-
Festőművészek a szalonban
Szeretettel hívnak minden érdeklődőt a Közéleti és Kulturális Szalon következő programjára, Simon M. Veronika és Rideg Judit festménykiállításának megnyitójára, amely a Krisztus Király Plébánia Közösségi Házában lesz április 23-án, szerdán, 18 órakor.
2025.04.16. -
Meglepetés a parkokban
Hagyományosan idén is húsvétvasárnapi meglepetéssel készül a Vox Mirabilis Kamarakórus Székesfehérvár több pontján.
2025.04.16. -
Ajándék koncert a gyerekeknek
Vidám, zenés koncertet tartottak a Köfém Művelődési Házban a sérült gyermekeknek. A Kis Gyémántok Gyermekeket Támogató Egyesület eseményén az Arany János és az Ezredéves iskola diákjai vettek részt.
2025.04.16. -
Kilenc kórus mérte össze tudását
Gyermekdallal telt meg a Malom utcai Táncház. A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szervezésében idén kilenc kórus mérhette össze tudását városunkban az Éneklő Ifjúság hangversenyén.
2025.04.15.
Idén újra lesz Paál István Fesztivál október 30–31. között

Paál István amatőr színházcsinálóként indult pályáján, a hetvenes–nyolcvanas évek egyik meghatározó avantgárd színházi rendezője lett, 1980-ban Jászai Mari-díjjal tüntették ki.
A róla elnevezett, kétnapos, országos amatőr színjátszó találkozón az előzsűri döntése alapján idén hét – többségében székesfehérvári – csoport vehet részt: a Honvéd Kaszinó Városi Színpad, a Kodócska, az Örökség Csoport, a PHWI-csoport, a Prospero Színkör két előadással, a Szabad Színház és a Teleki Diákszínpad.
Szombaton 10.20 órakor – Bartyik Gábor, az MMKE elnökének köszöntője után – Csengey Márton és Mészáros Kyra mutatja be versenyen kívül Matuz János Shakespeare nyomán írt és rendezett Macbethék című, kétszereplős tanteremszínházi Macbeth-átiratát.
A találkozó első versenyzője, a Kodolányi János Gimnázium színjátszó csoportja, a Kodócska 11.10 órakor a Shakespeare műve alapján írt Rómeók és Júliák című darabot adja elő. A színpadi produkciókat szakmai beszélgetések követik.
A délutáni programsort a Prospero Színkör Az étellift című előadása nyitja meg 13.45 órakor. Harold Pinter történetében két, első pillantásra munkás külsejű férfi vár utasításra egy alagsori szobában. Hogy mi a dolguk, az egy idő után elég egyértelmű, bár eljöhet olyan pillanat, amikor minden értelmetlennek és hiábavalónak tűnik. A várakozás felőrli az idegeket, bizalom és gyanakvás, barátság és árulás között bizonytalan a határ. Játékszerei vagyunk egy ismeretlen, őrült hatalomnak, vagy mi keveredünk örökös ellentmondásokba és húzunk falakat magunk köré? Előbb vagy utóbb mégiscsak egymás szemébe kell nézni, és elvégezni a melót.
A nagykanizsai Honvéd Kaszinó Városi Színpad 15.20 órakor kezdődő Se meghalni, se nem élni… című versösszeállítása érzelmekről mesél: egy katona otthonába érve leveti egyenruháját, feltárulnak saját belső vívódásai. Megmutatkozó érzelmei különböző korok költőinek művein keresztül szólalnak meg, hol segítve, hol összezavarva a megnyugvást kereső embert.
Fél ötkor a közönség Schwechtje Mihály Az örökség című drámáját láthatja az Örökség Csoport előadásában. Az anyja temetésére hazaérkező orvos valahol, messze Magyarországon, seholsincs-országban, fokozatosan ismeri fel, hogy a titkok, amikről nem tudott, kívülállóból felelős cselekvővé kell, hogy tegyék. Kérdés, lehet-e egyáltalán cselekedni bármit is ott, ahonnan már minden ember és isten elfordult, vagy csak annyi marad hátra, hogy lekapcsoljuk a villanyt a fejünkben.
A versenyzők sorát szombaton a PHWI-csoport zárja 18.20 órakor Kárpáti Péter Én, a féreg című Kafka-kabaréjával.
Amikor egy reggel Gregor Samsa nyugtalan álmából felébredt, szörnyű féreggé változva találta magát ágyában. Franz Kafka Átváltozásának alaptémáját kíméletlen humorral járja körül Kárpáti Péter színműve.
Az est a Paál István Fesztivál hajnalig tartó, hagyományos játékestjével zárul, ahol minden résztvevő csoport bemutathatja jól bevált próbagyakorlatait, így kiteljesítve a közös játék örömét.
A találkozó vasárnap 14 órakor folytatódik a Teleki Diákszínpad Hamletjével. Shakespeare legismertebb darabjának feldolgozása egy srácról szól, aki kénytelen bosszút állni, és egy országról, ahol árulás sújt minden szent hitet. A diákok Nádasdy Ádám fordításában játsszák a klasszikust.
15.45 órakor a Szabad Színház mutatja be Háy János A lány, aki hozott lélekből dolgozott című, 16 éven felülieknek ajánlott drámáját, melyben egy nő történetén keresztül fedezhetjük fel a nyers, kendőzetlen valóságot arról, hogy mi irányítja a párkapcsolatainkat, van-e ok-okozat, vagy ez csak illúzió.
A PIF utolsó darabja szintén korhatáros, Czeller Péter Tabbouleh című, 18 éven felülieknek ajánlott története hat órakor látható a Prospero Színkör előadásában: három barát, Lémance, Báne és Tálien egy átmulatott éjszaka másnapjára találkozót beszél meg a tó mellé, a kukához. De hol van Lémance? A várakozás közben döbbenetes vélt, vagy valós igazságok kezdenek felsejleni. Jobb, ha kiderül, hogy mi történt pontosan, vagy előnyösebb lenne inkább elhallgatni? Esetleg hazudni? Egy biztos. Valami történt tegnap este a Pörkölt Fesztiválon.
A szakmai zsűri az előadások közötti értékelések alapján újabb megbeszélést tart, majd – a tervek szerint – 19.45 órakor kihirdetik az eredményt.
A zsűri elnöke, Matuz János író, dramaturg, rendező, az SZKKK művészeti intendánsa, Tarr Judit, Kádas József és Sashalmi József színművészek átadják a fesztivál első három helyezettjének járó díjakat, a legtehetségesebb férfi előadónak járó Matolcsi Miklós-díjat, a legígéretesebb kezdő előadónak járó PIF különdíjat, a legjobb rendezőnek járó Tóth László-díjat, valamint a zsűri által meghatározott Boldizsár Péter-díjat. A legtehetségesebb női előadót is egy új díjjal tüntetik ki, melynek ünnepélyes bevezetése szintén a díjátadón lesz.
Az előadások nyilvánosak, a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak október 30-án, szombaton 10.15 órától, október 31-én, vasárnap 14 órától a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (Fürdő sor 3.) színháztermében. A rendezvény az esemény napján érvényes járványügyi szabályoknak megfelelően látogatható.