Így csúszkálhatunk biztonságosan a szabad vizek jegén

  Az elmúlt időszak mínuszokban bővelkedő időjárása és a hétvégén várható hideg időjárás a szabadba, jégre csábítja a korcsolyázni, csúszkálni szerető embereket. A szórakozás és sportolás azonban csak akkor biztonságos, ha tisztában vagyunk a szabályokkal és be is tartjuk azokat. Összefoglaltuk, hogy mikor szabad a jégen tartózkodni és mire kell odafigyelni.
2017.01.06. 11:49 |
 Az elmúlt időszak mínuszokban bővelkedő időjárása és a hétvégén várható hideg időjárás a szabadba, jégre csábítja a korcsolyázni, csúszkálni szerető embereket. A szórakozás és sportolás azonban csak akkor biztonságos, ha tisztában vagyunk a szabályokkal és be is tartjuk azokat. Összefoglaltuk, hogy mikor szabad a jégen tartózkodni és mire kell odafigyelni.

Mikor szabad és mikor tilos a jégen tartózkodni?

 A szabad vizek jegén tartózkodni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá.
A szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. Tilos a szabad vizek jegén tartózkodni éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével, kikötők és veszteglő helyek területén; folyóvizeken.

Mire kell odafigyelni? 

Soha ne egyedül menjünk a jégre kikapcsolódni, legalább ketten, optimális esetben hárman. Így tudunk egymásra figyelni, illetve egymáson segíteni baj esetén. Mindig legyen nálunk feltöltött mobiltelefon, kerüljük a repedéseket, töréseket és tartsunk kellő távolságot egymás közt a jégen! Adott vízfelületen is változhat a jég vastagsága, egybefüggősége. Víz alatti források, áramlatok, továbbá a szél is befolyásolja a jég szilárdságát. Recsegéssel „jelez” a jég, ezt mindig vegyük komolyan! Ha megreped alattunk a jég, akkor feküdjünk hasra és lassú mozdulattal kússzunk a part felé!

Fontos szabályok lékek készítése esetén

Ha egy négyzetméternél nagyobb léket vágunk, a vált területet egy méteres magasságban elhelyezett, legalább 10-10 centiméter széles, piros-fehér csíkozású korláttal kell ellátni. A jégmentessé vált területet jelző eszközöket kötelesek vagyunk eltávolítani, ha a jelzésre okot adó körülmény megszűnik. Amennyiben a jégen egy négyzetméternél kisebb léket vágunk, a jégmentessé vált területet legalább ötven méterről jól felismerhető módon meg kell jelölni.
 
Általában elmondható, hogy 10-12 centiméter jégvastagságtól biztonságos a jégen tartózkodás. Január 6-án a Velencei-tó jege körülbelül 10 cm vastagságú. A jégvastagság azonban nem mindenhol egyforma, a jég felülete nem összefüggő. A Velencei-tavon jelenleg nincs kijelölt jégpálya.
 
Fontos, hogy jégbeszakadás esetén azonnal kérjünk segítséget a 112-es segélyhívó számon keresztül és minél pontosabb helymeghatározással adjuk meg a baleset helyszínét, illetve ha ettől a területtől eltávolodunk, akkor a saját tartózkodási helyünket.

A jégről mentés szabályai 

- Ne állva, egyenes tartásban, hanem hason csúszva közelítsük meg a jég közé került embert;
ne közelítsük meg egészen a jég beszakadásának helyét, az utolsó szakaszt hidaljuk át segédeszközökkel (hosszú ággal, bottal, kötéllel, nadrágszíjjal, esetleg többet összekötve, vagy ruhadarabokkal).
 
- Lehetőség szerint a bajba jutott embert ne a ruházatát fogva húzzuk ki, mivel a varrások elszakadhatnak, illetve a ruhából kifordulhat a vízben lévő ember. Amennyiben több ember van a helyszínen, akkor alkossunk láncot úgy, hogy mindenki hason fekve az előtte levő lábát fogja, ezáltal az elől lévőt a mentés során a többiek biztosítják; 
 
- Az odanyújtott segédeszközökkel húzzuk ki a szerencsétlenül járt embert a jégre, majd a beszakadás helyétől a partra; ha a szerencsétlenül járt ember a jég alá került, már csak felkészült szakemberek tehetnek kísérletet a mentésre. A jeges vízből kimentett embert ne vigyük azonnal túlfűtött helyre, a jeges ruházatot el kell távolítani, dörzsöléssel próbáljuk a vérkeringését serkenteni, minden esetben orvosi ellátásra van szükség, mentőt kell hívni!
 
- A jégről mentést csak akkor kíséreljük meg, ha kellő önkontrollal rendelkezünk és ismerjük az alapvető biztonsági szabályokat. Mindig szem előtt kell tartani azt a körülményt, hogy veszélyhelyzetben kell segítséget nyújtani, amely során a segítségnyújtó is veszélyben van!