Igyunk kamillateát - gyors segítség a kertből

  A kamilla gyógyító hatásának széles palettáját régóta ismerjük, talán nincs is olyan ember, aki életében ne kortyolta volna egészsége érdekében, vagy ne használta volna borogatásként. Nézzük meg egy csokorban, mit is érdemes tudnunk róla, milyen betegségek és egészségügyi problémák esetén kérhetjük a segítségét.
2011.09.26. 00:51 |
A kamilla gyógyító hatásának széles palettáját régóta ismerjük, talán nincs is olyan ember, aki életében ne kortyolta volna egészsége érdekében, vagy ne használta volna borogatásként. Nézzük meg egy csokorban, mit is érdemes tudnunk róla, milyen betegségek és egészségügyi problémák esetén kérhetjük a segítségét.
 
 Hivatalos neve: orvosi székfű. A fészekvirágzatúak rendjébe tartozik, és olyan növényekkel áll rokonságban, mint a cickafark, körömvirág vagy éppen a pitypang, melyek szintén gyógynövények. A kamilla réteken, homokpusztákon terem, nagy mennyiségben találkozhatunk vele az Alföld szikes pusztáin.
 
 Gyógyító ereje virágában rejlik, ezt használjuk fel szárított formában. Főbb összetevői a gyulladásgátló chamazulén, illóolaj, kumarin, flavin heterozidok és csersav. Íze kesernyés, aromás. Sokan így is szeretik, de mézzel finomabbá tehető.
 
 Egyik legismertebb tulajdonsága a gyulladáscsökkentő hatása. A testünkben kialakuló gyulladásos folyamatok kialakulásáért legtöbb esetben egy ún. COX-2, azaz ciklooxigenáz enzim tehető felelőssé. A kamilla gátolni tudja ennek az enzimnek az aktivitását. Ennek azért is van nagy jelentősége, mert legújabb kutatások szerint a COX-2 enzim a rák kialakulásában is szerepet játszik.
 
 Szem- és kötőhártya gyulladás esetén jó tesz a langyos teával való borogatás. Segít eltüntetni az árpát is a szemünkről, és nyugtatóan hat a fáradt, dagadt szemekre. Különféle sebekre is kitűnően alkalmas, mivel antiszeptikus, sebgyógyító és hámosító hatással rendelkezik. Szájban lévő aftákat is kezelhetünk kamillateás öblögetéssel.
 
 Ha idegesek, nyugtalanok vagyunk, esetleg álmatlanságtól szenvedünk, kortyolgassunk kamillateát lefekvés előtt.
 
 Talán kevesen tudják, hogy milyen jól felvértez a fejfájás ellen. Akik rendszeresen fogyasztják, azokat a gyakori fejfájás egészen biztosan el fogja kerülni. Sokaknál még migrén esetén is hatásos. Erős forrázata az egyik legjobb fájdalomcsillapító, reumás fájdalmaknál is hatásos szer.
 
Fogfájásra és torokfájásra is kiváló, mert nyugtatja a gyulladt nyálkahártyát. Torokfájás esetén hasznos, ha nem csak gargalizálunk a langyos főzettel, hanem meleg borogatásként a torkunkra tesszük, és addig rajtahagyjuk, míg ki nem hűl. Ezt akár többször is megismételhetjük.
 
 Ha megfáztunk, és lázunk van, nem árt, ha a folyadékveszteséget nem tiszta vízzel, hanem kamillateával pótoljuk. A láz miatti verejtékezés testünk természetes védekező funkciója a túlmelegedés ellen, de mivel ezáltal csökken szervezetünkben a folyadék mennyisége, csökkeni fog a verejtékezés is, ami a láz újbóli emelkedését idézi elő. Ezért elengedhetetlenül fontos a folyadékpótlás, és erre nagyszerű megoldás az izzasztó és immunerősítő hatású kamillatea.
 
 Igen szerteágazó gyógyító hatást fejt ki a gyomorban és bélrendszerben. Gyógyírt jelent a puffadásra, hasfájásra, gyomorhurutra. Segít felszámolni a belek gyulladásos panaszait. Serkenti emésztésünket. Egyaránt használhatjuk hasmenés és székrekedés ellen is. Aranyér vagy hólyaghurut esetén készítsünk belőle ülőfürdőt.
 
 Aki gyomorsav túltengéstől szenved, annak is érdemes rendszeresen fogyasztani. Ugyanis magas a kalcium tartalma, ami nem csak csontjainknak jó, de segítségével csökkenthető a gyomorsav mennyisége, így mérsékli az égő érzést, és a nyelőcső irritációját. Görcsoldó hatása is ismert a hölgyek körében. Sok esetben pedig bevált terhességi hányinger ellen is.
 
Gyógyító hatásai mellett a kamillateának szerep jut a szépségápolásban is. A vele való borogatás és lemosás csodákat művel a zsíros bőrrel, gyorsítja a pattanások száradását, és a sebgyógyulást. Arctisztítás előtt is jót tesz egy nyugtató hatású kamillás gőzölés. Borogathatjuk vele a kivörösödött kezet, a leégett bőrt. Zsíros hajra is ajánlott, sőt a kamilla hajszőkítőnek is kiváló.
 
 Lábon lévő bőrkeményedés ellen is bevált megoldást jelent egy kamillateás lábfürdő. Ha pedig fáradt a lábfejünk, készítsünk egy erős forrázatot kamillából. Tegyünk négy evőkanállal fél liter, forrásban lévő vízbe, majd szűrés után ezt öntsük az 5-6 liternyi melegvízbe.
 
 Ilyen sok hasznos tulajdonságának ismeretében nehéz elképzelni házi patikánkat kamilla nélkül. Szárított virágaihoz csomagolt, tasakos vagy filteres formában is hozzájuthatunk, sőt, mi magunk is megpróbálkozhatunk termesztéstésével.