-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Ígéretes együttműködés: a Hagyományok Háza és az Alba Regia Táncegyesület találkozója
Az Alba Regia Táncegyesületet a Közép-dunántúli régió legnagyobb városában, Székesfehérváron alapították 1994-ben. A régió vezető népművészeti műhelyeként működik az országosan egyedülálló Táncház épületében. Közhasznú szervezetként küldetése az 1949 óta működő, Európa-díjas Alba Regia Táncegyüttes munkájának támogatása, fenntartása és fejlesztése, a kulturális örökség felkutatása és megóvása, a néphagyományok, különösen a néptánc és a népzenei értékek ápolása, megőrzése, átadása, továbbá a népművészettel kapcsolatos új értékek létrehozása azzal a céllal, hogy a népi örökséget népszerűsítsék és az egyetemes kultúra részeként beillesszék a mindennapokba. Mindezt néptáncbemutatók, népzenei koncertek, játszóházak, táncházak, táborok, szakmai kiállítások, konferenciák, tanfolyamok, képzések, kiadványok, oktatási segédanyagok, tanácsadások által biztosítják itthon és határon túl egyaránt. Egyik legnagyobb rendezvényük évente a Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál, mely 1996 óta korosztálytól függetlenül közel hetvenezer látogatót vonz Európa és a világ minden tájáról.
A Hagyományok Háza a Kárpát-medence néphagyományának ápolására és továbbéltetésére létrehozott nemzeti intézmény a Magyar Állami Népi Együttes, a Népművészeti Módszertani Műhely és a Martin György Médiatár egységével. Együttese, a 2021-ben 70 éves Magyar Állami Népi Együttes színpadi formában jeleníti meg a hagyományokhoz kötődő valamennyi műfajt a historikus zenétől kezdve az autentikus népzenén és néptáncon át a hagyományos elemekből építkező világzenéig és látványszínházig. Az intézmény táncelőadások, koncertek, táncházak, játszóházak szervezője és befogadója, a kézműveshagyomány népszerűsítője. Archívumában népzenei- és néptáncfelvételek gyűjtése, feldolgozása és hozzáférhetővé tétele folyik.
A Hagyományok Háza egy olyan csúcsintézmény, amely hatással van Magyarország összes közművelődési intézményének népi kulturális ágára, és amely az egyik legerősebb pillér a gyermekek nevelésében, a népi gyökerek felmutatásában és a nemzeti identitás megőrzésében.
A Malom utcai Táncház bejárása, felújításának ismertetése után a szakmai beszélgetés fő témái az Alba Regia Táncegyesület tényleges bekapcsolódása a Hagyományok Háza hálózatába, valamint az Alba Regia Táncegyüttes Esszenciák és Mesenép című legújabb műsorának bemutatása, forgalmazása voltak.
A megbeszélés elején kiderült, hogy a legjobbkor talált egymásra az egyesület és a Hagyományok Háza, hiszen a kiemelt nemzeti intézmény megyei partnerhálózatának szélesítésén fáradozik és Fejér megyében az Alba Regia Táncegyesület lehet az, aki a jövőben generátorként segíti a kistelepülések folklór életét, amibe beletartozik a népzene, a néptánc és a népmese.
Az együttműködés forráslehívást is jelent a fehérvári szervezetnek, ami minden helyzetben segítség a civil szervezetként működő ARTE-nak. A rövid találkozón lehetősége nyílt a művészeti vezetésnek, hogy az együttes új produkcióiról beszéljen, melyek már Fehérvár-szerte ismert, de a kiváló minősítéssel rendelkező táncegyüttes szeretne nagyobb és nagyobb kihívásoknak eleget tenni. Ehhez szüksége van az országos szakmai szervezet elvi támogatására.
A találkozó baráti hangulatban telt és megállapodtak a résztvevők, hogy előkészítik azt a találkozót, ahol a Hagyományok Háza és az Alba Regia Táncegyesület a város vezetőjének jelenlétében írhatja alá a stratégiai partneri együttműködést.