-
Iskolafelújítás a megvalósulás útján
A konkrét megvalósulás útjára lépett a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex projektje, amelynek során 6,4 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újul meg a centrum hat intézménye. A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában tartott tájékoztatón nem csak a közel 13 ezer iskolabútor beszerzéséről esett szó, hanem az iskolák épületfelújításának és eszközbeszerzéseinek részleteiről is.
2024.12.18. -
Megnyílt a szárazréti bölcsőde
Új, 28 férőhelyes bölcsőde épült a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatás, továbbá közel 19 és fél millió forint önkormányzati hozzájárulás segítségével. A Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény pénteken ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit.
2024.12.13. -
Új iskolabútorok
Új iskolabútorokat kaptak mintegy 850 millió forint értékben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum fenntartásában működő intézmények. A technikumokba összesen 12.810 darab bútor – székek, asztalok, szekrények – érkeztek. A hat iskolában megvalósult beruházásról sajtótájékoztatón számoltak be a Váci Mihály Technikumban, ahol be is mutatták az új, színes berendezéseket.
2024.12.10. -
Megújul a könyvtár
Mintegy 370 millió forintból újulhat meg a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermi épülete. Egy patinás épület nyeri vissza régi fényét, az épületen belül pedig új programokkal is készülnek – osztotta meg a jó hírt közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András polgármester.
2024.12.10.
Innovatív technológiával a gyalogosok biztonságáért
Fehérvári startup fejlesztette ki az új közlekedésbiztonsági rendszert
A rendszer érzékeli az átkelési szándékot, sárga villogó fénnyel jelez a járművezetőknek, illetve sötétben lézerfénnyel is láthatóvá teszi a gyalogos mozgását. Heteken belül még egy helyszínen beüzemelik a technológiát, és – ahogy dr. Cser-Palkovics András polgármester elmondta – jövőre még több városrészben létesülhet ’intelligens gyalogos-átkelőhely’, növelve a közlekedésbiztonságot.
Újabb fehérvári innováció valósult meg a közlekedésbiztonság területén, amint erről hétfőn este személyesen is megbizonyosodhattak a résztvevők a Visible Crossing által kifejlesztett technológiát látva. A napelemmel működő rendszer megbízhatóan érzékeli az átkelési szándékot, ilyenkor bekapcsol az aktív üzemmód, sárga villogó fényt lát a járművezető. Szürkületben és sötétben a kiegészítő lézerfény is láthatóvá teszi a gyalogosokat, azaz a cipőjüket megvilágítva jelzi az áthaladó személyek mozgását. Ezzel a pluszfénnyel segítenek a járművezetőknek, hogy észrevegyék a gyalogosokat, és így megelőzhetőek legyenek a balesetek.
Fehérvári a találmány, annak fejlesztője, sőt az a startupcég is, amely ennek értékesítésével és továbbfejlesztésével foglalkozik. Mint Nagy László elmondta, nem véletlen a helyszínválasztás: egy korábban a kórháznál lévő gyalogos-átkelőhelynél látott gázolás indította el a gondolatait, amelyek eredményeként megvalósult a fejlesztés. „Küldetésünk, hogy megvédjük a gyalogosokat az egyébként elkerülhető gázolásos balesetektől.” – olvasható a gyalogosvédelmi rendszert kifejlesztő cég oldalán. 2015 óta dolgoznak ezen a technológián, és több mintaprojekt után, az első megrendelésként működnek együtt Székesfehérvár Önkormányzatával – emelte ki a SafeXOne rendszer feltalálója, a Visible Crossing Kft. ügyvezetője, Nagy László informatikus.
A kórháznál lévő gyalogos-átkelőhely nagyon forgalmas – ez hétfőn este is kiderült. Az eddigi adatok szerint több mint 2000 áthaladás történik itt egy-egy napon. Amint azt dr. Cser-Palkovics András megerősítette: „Egy ilyen intelligens átkelőhely biztonságnövelő hatású. Látjuk, hogy napközben, illetve az esti és éjszaki órákban különösen segíti a gyalogosokat.”
Jelen volt dr. Dienesné Fluck Györgyi, aki a városrész önkormányzati képviselőjeként megerősítette, hogy nagyon fontos fejlesztés valósult meg. „Sok baleset történt ennél a gyalogos-átkelőhelynél, így én nagyon boldog vagyok, hogy éppen itt, a kórháznál valósult meg ez a fejlesztés.”
Nagyon fontos eleme a technológiának, hogy a napközbeni jelzőfény mellett sötétben az átkelők cipőjére vetít lézerfényt – ez azonban nem zavarja a kisállatokat, és nem befolyásolja a rendszert semmilyen szélsőséges időjárási körülmény sem. A lézer bekapcsolását a két-két kétoldali oszlopba beépített napelemek által begyűjtött adatok irányítják. A jövőben fontos forgalomszervezési információkhoz is hozzájuthatnak az új technológia által a szakemberek: az intelligens rendszer számos információt ad a gyalogos és gépjármű-közlekedésről, például összegyűjti az áthaladó gyalogosok, valamint az átkelőhelynél közlekedő gépjárművek számát – beleértve azt is, hogy hányan állnak meg vagy lassítanak, illetve hányan hajtanak át itt, nem figyelve a gyalogosokra.
A következő hetekben – amint a Horvát István utcában az útfelújítás befejeződik – a Hosszúsétatéri kereszteződésnél is beüzemelik az ott kiépített SafeXOne rendszert. És ahogy azt dr. Cser-Palkovics András polgármester megerősítette: „Fehérvári ötlet, fehérvári fejlesztés, fehérvári telepítés ez a rendszer, ami - úgy látom - jól vizsgázott. Ezért az Önkormányzat feladata, hogy folytassa ezt az együttműködést. Különösen nagy öröm, ha egy fehérvári startup-ot tudunk így segíteni. A költségvetés függvényében további 5-10 gyalogos-átkelőhelynél is sor kerülhetne ennek a rendszernek a telepítésére jövőre. A lehetséges helyszíneket a közlekedési szakemberekkel egyeztetjük majd.”