-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Megteltek élettel a fehérvári múzeumok az év legrövidebb éjszakáján
A Múzeumok Éjszakája programjai idén a Család és kultúra gondolatkörre épültek. A Nemzeti Emlékhelyen egész napos témanapot rendeznek játszóházzal és hagyományőrzőkkel, a Szabad Színház pedig Mujkóról mesélt a gyerekeknek délután, majd sötétedés után zenés középkori fáklyás felvonulás érkezett az Országalmához.
A Városháza díszudvarán a Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar filmzenékből összeállított koncertje szórakoztatta az érdeklődőket.
A Múzeumok Éjszakája minden programja egy 200 forintos karszalaggal volt látogatható, amivel délután négytől a helyijáratos buszokra is ingyenesen lehetett felszállni. A bevétel jótékony célokat szolgál.
A Városházán Cser-Palkovics András polgármester vezette körbe az érdeklődőket. A közel száz fős csoport a Díszteremben hallgatott meg egy rövid előadást a ház történetéről, majd a Szent Korona hiteles másolatának megtekintése után a polgármester irodájában, a polgármesteri székben ülve szembenézhettek Mujkóval.
A Hetedhét Játékmúzeumba betérőkre várt az a feladat, hogy kilenc vitrint megszemlélve kiderítsék, milyen is volt egy család élete a XIX. században. A keresés során a látogatók megpihenhettek a Réber-teremben, ahol Gärtner Petrával, a megújult Réber-kiállítás kurátorával ismerhették meg a népszerű grafikus műveit.
Az Oskola utcában a Deák Gyűjteménybe betérők a „Hóbortos ultramodernek a Műkertben” című kiállítás kapcsán közösen alkothattak az emeleti galériában. A por- és viaszpasztellel készült közös munkákból különleges, egyedi hangulatú rajzok születtek. Mint azt a foglalkozást vezető Szűts Angéla elmondta, egy kép létrehozása együttműködést kíván a család minden tagjától. A színek, a formák kiválasztásával, megjelenítésével önmagunkat, a pillanatnyi érzéseinket vetjük a papírra.
A Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületébe belépve egy fonalat követve jutottunk el arra a kísérleti kiállításra, amelynek elkészítői a Ciszterci Szent István Gimnázium 10. és 11. évfolyamos diákjai voltak. „Mindenki itt hagy, és magával is visz valamit.” - vallják az alkotók. Ángyán Júlia, Ficzere Noémi, Gál Orsolya Luca és Tóth Zsófia sok száz színes, különböző formában, mennyiségben és minőségben találkozó, összekapcsolódó vagy éppen –gubancolódó fonallal ábrázolta az emberi kapcsolatokat értékrend, érzelem, hagyomány és emlékezés témakörben. Mindebből kiderül, az életünket ezer szállal fonja körbe a család. A kiállításra érkezők maguk is meghatározhatják, leírhatják és kitűzhetik erre a szövevényes „képre”, vajon nekik mit jelent a család. Az alkotás így a Múzeumok Éjszakáján válik teljessé a látogatóknak köszönhetően. A tárlat egy igen elgondolkodtató része az étkezési szokások ábrázolása: míg a régi paraszti világban egy nagy tál köré ült le a család étkezni, addig a XXI. századi asztalon egy nagy képernyő és négy tablet foglalja el az asztalt.
A Múzeumok Éjszakáján több ezren jöttek-mentek a kiállítóterek között. A múzeum Rendház épületében a program első másfél órájában közel ezren fordultak meg, s vettek részt a régészeti kincskeresésen és a III. Béla királyról szóló tárlatvezetésen, majd Szabados György történész előadásán. A Mátyás király halotti pajzsát bemutató tárlaton a felnőttek ismerkedhettek az egykori nagy király életével, míg az igazságos Mátyásról szóló, Ellopták az aranyszőrű bárányt bábelőadással a családoknak szolgáltak vidám percekkel a Szabad Színház tagjai.
A Fekete Sas Patikamúzeumban a barokk korszak szépségápolási titkaival ismerkedhettek mindazok, akik még befértek, ugyanis nagyon népszerű volt ez a program is. Gyalus Boglárka előadásából kiderült, hogy a barokk a parfümök térhódításának kedvezett, mert a fürdő használata kevésbé volt divatban. Az előadó vezetésével arcpirosító és krémparfüm készült az este során.
A gasztronómia az Új Magyar Képtárban kapott főszerepet, természetesen a kiállított alkotásokkal szoros kapcsolatban. Az a szerencsés, aki egy kvízjáték során a kérdésekre helyesen válaszolt, megkóstolhatta a helyben, a tudatos konyhában készülő, úgymond „újrahasznosított” édes és sós süteményeket, amelyek süti- és kenyérmorzsából készültek túrókrémmel, csokoládéval és gyümölccsel díszítve.