad Színház közösségfejlesztő funkciója a művészeti munkán túl a fogyatékkal élők egyesületeivel való kiterjedt partneri kapcsolatokban, együttműködésben is rejlik. Ez a titka egy valóban jól működő közösségi térnek.
 A Szabad Színház jövő évi tervei között a magyar művek mellett kifejezetten Székesfehérvár testvérvárosi kapcsolataihoz köthető kortárs és klasszikus színházi szerzők művei is szerepelnek, azaz a kínálatra a kulturális sokszínűség lesz jellemző, avval a nem titkolt szándékkal, hogy a város kulturális arculatát is ez irányba formálják egy kicsit. Ennek hamarosan nem csupán kulturális, de turisztikai hatásai is körvonalazhatóak lesznek. A gyermekszínházi előadásokban pedig műfaji sokszínűségre törekszünk, amelynek fő célja, hogy megpróbáljon „lépést tartani” a felnövekvő generáció igényeivel.
 Éppen ezért az egyesület több évre szóló fejlesztési tervében szerepel a különböző korosztályok, és előadóművészeti, film/média művészeti ágak szerinti tagozat alapítása, a gyermek-és tizenéves tehetségek tudatosabb gondozása, fejlesztése, mert nagyon gyakori, hogy a fehérvári és környékben élő szülők Budapestre irányítják valamely előadóművészeti ágban tehetségesnek vélt gyermeküket, és laikusként nem biztos, hogy sok-sok pénzért a legmegfelelőbb helyet sikerült kiválasztani a gyermekeknek. A színházi, drámapedagógiai fejlesztések tipikusan színvonalas, csoportmunkára alkalmas körülményeket és elkötelezett, speciális tudással bíró, jó szakembereket igényelnek; mindezek forrásigényei azonban már nem férnek bele egy egyesületi keretbe. Éppen ezért ezen a területen is pályázati lehetőségeket, és mecénásokat keres a Szabad Színház.