-
Újévi keddcsináló
Idén is folytatódik a Viktória Pódium „keddcsináló kultúrmix” című programsorozat. A Viktória Rehabilitációs Központban 2025. január 7-én 18.00 órakor kezdődő eseményen Vörös Janka jazzénekes, dr. Demeter Zsófia történész és Kiszely Krisztián fotóművész-grafikus lesznek a vendégek.
2025.01.03. -
BIDF 2025
Január utolsó napjaiban országszerte 11 városban, így Székesfehérváron is láthatóak lesznek a tavalyi év legtöbb díjat nyert dokumentumfilmjei a világ minden tájáról. A vetítések után városunkban elismert szakértőkkel beszélgetnek és járják körbe a filmek által felvetett témákat január 30-a és február 2-a között.
2025.01.03. -
Újévi koncert Strausszal
Ebben az esztendőben is a Vörösmarty Színház adott otthont az Alba Regia Szimfonikus Zenekar újévi koncertjének. Idén Ifj. Johann Strauss műveivel köszöntötték a zeneszerző születésének 200. évfordulóját.
2025.01.02. -
Szentmise Szűz Mária Isten anyja ünnepén
Január elsején, Szűz Mária istenanyaságának ünnepén szentmisére várták a híveket a Szent István Székesegyházba. Az újévi szentmisét Spányi Antal megyéspüspök celebrálta.
2025.01.02.
Kanadai és amerikai őslakosok története - Indiánportrék a Szent Korona Galériában
Schram András autodidakta, nemzetközi, többszörösen díjnyertes fotográfus, a kanadai Alberta állambeli Calgaryban, illetve Székesfehérváron és Budapesten él felváltva, de munkái és workshopjai miatt gyakran utazgat a világban.
Több ezer téma lényegét ragadta meg két évtizedes karrierje során. Nem meglepő, hogy hírességekről készült fotográfiái rendszeresen szerepelnek különböző magazinok címlapjain. Szeme van az emberi szellemre, és mély szenvedéllyel tudja megfogni a jelenlétet, a pillanatot. A portré-, divat-, mozi-, díszlet-, szerkesztő- és esküvői fotózás terén szerzett tehetségét több ezren követik és csodálják, és ennek jó oka van.
A hazánkban első alkalommal Székesfehérváron megnyílt Niitsitapi – Indián portrék a kanadai és amerikai őslakosok gazdag történetét, kultúráját mutatja be.
A kiállítás megnyitóján Lehrner Zsolt alpolgármester párhuzamot vont az indián törzsek és a ma emberének élete között: „Mi az, amit a múltból tanulhatunk? Például azt, hogy napjainkban számos zöld szervezet, klímaszakértő gondolkodik és dolgozik azon, hogy lehet a XXI. századi ember ökológiai lábnyomát csökkenteni. Ha az indián kultúrát nézzük, akkor nem kell tudományos magyarázat ahhoz a megállapításhoz, hogy a mokaszinnak nem volt ökológiai lábnyoma. Az indián törzsek mindent felhasználtak életük folyamán. Összhangban éltek a természettel.”
A kiállítás látogatói megismerhetik Schram András különleges történetét arról is, ahogy elkezdte, elkezdhette őket fotózni. „Gyerekkorom óta csodálom az indiánok világát, és mindig is imádtam a vadnyugati filmeket. 20 év munkája, türelme, felkészülése és szervezése ez a mostani „indiános” fotóanyag. Közelebb kerülni az indiánokhoz, hogy megismerjenek és megbízzanak benned – nem egyszerű dolog. Az, hogy le is fotózd őket pedig nagyon-nagyon nehéz mind bizalmi, mind spirituális szempontból is, ugyanis – mint arról beszámolt – sok indián törzsnek kulturális hagyományai és meggyőződései vannak a fényképekkel kapcsolatban. Néhány törzs tagjai úgy vélik, hogy a fényképek ellopják vagy károsítják a lelküket, vagy hogy megzavarják az egyensúlyt a természettel való kapcsolatban. Ezért egyes indiánok lehet, hogy nem kívánják fotóztatni magukat, vagy elővigyázatosabbak lehetnek az ilyen helyzetekben.”
A művész niitsitapi, azaz az igazi embereket bemutató fotográfiái tiszta, nyers, bensőséges formában ragadják meg a lelket és ezt láttatják, nem az álarcot. Ezt az intimitást az emberi érzékszerveken túlmutató formában mutatja meg a nézőknek a március 27-ig a Szent Korona Galériában látható kiállításon.