Huszonöt éve volt az első szabad önkormányzati választás

Huszonöt évvel ezelőtt, 1990. szeptember 30-án és október 14-én tartották hosszú idő után először az önkormányzatok szabad választását Magyarországon. A korábbi gyakorlattal szemben az új szabályozás megszüntette a politikai szervek kizárólagos jelöltállítási jogát, így jelöltet ajánlhatott minden választópolgár, aki választójogát gyakorolhatta.
2015.10.14. 17:49 |
Huszonöt évvel ezelőtt, 1990. szeptember 30-án és október 14-én tartották hosszú idő után először az önkormányzatok szabad választását Magyarországon. Az 1950-ben szovjet mintára bevezetett tanácsrendszer felszámolta a területi döntéshozók önkormányzati önállóságát és hierarchikus irányítási rendszert hozott létre.
Az első tanácstörvény települési és megyei szinten építette ki a tanácsrendszert. A városok közül csupán az ún. megyei jogú városok élveztek bizonyos önállóságot, költségvetésük összegét ugyanis a központi költségvetés határozta meg. 1971-ben született meg az a jogszabály, miszerint a tanácsok népképviseleti, önkormányzati szervek, ezzel először deklarálták az önálló gazdálkodás jogát.
 
Az Országgyűlés 1990-ben fogadta el a helyi önkormányzatokról szóló LXV. törvényt, amely immár tartalmában követte az Európai Önkormányzati Charta alapkövetelményeit, elismeri és védi a helyi közösségek önkormányzáshoz való jogát. A törvény preambulumában a jogalkotó rögzíti az alábbiakat: „a helyi önkormányzás lehetővé teszi, hogy a választópolgárok helyi közössége – közvetlenül, illetőleg a választott helyi önkormányzat útján – önállóan és demokratikusan intézze a helyi érdekű közügyeit”. A továbbiakban így határozza meg az önállóságot: „az Országgyűlés támogatva a helyi közösségek önszervező önállóságát, segíti az önkormányzáshoz szükséges feltételek megteremtését, előmozdítja a közhatalom demokratikus decentralizációját.”
 
1990. június 27-én Göncz Árpád, a köztársaság ideiglenes elnöke a parlamenti pártokkal folytatott konzultációk után szeptember 30-ra tűzte ki a választások első fordulóját. Augusztus 27-én kezdődtek meg a jelölések a helyi képviselő-testületek tagjaira. A korábbi gyakorlattal szemben az új szabályozás megszüntette a politikai szervek kizárólagos jelöltállítási jogát, így jelöltet ajánlhatott minden választópolgár, aki választójogát gyakorolhatta. Az egyéni választókerületekben az első fordulóban az lehetett képviselő, akire a legtöbben szavaztak, feltéve, hogy megkapta az érvényes voksok több mint egynegyedét, illetve a szavazáson a polgárok negyven százaléka leadta voksát. Amennyiben a szükségesnél kevesebben vettek részt a szavazáson, a második fordulóban az lett a képviselő, aki a legtöbb szavazatot kapta. A polgármestert 1990-ben még a megválasztott képviselő-testület, közgyűlés választotta meg tagjai közül.